Van buschauffeur tot president: Nicolás Maduro bleef altijd in de schaduw van Chávez
De arrestatie werd vroeg in de ochtend aangekondigd door de Amerikaanse president Donald Trump via sociale media. Venezuela’s vicepresident Delcy Rodríguez meldde later dat de verblijfplaats van Maduro en zijn vrouw, Cilia Flores, onbekend was. Volgens de Amerikaanse procureur-generaal Pam Bondi zullen zij binnenkort op Amerikaanse bodem terechtstaan, waar zij geconfronteerd worden met zware aanklachten.
Maduro’s val is het resultaat van maandenlange toenemende druk van de Verenigde Staten op verschillende fronten. Hij bracht de laatste maanden van zijn presidentschap door onder speculaties over een militaire inval door de VS, die erop gericht zou zijn de zogenoemde socialistische revolutie, gestart door zijn voorganger en mentor Hugo Chávez in 1999, te beëindigen. Net als Chávez portretteerde Maduro de VS als de grootste bedreiging voor Venezuela en bestookte hij elke Amerikaanse regering, van zowel Democraten als Republikeinen, die pogingen deden om de democratische normen te herstellen.
Een lange weg naar de macht
Maduro’s politieke carrière begon ruim veertig jaar geleden. In 1986 reisde hij naar Cuba voor een jaar ideologische opleiding — zijn enige formele studie na de middelbare school. Terug in Caracas werkte hij als buschauffeur voor het metrosysteem en werd hij al snel vakbondsleider. In de jaren negentig werd hij door de Venezolaanse geheime diensten als een linkse radicale met nauwe banden met Cuba gezien.
Hij verliet zijn baan als chauffeur en sloot zich aan bij de politieke beweging van Chávez, die na een presidentieel pardon in 1994 uit een mislukte militaire coup was teruggekeerd. Maduro klom op in de partij en bekleedde eerst zes jaar een zetel in het parlement, waarna hij voorzitter van de Nationale Assemblee werd. Hij was ook zes jaar minister van Buitenlandse Zaken en enkele maanden vicepresident.
Aangesteld als politiek erfgenaam van Chávez
In zijn laatste toespraak voor zijn dood in 2013 benoemde Chávez Maduro als zijn opvolger en vroeg zijn aanhangers hem te steunen. De keuze verraste velen, maar het enorme electorale kapitaal van Chávez bezorgde Maduro een nipte overwinning en zijn eerste termijn. Toch genoot hij nooit dezelfde populariteit als zijn voorganger.
Kort na zijn aantreden trouwde Maduro met Cilia Flores, die hij aanduidde als zijn "eerste strijder" en een belangrijke adviseur.

President Nicolas Maduro spreekt aanhangers toe tijdens een bijeenkomst ter herdenking van de Slag bij Santa Ines, die plaatsvond tijdens de Federale Oorlog van Venezuela in de 19e eeuw, in Caracas, Venezuela.
Crisis en onderdrukking
Tijdens Maduro’s presidentschap raakte Venezuela verwikkeld in een diepgaande sociaal-politieke en economische crisis. Miljoenen mensen werden in armoede geduwd, meer dan 7,7 miljoen Venezolanen vluchtten het land uit en duizenden tegenstanders van de regering werden opgesloten en vaak gemarteld, soms op aanwijzing van Maduro zelf. Kritische stemmen werden systematisch uit staatsinstellingen verwijderd.
De crisis escaleerde al in zijn eerste jaar met protesten die eindigden in 43 doden en talloze arrestaties. In 2015 verloor Maduro’s partij na zestien jaar de controle over het parlement, waarna Maduro in 2017 een pro-regerings grondwetgevende vergadering instelde om de oppositie buitenspel te zetten. Dit leidde tot maandenlange protesten met meer dan honderd doden en duizenden gewonden.
In 2018 overleefde Maduro een aanslag met explosieven die ontploften tijdens een militaire parade.
Recente ontwikkelingen en arrestatie
De arrestatie van Maduro door Amerikaanse troepen markeert het dieptepunt van zijn bewind. De operatie maakte deel uit van een bredere strategie van de VS om de socialistische regering in Venezuela te beëindigen en het land weer onder invloed te brengen. Maduro en zijn vrouw zullen volgens Amerikaanse aanklagers terechtstaan op Amerikaanse bodem voor onder meer drugshandel en corruptie.
De arrestatie heeft wereldwijd sterke reacties uitgelokt. Terwijl bondgenoten van de VS de actie toejuichen, waarschuwen andere landen voor escalatie en benadrukken ze het belang van een vreedzame en rechtmatige overgang. Regionale landen houden de situatie nauwlettend in de gaten, mede vanwege de humanitaire crisis en de vluchtelingenstromen.
