Amerikaanse troepen stoppen opnieuw olietanker voor de kust van Venezuela
De operatie vond in de vroege ochtenduren plaats, enkele dagen nadat Trump een “blokkade” aankondigde van alle door sancties getroffen olietankers die het Zuid-Amerikaanse land in- en uitvaren. Eerder, op 10 december, namen Amerikaanse troepen ook al een olietanker voor de Venezolaanse kust in beslag.
Kristi Noem, minister van Binnenlandse Veiligheid, bevestigde dat de Amerikaanse kustwacht met steun van het ministerie van Defensie de tanker stopte. Op sociale media deelde zij een niet-geclassificeerde video waarop een Amerikaans helikopterpersoneel aan boord gaat van het schip Centuries.
Volgens MarineTraffic, een wereldwijd maritiem volgsysteem, voer de ruwe-olie tanker onder Panamese vlag recentelijk nabij de Venezolaanse kust. Het is nog onduidelijk of het schip onder Amerikaanse sancties valt.
Noem benadrukte op X (voormalig Twitter): “De Verenigde Staten zullen doorgaan met het stoppen van de illegale beweging van gesanctioneerde olie die gebruikt wordt om narco-terrorisme in de regio te financieren. We zullen jullie vinden en stoppen.”
Volgens een anonieme Amerikaanse functionaris was het een “toestemmingsboarding”: het schip stopte vrijwillig en gaf toestemming aan de Amerikaanse troepen om aan boord te gaan.
De Venezolaanse regering bestempelde de acties als “crimineel” en beloofde juridische stappen te ondernemen, onder meer via de VN-Veiligheidsraad. In een verklaring sprak Caracas van “diefstal en kaping van een privé-schip dat Venezolaanse olie vervoert, en de gedwongen verdwijning van de bemanning.”
Na de eerste tankerinbeslagname, van het schip Skipper eerder deze maand, beloofde Trump een volledige blokkade van Venezuela uit te voeren. Deze maatregelen gaan gepaard met steeds scherpere taal richting Maduro, die volgens Trump snel zal worden verdreven.
Trump eist ook dat Venezuela de activa teruggeeft die het eerder van Amerikaanse oliemaatschappijen in beslag nam, als rechtvaardiging voor de blokkade van met sancties belaste tankers.
Hij verwees naar de verloren Amerikaanse investeringen in de Venezolaanse olie-industrie en benadrukte dat de VS niemand zullen laten passeren die dat niet mag. “Ze hebben al onze energierechten en olie illegaal afgepakt. We willen het terug,” aldus Trump.
Amerikaanse oliemaatschappijen domineerden jarenlang de Venezolaanse olie totdat het land de sector nationaliseerde, eerst in de jaren ’70 en later onder Chávez en Maduro. Een arbitragepanel veroordeelde Venezuela in 2014 tot een schadevergoeding van 1,6 miljard dollar aan ExxonMobil.
De targeting van tankers maakt deel uit van een bredere militaire campagne die Trump heeft gelanceerd tegen drugssmokkel in het Caribisch gebied en oostelijke Stille Oceaan. Sinds september zijn er minstens 28 Amerikaanse aanvallen geweest op vermoedelijke smokkelvaartuigen, waarbij 104 doden vielen.
Deze aanvallen worden door sommige Amerikaanse wetgevers en mensenrechtenactivisten bekritiseerd vanwege het gebrek aan bewijs en beschuldigingen van buitengerechtelijke executies.
De kustwacht en marine onderscheppen doorgaans drugssmokkelboten, doorzoeken ladingen en arresteren verdachten. De regering stelt dat de VS zich in een “gewapend conflict” bevinden met drugskartels om de drugssmokkel te stoppen. Maduro wordt in de VS aangeklaagd voor narcoterrorisme.
De VS hebben recent hun militair apparaat in de regio aanzienlijk versterkt, de grootste opbouw in generaties, en Trump kondigde herhaaldelijk aan dat ook landaanvallen op komst zijn.
Maduro noemt de Amerikaanse militaire acties een poging om hem af te zetten.
Susie Wiles, chef staf van het Witte Huis, zei in een recent interview dat Trump “door zal gaan met het opblazen van boten totdat Maduro opgeeft.”
Vandaag
-
15:33
Ramadan: NDP start landelijke voedselondersteuning voor moskeeën
-
13:40
Brazilië opent deur voor gedeeltelijk handelsakkoord tussen Mercosur en China
-
11:36
Decentralisatie van het onderwijs is niet langer een keuze, maar een bittere noodzaak
-
09:42
Dodelijk verkeersongeval aan Kwattaweg eist leven van bromfietser
-
08:58
VS breidt hulp aan Cuba uit ondanks olieblokkade
-
07:27
Betterson waarschuwt: geen emotionele wetgeving rechterlijke macht en meerdere pg’s
-
05:34
Behandeling strafzaak tegen advocaat Derrick Veira van start
-
04:13
Zonnige dag met kans op lokale buien
-
02:26
VES kritisch over verlaging goudroyalty: Regering beloont illegaal gedrag
-
00:59
Column: De toon maakt de muziek; geschaad vertrouwen in de pg
-
00:23
Kantonrechter gelast gevangenneming FAI-ex-directeur Nitesh Ramlakhan
-
00:00
Santokhi: Grove leugen dat ik pg ooit opdracht heb gegeven
Gisteren
- Indiase lerares die honderden leercentra heeft opgericht wint Global Teacher Prize
- Een Hof van Cassatie
- VN waarschuwt voor humanitaire ineenstorting in Cuba
- SLM en LIAT Air verkennen samenwerking voor betere regionale luchtverbindingen
- Landvreugd voorzitter van MAS: focus op financiën en groei scheepvaart
- Vakbeweging vraagt structurele aanpak vastlopende sociaal-economische dossiers
- Pakistaans leger: 216 strijders gedood in Balochistan
- Van Trikt onder politiebegeleiding naar specialist; detentie volgt na weigering uitstel door OM
- Zwerfvuil is geen opvoedprobleem alleen; Het is een bestuurlijke keuze
- Rusland trekt zich terug, New START-verdrag loopt af
- Een mix van zon, bewolking en regen
- Pg reageert niet op uitlatingen DNA; Atompai over politieke inmenging onder Santokhi
- BLTO verlengt actie minimaal tot vandaag; betaling vlot niet
- Column: Duurzaamheid clubvoetbal
- Openbaar Ministerie gaat in hoger beroep na vrijspraak Danielle Veira
Eergisteren
- Verdachte aangehouden na brandbomincident op goudveld
- Digitaal systeem gelanceerd voor volledige controle op vuurwapens
- PAHO waarschuwt Suriname en regio voor stijgende mazelenbesmettingen
- Het juridisch moederschap
- Wereld Kanker Dag: Suriname zet in op versnelde strijd tegen baarmoederhalskanker
- Na COP30 krijgt Suriname–Brazilië-overleg concreet vervolg
- Trump en Petro: onverwachte verstandhouding in Witte Huis
- Dodelijke aanrijding tussen bromfietsen te Nieuw-Amsterdam (update)
- Rapport: Wereldwijde conflicten drijven humanitair recht tot het uiterste
- Wisselend weer met zon en buien
- Opmerking Jarbandhan over ‘politieke kleur’ pg leidt tot commotie in DNA
- 12 maanden voorwaardelijke celstraf geëist tegen politieagenten in Pikin Saron-zaak
- Atompai lijnrecht tegen fractieleider: geen CCJ en wel college van pg's