Bangladesh: Journalisten eisen bescherming na toenemende aanvallen op media
De media in Bangladesh worden volgens hen systematisch doelwit in de huidige interim-regering onder leiding van Nobelprijswinnaar Muhammad Yunus. In december bestormden woedende menigten de kantoren van de Daily Star, de belangrijkste Engelstalige krant, en Prothom Alo, de grootste krant in het Bengaals, beide gevestigd in Dhaka. De aanvallers staken de gebouwen in brand, waardoor journalisten en medewerkers opgesloten raakten. Ondanks herhaalde verzoeken om hulp, faalde de overheid erin de menigte te verspreiden. Journalisten die zich schuilhielden op het dak van het Daily Star-gebouw moesten later worden gered. Ook werden de gebouwen geplunderd en werd een leider van de onafhankelijke Editors Council mishandeld.
Op dezelfde dag werden ook liberale culturele centra in Dhaka aangevallen. De redenen voor de aanvallen zijn onduidelijk, maar islamitische groeperingen hadden de kranten eerder beschuldigd van banden met India.
Tijdens een gezamenlijke conferentie van de Editors Council en de Newspapers Owners Association of Bangladesh riepen journalisten en vakbondsleiders de autoriteiten op om de persvrijheid te waarborgen, vooral gezien de oplopende spanningen voorafgaand aan de verkiezingen in februari.
Nurul Kabir, voorzitter van de Editors Council, waarschuwde dat pogingen om de media en democratische instituties het zwijgen op te leggen een gevaarlijk patroon weerspiegelen. Hij benadrukte het belang van eenheid onder journalisten om deze trend te bestrijden.
De Verenigde Naties uitte ook zijn bezorgdheid over de aanvallen. Irene Khan, VN-expert, noemde de mobilisatie van publieke woede tegen journalisten en kunstenaars "gevaarlijk", zeker in de aanloop naar de verkiezingen. Ze waarschuwde dat dit een verlammend effect kan hebben op mediavrijheid, minderheidsstemmen en afwijkende meningen, met ernstige gevolgen voor de democratie.
De interim-regering van Yunus kwam aan de macht nadat voormalig premier Sheikh Hasina het land in augustus 2024 ontvluchtte tijdens een massale opstand. Hoewel Yunus stabiliteit beloofde, wordt zijn regering door internationale mensenrechtenorganisaties bekritiseerd vanwege het niet respecteren van mensenrechten en burgerlijke vrijheden. Bovendien wordt de regering verantwoordelijk gehouden voor de opkomst van radicale en islamistische groepen.
Meerdere journalisten worden beschuldigd van moordgerelateerde aanklachten, omdat zij de regering van Hasina zouden hebben aangemoedigd hard op te treden tegen demonstranten. Enkele journalisten met nauwe banden met Hasina zijn gearresteerd en gevangen gezet onder het bewind van Yunus.
Deze recente gebeurtenissen illustreren de groeiende bedreiging voor persvrijheid in Bangladesh en onderstrepen de dringende noodzaak voor bescherming en respect voor onafhankelijke media.
Vandaag
Gisteren
- Column: Borrelpraat no. 910
- Japanse 'Iron Lady' Takaichi behaalt verbluffende verkiezingsoverwinning
- BLTO versoepelt acties deels vanaf dinsdag, strijd nog niet beëindigd
- Teruggeroepen Nutrilon-batches ook in Suriname, overheid monitort situatie
- Binnenbrand tijdig geblust door omstanders
- Zwavelzuur aangetroffen in bosschage te Geyersvlijt
- Portugal stemt in eerste presidentiële eindronde in 40 jaar; Japan start telling
- Trek de stekker uit de SLM-poppenkast
- Verkiezingen in Thailand en Japan: risico op politieke onzekerheid en versterking conservatieve leiders
- Zheng: hervormingswetten versterken rechtsstaat en internationale positie Suriname
- Vanmiddag kans op regen, overwegend bewolkte dag
- Japan in sneeuwstorm naar stembus in verkiezingstest voor premier Takaichi
- Asabina: Geen gelegenheidswetgeving, maar noodzakelijke versterking rechtsstaat
- SVJ 35 jaar: van verdeeldheid naar professionele eenheid in de journalistiek
Eergisteren
- Bouva in Dubai: Suriname zet in op regionale projecten voor toerisme, transport en sargassum
- Schermutseling bij school loopt uit de hand: man neergestoken, auto vernield
- Gewapende overval op goudveld Brownsweg: negen arbeiders gekneveld achtergelaten
- Reyme: perceptie van klassejustitie ondermijnt rechtsstaat
- Start ATC-opleiding voor versterking luchtvaart
- Een centrale verkiezingsautoriteit voor Suriname?
- Bezorgdheid over Nutrilon-babyvoeding in Suriname na internationale terugroepactie
- Caricom stuurt waarnemersmissie voor parlementsverkiezingen in Barbados
- Debat over procureur-generaal: waar liggen rechtsstatelijke grenzen?
- Gedeeltelijke vergunningenstop voor kip uit vogelgriepgebieden
- Mix van zon, bewolking en beperkte neerslagkansen
- Lahore viert heropleving van Basant festival na verbod van 18 jaar
- CBvS-verslag 2025: Economie groeit beperkt; druk overheidsfinanciën en inflatie neemt toe
- Ebu Jones: wetsvoorstellen noodzakelijk voor herstel vertrouwen in rechtsstaat