Aantal verkeersdoden in 2025 fors gedaald, jonge weggebruikers grootste risicogroep
Het aantal verkeersdoden in Suriname is in 2025 aanzienlijk gedaald. In totaal kwamen 61 mensen om het leven in het verkeer, tegenover 78 slachtoffers in 2024. Dat betekent een afname van 17 verkeersdoden. Deze cijfers zijn bekendgemaakt door Purcy Landveld, onderdirecteur van het Verkeersveiligheidsinstituut (VVI).
Ondanks de daling blijft het verkeersbeeld zorgwekkend, vooral voor kwetsbare weggebruikers. Van de 61 dodelijke slachtoffers waren 19 bromfietsers, waarmee zij opnieuw de grootste risicogroep vormen. Daarnaast kwamen 12 autobestuurders, 1 busbestuurder, 3 truckbestuurders, 6 mede-inzittenden, 13 voetgangers, 1 fietser, 4 motorrijders, 1 ATV-bestuurder en 1 tractorbestuurder om het leven. Volgens Landveld behoren bromfietsers al jaren tot de meest kwetsbare groepen in het verkeer, mede door beperkte bescherming en risicovol rijgedrag.
Ook de leeftijdsverdeling laat een zorgelijk patroon zien. Vooral jongvolwassenen tussen 21 en 40 jaar lopen een groot risico. In de leeftijdsgroep 11 tot 20 jaar vielen 8 dodelijke slachtoffers, bij 21 tot 30 jaar waren dat 16, en in de categorie 31 tot 40 jaar kwamen 15 mensen om het leven. Daarmee ligt het zwaartepunt duidelijk bij de economisch actieve leeftijdsgroepen.
Geografisch zijn eveneens verschuivingen zichtbaar. In Wanica vielen in 2025 de meeste verkeersdoden (20), gevolgd door Paramaribo (12) en Para (8). In 2024 was Paramaribo nog het district met de meeste verkeersslachtoffers (28), gevolgd door Wanica (22). Volgens het VVI wijst dit op veranderende verkeersstromen en risicogebieden, wat gerichte maatregelen per district noodzakelijk maakt.
Naast de dodelijke slachtoffers legden verkeersongelukken ook een zware druk op de gezondheidszorg. In 2025 meldden zich 3.491 verkeersslachtoffers bij de Spoedeisende Hulp (SEH) van het Academisch Ziekenhuis Paramaribo (AZP). Dat komt neer op gemiddeld 8 tot 9 slachtoffers per dag. Deze constante toestroom leidt tot langere wachttijden, extra druk op personeel en intensief gebruik van medische apparatuur en voorraden. Volgens Landveld gaat hierdoor een aanzienlijk deel van de beschikbare capaciteit en het zorgbudget naar verkeersslachtoffers, wat andere vormen van zorg en preventie in het gedrang brengt.
Opvallend is dat 39 van de 61 verkeersdoden vielen in de eerste helft van het jaar. Deze ontwikkeling vormde aanleiding voor de regering om in de tweede helft van 2025 strengere verkeersmaatregelen in te voeren. De minister kondigde onder meer intensievere politiecontroles, strenger toezicht op snelheid en alcoholgebruik en gerichte voorlichtingscampagnes aan, vooral in districten met hoge slachtoffercijfers.
Volgens Landveld hebben deze maatregelen duidelijk effect gehad. In de tweede helft van het jaar werden nog slechts 8 verkeersdoden geregistreerd. Dat is een opmerkelijke daling, zeker omdat juist de vakantie- en feestmaanden traditioneel gepaard gaan met meer verkeersslachtoffers.
Het VVI benadrukt dat blijvende strenge handhaving noodzakelijk is om deze positieve trend vast te houden. Daarnaast pleit het instituut voor gerichte educatie van jonge bestuurders en bromfietsers, betere infrastructuur voor voetgangers en tweewielers en een continue analyse van verkeersdata. Alleen met een samenhangende aanpak kan Suriname toewerken naar structureel veiliger verkeer en verdere vermindering van het aantal slachtoffers.
Vandaag
-
18:40
Directeur VKI stapt op na conflict met Raad van Toezicht
-
18:13
Granman Matuariërs slaat alarm over illegale activiteiten in Matawai-gebied
-
16:10
Bhoelai: Wie bewust leeft, kan langer en vitaler oud worden
-
14:08
Nieuwe RvC Canawaima een feit
-
12:46
BOG ontvangt middelen uit Brazilië voor bestrijding chikungunya
-
10:48
Nederland kampt met grootste veiligheidsdreiging sinds WOII
-
08:51
Kandidaten VN-chef beloven hervormingen en herstel vertrouwen
-
06:53
Reparatiebedrijf Sardha doet aangifte tegen 'Newara' om vermeende facturen Canawaima
-
04:55
Overwegend bewolkte dag met regenbuien
-
02:57
Nieuwe Raad van Commissarissen Canawaima wordt vandaag benoemd na ophef
-
00:59
Column: Voeg de daad bij het woord: Kraka Green Guardians baka!
-
00:00
Minister Soeropawiro belooft doorbraak in slepende grondkwestie Mariënburg
Gisteren
- Overheid geïnformeerd over impact Nieuw Burgerlijk Wetboek
- Felle brand verwoest pand in binnenstad
- Peruaanse ministers stappen op na conflict met president over F-16-deal
- Illegale vuilstort bij Ston Oso aangepakt, maar probleem blijft bestaan
- Caribisch gebied moet zich klaarstomen voor drogere, warmere jaren
- Jurist Marja Vos en oud-legerbevelhebber Ernst Mercuur overleden
- Verdachte aangehouden na aanval vrouw met kapotte fles
- Iran grijpt schepen in Straat van Hormuz na afgelasting aanvallen door Trump
- Strategische winst, sociale zorgen: de balans van vertrekkend bevelhebber Werner Kioe A Sen
- Mandarijncursus moet samenwerking tussen Suriname en China verdiepen
- Wisselvallig weer met plaatselijke regenbuien
- VS verlengt wapenstilstand met Iran, militaire top over Hormuz
- Column: Lobi kon furu mi dey
- Volledige RvC Canawaima ontslagen na ingrijpen regering
Eergisteren
- Lijk in verre staat van ontbinding aangetroffen langs Jaikreek
- Laatste Rotterdamse 4 Leeuwenspeld uitgereikt aan Ram Ramlal
- Simons brengt begin juni officieel bezoek aan Dominicaanse Republiek
- Weg naar Zee: een tikkende tijdbom – dijken zijn niet de oplossing
- President eind mei naar Brazilië; samenwerking wordt verdiept
- Jonge vrouw overlijdt na plotselinge gezondheidsklachten; onderzoek gestart
- Nationale gebedsdag moet bijdragen aan herstel van normen en waarden
- Hormuz centraal in VS-Iran onderhandelingen, Golfregio bezorgd
- Onderwijs: méér dan scholing — een noodzakelijke nuancering
- Herinneringen aan Albert Adama
- Zon, bewolking en regen wisselen elkaar af
- Amnesty noemt Netanyahu, Putin en Trump vraatzuchtige roofdieren
- Column: Corruptie als systeem: wie houdt nog toezicht op de toezichthouders?
- Regering belooft ingrijpen bij Canawaima: RvC onder druk na crisis