De gezamenlijke vakbeweging Ravaksur Plus heeft de president in een brief gewezen op het aanhoudende koopkrachtverlies van werknemers en gepensioneerden en het uitblijven van eerder gemaakte fiscale en loonafspraken. Volgens de vakbonden dreigt het sociaaleconomisch overleg structureel vast te lopen als afgesproken maatregelen opnieuw niet worden uitgevoerd.

In de brief stelt Ravaksur Plus vast dat 2025 is afgesloten met een aanhoudend hoge inflatie en een grillig oplopende wisselkoers. Deze ontwikkelingen hebben de koopkracht van brede lagen van de bevolking verder onder druk gezet, met name die van werkenden en gepensioneerden. Tegelijkertijd zijn afspraken over fiscale verlichting, waaronder de verhoging van de belastingvrije grens en verruiming van belastingschijven vóór 1 januari 2026, niet nagekomen.

Volgens de vakbeweging hebben overlegmomenten met de regering tot nu toe niet geleid tot concrete besluiten of uitvoering. Ook ingestelde overlegstructuren binnen ministeries functioneren volgens Ravaksur Plus onvoldoende. Daarnaast zou een door de president ingesteld team van deskundigen dat overleg zou voeren met de vakbeweging tot op heden geen contact hebben opgenomen.

De gevolgen hiervan zijn volgens Ravaksur Plus voelbaar voor landsdienaren, werknemers in de particuliere sector en gepensioneerden. Ambtenaren kampen met structureel koopkrachtverlies, terwijl werknemers in de private sector zonder fiscale maatregelen nauwelijks inkomensverbetering kunnen realiseren. Gepensioneerden worden door de prijsstijgingen onevenredig hard geraakt.

De vakbeweging benadrukt dat sociaaleconomisch beleid thuishoort in erkende overlegorganen op het hoogste niveau, zoals de Sociaal-Economische Raad (SER) en het Tripartiet Overleg. Deze organen moeten volgens Ravaksur Plus weer operationeel worden gemaakt, zodat beleid vooraf in samenspraak met overheid, vakbeweging en bedrijfsleven kan worden voorbereid.

Verder wijst Ravaksur Plus erop dat door de herstructurering en herfinanciering van de staatsschuld financiële ruimte is ontstaan. De vakbeweging pleit ervoor een deel daarvan te benutten voor structurele salarisaanpassingen voor landsdienaren en daadwerkelijke fiscale verlichting voor werknemers in de particuliere sector.

Tot slot herinnert Ravaksur Plus eraan dat bij de start van de huidige regering een manifest is ingediend met voorstellen voor structurele verbetering van de sociaaleconomische situatie. Op dit document is volgens de brief nog geen inhoudelijke reactie ontvangen. De vakbeweging vraagt duidelijkheid over de inrichting van het topoverleg en de uitvoering van gemaakte afspraken, en waarschuwt dat het uitblijven daarvan het vertrouwen in het overlegmodel ondermijnt.