Maleisië: Voormalige premier Razak schuldig aan miljardenschandaal
"De bewering van de verdachte dat de aanklachten tegen hem een heksenjacht en politiek gemotiveerd waren, werd ontkracht door het koude, harde en onweerlegbare bewijsmateriaal dat erop wees dat de verdachte misbruik had gemaakt van zijn machtige positie binnen 1MDB, in combinatie met de uitgebreide bevoegdheden die hem waren toegekend," aldus rechter Collin Lawrence Sequerah in zijn vonnis.
Elke aanklacht kan leiden tot een gevangenisstraf van 15 tot 20 jaar, hoewel de definitieve strafmaat nog moet worden bekendgemaakt.
Het Openbaar Ministerie beschuldigde Najib ervan zijn positie als premier, minister van Financiën en voorzitter van de adviesraad van 1MDB te hebben misbruikt door meer dan tien jaar geleden grote sommen geld van het staatsinvesteringsfonds naar zijn persoonlijke rekeningen over te maken.
Najib werd in 2020 schuldig bevonden en veroordeeld tot twaalf jaar gevangenisstraf voor het verduisteren van ongeveer 9,9 miljoen dollar aan 1MDB-gelden. Zijn straf werd later omgezet in zes jaar.
Dit laatste proces, Najibs tweede, werd algemeen beschouwd als het belangrijkste tot nu toe, omdat het rechtstreeks betrekking had op 1MDB-entiteiten en veel grotere geldbedragen.
De marathonrechtszaak heeft zeven jaar geduurd en advocaten hebben 76 getuigen opgeroepen, waaronder Najib zelf.
"Het proces heeft veel vertragingen gekend en het is erg complex om te begrijpen", aldus Bridget Welsh, honorair onderzoeksmedewerker bij het Asia Research Institute Malaysia van de Universiteit van Nottingham.
"Deze financiële misdrijven zijn complex en het is een lang en uitgebreid proces geweest," vertelde Welsh aan Al Jazeera.
Najib bood vorig jaar zijn excuses aan voor de manier waarop hij het 1MDB-schandaal had aangepakt, maar tijdens zijn recente proces bleef hij volhouden dat hij op het verkeerde spoor was gezet door de voortvluchtige Maleisische financier Jho Low, die sinds 2016 door Interpol wordt gezocht.
Rechter Sequerah zei vrijdag dat het bewijsmateriaal aantoonde dat Najib een "onmiskenbare band en connectie" had met Low, die fungeerde als de "tussenpersoon" van de premier, meldde persbureau Reuters.
De rechter betwistte ook Najibs verdediging dat hij ten onrechte dacht dat een deel van zijn illegaal verkregen geld "donaties" waren van de Saudische koninklijke familie, aldus Reuters.
Het 1MDB-schandaal was een keerpunt voor Maleisië toen het in 2015 aan het licht kwam en in 2018 leidde tot de val van de United Malays National Organisation (UMNO) na zes decennia aan de macht.
Ondanks de omvang van de aanklachten tegen hem, is Najib nog steeds populair onder sommige Maleisiërs en blijft zijn proces een “rode lijn” voor de UMNO, aldus politiek analist James Chai uit Kuala Lumpur.
Chai vertelde dat het vonnis van vrijdag ook de toekomstige stabiliteit van de eenheidsregering van premier Anwar Ibrahim zou kunnen bedreigen. De UMNO is lid van de coalitie, maar er zijn oproepen geweest om de partij terug te trekken. Chai zei dat deze trend na de uitspraak zou kunnen versnellen.
“Hoewel het vonnis eerlijk en passend was, zonder duidelijke tekortkomingen, zou de veroordeling op alle aanklachten door Najib-aanhangers als ‘streng’ kunnen worden geïnterpreteerd in een tijd van verschuivende politieke sentimenten in Maleisië”, aldus Chai.
"De ironie is dat de anticorruptiereputatie die deze regering aan de macht heeft geholpen, nu wel eens een last zou kunnen worden," vervolgde hij.
Nu de uitspraak en het hoger beroep nog moeten volgen, vertelde Welsh van het Asia Research Institute dat de uitkomst van het proces tegen Najib zal aantonen hoe sterk de politieke verantwoordingsplicht in Maleisië is.
"Dit is een test voor de Maleisische rechterlijke macht, en het is een test van de politieke wil om dit te laten voortduren, vooral gezien de betrokken partij."
"Dit is een test voor de Maleisische rechterlijke macht, en het is een test van de politieke wil om dit te laten voortduren, vooral gezien het feit dat de betrokken partij ook deel uitmaakt van de regering," zei ze.
Vandaag
-
06:49
DC Ilahibaks wil achterstanden in Paramaribo Midden wegwerken
-
04:55
Veel zon, warm en slechts kleine kans op een bui
-
02:57
Olieprijzen dalen door pauze in Amerikaanse aanvallen op Iran
-
00:59
Column; Gouddossier 6: Niet de wetten ontbreken, maar politieke moed
-
00:00
Rechtszaak over 'Vermeende verdwenen' kasreserve na bijna zeven jaar opnieuw vertraagd
Gisteren
- Eerste onderzoeksresultaten wijzen op chemische oorzaak vissterfte Saramaccarivier
- In augustus voor het eerst nationale Heritage Month
- Universiteitskoor AdeKUS maakt comeback na jaren van stilte
- Investeren in kinderen is investeren in de toekomst van ons land
- SLM voert geannuleerde Amsterdam-vlucht dinsdag alsnog uit met toestel van Air Europa
- Bromfietser overleden na botsing tegen EBS-mast op weg naar Reeberg
- Zoekactie naar slachtoffers MV Barima loopt vast; 30 mensen nog vermist
- Gouddossier 5: Matawai slaat alarm over aangevoerd materiaal voor goudwinning
- Tourtonnelaan krijgt dringend onderhoud; werkzaamheden duren twee à drie dagen
- De nieuwe grabbelton; Oil & gas in Suriname
- Caribische belastingdiensten zoeken antwoord op digitale economie
- Warm begin van de dag, later kans op onweersbuien
- Tyfoon Noul bereikt China: honderdduizenden geëvacueerd in Guangdong
- Column: Verbonden in verlies
- Gouddossier 4: Grensakkoord nog in de ijskast, ecologische ramp langs Marowijnerivier
Eergisteren
- SLM-vlucht naar Amsterdam geannuleerd na technisch mankement
- Column: Borrelpraat no. 934
- Gewapende overval op supermarkt Quan Tai aan Henck Arronstraat
- Cubaanse president beschuldigt VS van genocide en poging tot overname
- Simons bij terugkeer uit Engeland: 'Internationale steun cruciaal voor nieuwe economische fase'
- Het belang van een onafhankelijke Nationale Ombudsman
- Nieuw boek pleit voor mondiale Surinaamse natie en grotere rol diaspora
- Man overleden na aanrijding op kruising Latour- en Franklinweg
- De onzichtbare handen achter het moderne voetbal
- Leerkrachten pleiten voor bredere invoering van 'Het Begint Bij Mij'-programma
- Regering wil heel Suriname in 2030 voorzien van 24-uurs stroom
- Warm weer met later kans op regen- en onweersbuien
- 'Kakkerlak'-protesten India: 'We hebben het gedaan'
- Bescherm onze mangroven: het is nu tijd om in actie te komen!
- Gouddossier 3: Een jaar na de belofte: waar staat de goudsector?