Koninklijke onderscheiding voor Jac Rinkes, ook van grote betekenis voor Suriname
Rinkes was van 1985 tot 2014 verbonden aan de Universiteit Maastricht, waar hij onder meer werkzaam was als bijzonder hoogleraar Europees consumentenrecht. Sinds 2001 is hij hoogleraar privaatrecht aan de Open Universiteit Nederland en sinds 2013 hoogleraar Europees en vergelijkend verzekeringsrecht aan de Universiteit van Amsterdam.
Pionier in consumentenrecht
Vanaf de jaren negentig heeft Rinkes zich intensief ingezet voor de ontwikkeling van het consumentenrecht en de bescherming van consumenten. Hij stond aan de wieg van het Tijdschrift voor Consumentenrecht, waarvan hij jarenlang redactiesecretaris was. Het tijdschrift groeide uit tot een toonaangevend platform binnen het rechtsgebied. Daarnaast leverde hij een belangrijke bijdrage aan de oprichting van het Nederlands Tijdschrift voor Handelsrecht.
Sleutelrol bij Open Universiteit
Bij de Open Universiteit speelde Rinkes een sleutelrol in het opbouwen en professionaliseren van de onderzoekstaak. Naast het ontwikkelen van vernieuwend onderwijs richtte hij een privaatrechtelijke onderzoeksgroep op die uitgroeide tot een nationaal en internationaal erkend onderzoekscentrum. Van 2001 tot 2023 was hij voorzitter van deze vakgroep. Een aanzienlijk deel van zijn neveninkomsten en onderzoeksgelden liet hij terugvloeien naar de onderzoeksgroep. Hij stond bekend om zijn grote betrokkenheid bij collega’s en medewerkers en verdedigde hun belangen met overtuiging.

Prof. mr.dr. Jac Rinkes geflankeerd door Ramon Ramsodit en burgemeester Roel Wever.
Sterke betrokkenheid bij Suriname
Internationaal, en in het bijzonder richting Suriname, leverde Rinkes een belangrijke bijdrage, zegt Ramon Ramsodit van Satya Dharma. Door deze organisatie werd Rinkes eerder op de Surinaamse ambassade in Den Haag onderscheiden met de SURO-speld
vanwege zijn inzet voor de versterking van de banden tussen Suriname en
Nederland. Hij werd op voordracht van Ramsodit, door
wijlen president Desi Bouterse benoemd tot Ridder in de Ere Orde van de
Gele Ster, als erkenning voor zijn actieve betrokkenheid bij juridisch
onderzoek in Suriname.
Rinkes verzorgde colleges, begeleidde promovendi en stimuleerde docenten om PhD-trajecten te starten. Als promotor en begeleider was hij nauw betrokken bij onderzoek naar de Surinaamse boedelproblematiek, een maatschappelijk diepgeworteld vraagstuk waarvoor hij mede richtinggevende oplossingen aandroeg. Ook was hij lid van beoordelingscommissies van proefschriften op het gebied van corruptie en corruptiebestrijding in Suriname.
Tijdens zijn loopbaan begeleidde Rinkes circa 18 promovendi en ondersteunde hij vele Surinaamse studenten bij hun bachelor- en masterscripties. Hij begeleidde onder meer Chequita Ramautar vanuit Nederland bij haar promotieonderzoek naar boedelproblematiek in Suriname.
Met zijn recente koninklijke onderscheiding wordt niet alleen zijn academische loopbaan bekroond, maar ook zijn blijvende betekenis voor de rechtsontwikkeling en kennisoverdracht tussen Nederland en Suriname, meent Ramsodit.
Vandaag
-
06:53
Dossier houtexport 15: Na vernietiging: eiswijziging of einde verhaal Jeva Trading?
-
04:55
Bewolkt weer met in de middag lokale buien
-
02:57
ExxonMobil neemt volledige controle over Guyana offshore vloot
-
00:59
Column: Wegkijken is medeplichtig
-
00:00
Assembleelid ontvangt bijkans SRD 95.000 netto per maand; Atompai wil wet herzien
Gisteren
- Column: Borrelpraat no. 910
- Japanse 'Iron Lady' Takaichi behaalt verbluffende verkiezingsoverwinning
- BLTO versoepelt acties deels vanaf dinsdag, strijd nog niet beëindigd
- Teruggeroepen Nutrilon-batches ook in Suriname, overheid monitort situatie
- Binnenbrand tijdig geblust door omstanders
- Zwavelzuur aangetroffen in bosschage te Geyersvlijt
- Portugal stemt in eerste presidentiële eindronde in 40 jaar; Japan start telling
- Trek de stekker uit de SLM-poppenkast
- Verkiezingen in Thailand en Japan: risico op politieke onzekerheid en versterking conservatieve leiders
- Zheng: hervormingswetten versterken rechtsstaat en internationale positie Suriname
- Vanmiddag kans op regen, overwegend bewolkte dag
- Japan in sneeuwstorm naar stembus in verkiezingstest voor premier Takaichi
- Asabina: Geen gelegenheidswetgeving, maar noodzakelijke versterking rechtsstaat
- SVJ 35 jaar: van verdeeldheid naar professionele eenheid in de journalistiek
Eergisteren
- Bouva in Dubai: Suriname zet in op regionale projecten voor toerisme, transport en sargassum
- Schermutseling bij school loopt uit de hand: man neergestoken, auto vernield
- Gewapende overval op goudveld Brownsweg: negen arbeiders gekneveld achtergelaten
- Reyme: perceptie van klassejustitie ondermijnt rechtsstaat
- Start ATC-opleiding voor versterking luchtvaart
- Een centrale verkiezingsautoriteit voor Suriname?
- Bezorgdheid over Nutrilon-babyvoeding in Suriname na internationale terugroepactie
- Caricom stuurt waarnemersmissie voor parlementsverkiezingen in Barbados
- Debat over procureur-generaal: waar liggen rechtsstatelijke grenzen?
- Gedeeltelijke vergunningenstop voor kip uit vogelgriepgebieden
- Mix van zon, bewolking en beperkte neerslagkansen
- Lahore viert heropleving van Basant festival na verbod van 18 jaar
- CBvS-verslag 2025: Economie groeit beperkt; druk overheidsfinanciën en inflatie neemt toe
- Ebu Jones: wetsvoorstellen noodzakelijk voor herstel vertrouwen in rechtsstaat