Surinamers moeten in 2026 meer dan ooit opgeruimd karakter tonen
In 2025 hebben we de onstuimige verkiezingscampagne gehad, waaronder veel beloftes van diverse politieke partijen. De verkiezingen zijn ook geweest en als voortvloeisel daarvan hebben we na ruim drie decennia wederom een regeringscoalitie die zich geruggensteund weet door een twee derde gekwalificeerde parlementaire meerderheid.
De Surinamers hebben met alle pracht en praal de 50e jubileum van Srefidensi gevierd. We hebben daarbij met zijn allen plechtig aan elkaar beloofd dat we een periode van vallen en opstaan van 50 jaar gaan afsluiten en de komende 50 jaar van volwassenheid gaan inluiden.
We hebben ook het koninklijke echtpaar en gevolg op staatsbezoek gehad. Daarbij is veel aandacht geweest voor het slavernij verleden en alles daar omheen. Dit koninklijk staatsbezoek heeft ondubbelzinnig tot uiting gebracht dat Suriname en Nederland toe waren aan een vernieuwde relatie. Een relatie gebaseerd op wederzijdse respect en volwassenheid. De wederzijdse spontaniteit en openhartigheid illustreren dat beide landen verder zijn gegroeid dan vijtig jaar terug. Er is een kleine 66 miljoen euro vanuit Noordzee gereserveerd voor projecten die moeten leiden tot het opvijzelen van het sociaal-maatschappelijke leven van de nazaten van tot slaaf gemaakte Afrikanen. We zijn het met elkaar eens dat er harder gewerkt moet worden aan de levensstandaard van iedereen in dit land die nog in armoedige omstandigheden leven. Vanaf de koloniale periode tot de periode van contractarbeiders hebben de verschillende etnische groepen een significante bijdrage geleverd aan de bloei van Nederland en later de Republiek Suriname. Dus moeten efforts gepleegd worden om hun welzijn enigszins op te krikken.
Van september tot en met november hebben we een sublieme performance van Natio gehad in het kader van de kwalificatie voor het WK 2026 in de Verenigde Staten, Canada en Mexico. Suriname heeft Midden Amerika en de rest van de wereld compleet verrast met de formidabele optreden bij de kwalificatiewedstrijden tegen de landen uit Centraal Amerika. Totaal onbegrijpelijk is het verkeerd gegaan bij de laatste wedstrijd tegen Guatemala. We waren maar een overwinning verwijdert van WK 2026. Het Surinaamse volk was al bijna in extase om te ontladen. Maar we hebben ons uiteindelijk niet rechtstreeks kunnen plaatsen voor het WK 2026. Natio heeft echter nog een herkansing om het alsnog goed te maken in maart 2026. Via de inter continentale play-offs zullen we dan langs Bolivia en Irak moeten gaan.
Suriname zal zich in 2026 meer moeten gaan focussen op de eigen mogelijkheden. Makkelijk en simplistisch grijpen naar leningen met allerlei voorwaarden, die de ontplooiingsmogelijkheden van het reeds gemarginaliseerde volk verder beperkt, zijn niet meer zaligmakend. De staatsinkomsten kunnen we verhogen middels meer efficiëntie bij de uitvoering. Aan de vele en onnodige verspillingen bij de staatsbedrijven moet een halt worden toegebracht. Vanuit de regering moeten meer acties ondernomen worden om de productie en wel de export gerichte productie te stimuleren. Meer werk maken van importvervangende industrie. Vanuit het ministerie van Financiën en Planning zal de begrotingsdiscipline strikt gehandhaafd moeten worden. Meer subsidie voor sociale zorg, onderwijs , nationale veiligheid en volksgezondheid .Wanneer deze zaken in goed overleg en in coördinatie met de daarvoor in aanmerking komende instituten worden uitgevoerd, dan kunnen we op een stabiele tempo doortrekken naar 2027. In dat jaar zullen we dan zover moeten zijn om alles klaar te zetten voor het olie en gas tijdperk dat in 2028 op grote schaal zijn intrede zal doen in Suriname.
Ettiré Patra
Vandaag
Gisteren
- 87 cursisten behalen SAO-certificaat na afronding vaktrainingen
- Bangladesh: Journalisten eisen bescherming na toenemende aanvallen op media
- Vier doden en 21 gewonden bij zware aanrijding; verdachte zonder rijbewijs aangehouden
- Koninklijke onderscheiding voor Jac Rinkes, ook van grote betekenis voor Suriname
- Regering spreekt medeleven uit na dodelijk verkeersongeval
- Gewapende woningberoving in Santo Boma, bewoners gekneveld
- Groenland als spiegel van ons koloniale ongemak
- Twee woningen binnen vijf uur door brand verwoest
- Doden en zwaargewonden bij ernstige aanrijding tussen auto en autobus
- Suriname wordt zwaarder
- VES-secretaris Girdhari: Jaarrede president schetst richting, maar mist concrete uitwerking
- Zonnig weer met plaatselijke buien
- Advocaat in SLM-drugszaak: OM heeft geen overtuigend bewijs tegen cliënt
- Shurly Lackin aan het roer van de nieuwe RvT STVS
- President plaatst landbouw centraal: Agrarische sector sleutel stabiliteit en brede welvaart
Eergisteren
- Het ‘America First’-beleid in een wereld zonder hegemonie
- Strafzaak tegen artiest Kappalani opnieuw gestart
- Integrale aanpak luchtvaart en toerisme bij verbetering product SLM
- China en Canada hervatten samenwerking met nieuw handelsakkoord
- Regering komt burgers tegemoet bij vervallen bereidverklaringen
- President waarschuwt: olie-inkomsten vragen strikte discipline en transparant beheer
- Nieuw monument te Bakkie voor Amerikaanse slachtoffers 83 jaar geleden
- Overpeinzingen bij 77 jaar VHP
- Gewapende overval bij Melkcentrale
- President Simons: economische stabiliteit voorwaarde voor rechtvaardige welvaartsverdeling
- Nieuwe raden van toezicht bij SRS en STVS
- VS waarschuwt Iran: alle opties open, Iran belooft reactie op agressie
- Dag begint rustig, later kans op regen
- VHP belicht eigen rol na 77 jaar in politiek
- Column: Vragen om transparantie is geen aanval
- VES-voorzitter: 2026 wordt beslissend voor vertrouwen en discipline