De politieke en economische situatie blijft uiterst fragiel. Herstel zal naar verwachting jaren duren, waarbij stabiliteit en veiligheid grote uitdagingen vormen. De internationale gemeenschap staat voor de taak om te helpen bij het begeleiden van Venezuela naar een democratisch en economisch herstel, met respect voor mensenrechten en soevereiniteit.
Vandaag
-
01:33
Inflatie stijgt naar 11,4 procent; prijzen in mei met 1,3 procent omhoog
-
01:09
Derde helft WK 2026: Colombia breekt Congolees verzet en zet grote stap richting achtste finales
-
00:17
SEOGS groeit uit tot breed zakelijk platform rond energieontwikkeling
-
00:01
Tsang verwacht na vonnis snelle hervatting IDB-project van 't Hogerhuysstraat
Gisteren
- Enorme werkloosheid onder de jeugd en de vastgelopen arbeidsmarkt
- Derde helft WK 2026: Kroatië wint nipt van Panama en zet koers naar knock-outfase in Groep L
- DSB boekt recordwinst van bijna SRD 789 miljoen en keert dividend uit
- Simons en Mitchell zien kansen voor nauwere samenwerking binnen Caricom
- Regering wil achterstallige betalingen examinatoren uiterlijk vrijdag afhandelen
- Derde helft WK 2026: Engeland slaagt er niet in de Ghanese muur te slopen
- Verkaveling FAI gaat niet door
- Derde helft WK 2026: Portugal verpulvert Oezbekistan met 5-0
- Op zoek naar de narrow corridor
- Nieuwe gasvondst Petronas in Blok 52: president Simons maakt ontdekking bekend tijdens opening SEOGS
- Noersalim: meer dan 25 corruptiedossiers bij LVV
- Rechter stelt Staat in gelijk en schorst executie in zaak Baitali
- Ramdin opent OAS-vergadering: Samenwerking is geen keuze, maar noodzaak
- Monorath vraagt SRD 521 miljoen extra voor versterking veiligheidsdiensten
- Bee scherpt aanpak spookambtenaren aan: salarissen sneller geblokkeerd
- Derde helft WK 2026: Iraakse passie en hoop onwankelbaar bij WK-debuut na 40 jaar
- Oprichter en leadzanger van The Merrymen overleden
- Benoeming Steve Meye leidt tot debat over Surinames positie over Palestina
- Warm weer met Saharastof, lokaal kans op onweersbuien in het binnenland
- Pakistan: Landelijk alarm wegens dreiging zware regenval en overstromingen
- Derde helft WK 2026: Algerije toont veerkracht en zet achterstand om in winst tegen Jordanië
- Column: Rij voor Tulip een spiegel voor het land
- Veerverbinding Albina-St-Laurent blijft beperkt; nieuwe veerboot pas in september operationeel
Eergisteren
- Derde helft WK 2026: Noorwegen overleeft Senegalese storm in zinderende WK-thriller
- Derde helft WK 2026: Frankrijk boekt overtuigende 3-0 zege op Irak, plek in knock-outfase
- Docenten Moengo Tapoe in beraad; onderwijsbonden waarschuwen voor verstoring examens
- Curaçao biedt Suriname expertise aan voor ontwikkeling olie- en gassector
- Adhin: Begrotingsvergadering volledig rechtsgeldig verlopen ondanks VHP-bezwaar
- Onderwijs reeds gestart met uitbetaling examinatoren en gecommitteerden
- VHP protesteert tegen opening DNA-vergadering vanwege procedurefout
- Derde helft WK 2026: Messi schiet Argentinië langs Oostenrijk naar volgende ronde
- Nog eens zeven politieagenten aangehouden in 82 kilo cocaïnezaak
- Leer kinderen niet alleen rekenen, maar ook omgaan met geld en gezondheid
- Derde helft WK 2026: Mexico, VS en Duitsland boeken knock-outplaatsen, strijd barst los
- Openbaar vervoer krijgt digitale koerswijziging: gps verplicht voor bussen en boten
- Verenigd Koninkrijk krijgt zevende premier in tien jaar na aftreden Starmer
- Minister Huur: SRD 1 miljoen per district is volstrekt onvoldoende
- Bromfietser komt om het leven; autobestuurder onder invloed van alcohol
- OAS moet zich vernieuwen om geloofwaardig te blijven
- Local content moet Suriname voorbereiden op een economie ná de olie
- Warm begin; later op de dag kans op enkele regenbuien
- Ramdin: Suriname en Guyana kunnen uitgroeien tot op één na grootste oliegebied ter wereld
- Column: Wapenstilstand? Terwijl het echte leed doorgaat
- Derde helft WK 2026: Nieuw Zeeland strijdend ten onder tegen Egypte
- Suriname investeert fors minder in onderwijs dan regio; Currie wil wettelijke norm