Misiekaba wil mentale zorg dichterbij burgers brengen via scholen en eerstelijnszorg
De minister meent dat mensen met mentale klachten vaak pas laat bij een psychiater terechtkomen. Om dit patroon te doorbreken, wil hij mentale zorg volledig integreren in de eerstelijnszorg. Gespecialiseerde maatschappelijk werkers moeten daarbij vroegtijdig signalen van stress, depressie of afwijkend gedrag herkennen, met name bij kinderen en jongeren.
Op scholen moeten deze professionals docenten ondersteunen bij het herkennen van zorgwekkend gedrag. Hoewel leerkrachten een belangrijke signalerende functie vervullen, is volgens Misiekaba specialistische ondersteuning onmisbaar. Dat kan door maatschappelijk werkers structureel aan scholen te verbinden of door hen meerdere scholen te laten bedienen.
Ook in ziekenhuizen en poliklinieken moeten maatschappelijk werkers een laagdrempelig aanspreekpunt vormen voor mensen met beginnende mentale klachten. Voor zwaardere en complexe zorg blijft het Psychiatrisch Centrum Suriname (PCS) het centrale behandelcentrum, al erkent de minister dat deze instelling onder druk staat.
“Onze enige psychiatrische inrichting moet worden versterkt, te beginnen met de fysieke capaciteit. De vraag naar opvang is groot,” aldus Misiekaba. Momenteel beschikt het PCS over circa zestien bedden, maar met beperkte aanpassingen kan dit aantal worden uitgebreid tot dertig. Daarnaast vormt het vertrek van gespecialiseerde verpleegkundigen een knelpunt. De minister geeft aan dat maatregelen worden overwogen om het personeelsbestand te versterken, meldt de Communicatiedienst Suriname.
Binnen het mentale zorgbeleid is ook nadrukkelijk aandacht voor de groeiende groep dak- en thuislozen. Hiervoor is de werkgroep Bureau Dak- en Thuislozen ingesteld, die inmiddels een adviesrapport heeft afgerond. Dit rapport zal binnenkort worden aangeboden en moet richting geven aan nieuwe beleidsmaatregelen voor deze kwetsbare groep.
Tegelijkertijd benadrukt de minister dat mentale gezondheid niet alleen een institutionele verantwoordelijkheid is. De basis ligt volgens hem in de thuissituatie. Familieleden spelen een cruciale rol bij het vroegtijdig herkennen van problemen en het inschakelen van hulp. “De eerste signalen ontstaan vaak thuis. Daar moet ook het eerste alarm afgaan,” stelt Misiekaba.
Vandaag
Gisteren
- Naar duurzame sportontwikkeling in Suriname
- PURP over zichtbare resultaten: Palmentuin, damwand en restauraties centraal
- ATOC en VSH Community Fund versterken ondersteuning kinderen met autisme
- Visserijsector onder druk: Simons en SSA zoeken oplossingen voor EU-risico en illegale visserij
- Bijdrage aan duurzaam beheer van UNESCO Mens- en Biosfeerreservaat in St. Kitts en Nevis
- Olieprijzen stijgen fors, bondgenoten voeren overleg over beveiliging Straat van Hormuz
- In memoriam: Chandrikapersad 'Chan' Santokhi
- Motorrijder komt om het leven bij ongeval te Pikin Saron
- Bundel 'Onafhankelijk' officieel gepresenteerd aan samenleving in volle Tori Oso
- Zon, bewolking en regen zullen elkaar afwisselen
- Hoe NAVO-bondgenoten weerstand bieden tegen Trumps eisen voor oorlog tegen Iran
- Staatscrematie Santokhi op 7 april; regering opent condoleanceregister
- Column: Collectieve schuld
- Abdoel: Jaarverslag Rekenkamer versterkt controle en vertrouwen in overheid
Eergisteren
- Washington zal het Caribisch gebied blijven domineren
- Zestien nieuwe sergeant-majoors versterken Nationaal Leger
- Diakonessenhuis start integraal programma voor moeder- en kindzorg
- Condoleanceregister geopend, nationale rouwdagen afgekondigd voor Santokhi
- Trump kondigt mogelijk einde van oorlog met Iran aan
- Politiebericht over tragisch ongeval in Coesewijnestraat
- VRTS eert rol Santokhi en spreekt waardering uit voor samenwerking met mediasector
- Artikel 140 GW en WIPA en het gelijkheidsbeginsel en het vervolgingsmonopolie
- Dodelijke aanrijding tussen auto en bromfiets op Coesewijnestraat
- Minister Huur ontvangt districtsplannen 2027
- Warme en vochtige 1 april
- Conflict tussen VS en Iran bereikt beslissend moment
- Man ontkent beschuldiging van seksueel misbruik van dochter
- Bouva: Energie moet motor zijn voor brede economische groei Suriname