Agronomisch debat: landbouw vast in vicieuze cirkel
Het debat, met als thema De uitdagingen binnen de agrarische sector, werd door bezoekers als inhoudelijk sterk en inspirerend ervaren. De aanwezigen spraken hun waardering uit voor het initiatief en gaven aan uit te kijken naar vervolgactiviteiten. VAS-voorzitter Soedeshchand Jairam spreekt van een geslaagde avond. “Ondanks de feestperiode was de opkomst uitstekend en de discussie van hoog niveau.”
Tijdens het debat gaven vertegenwoordigers uit onder meer de fruit- en groentesector, kokossector, veeteelt, visserij en rijstsector inzicht in zowel de potentie als de structurele knelpunten. Het panel bestond uit Gerald Tjon A San (LVV), Rewish Somai (Anton de Kom Universiteit), Vijantie Awadhpersad (NOB) en Gilbert van Dijk (Suriname Business Development Center).

Volgens Jairam was de rode draad duidelijk: Suriname beschikt over aanzienlijke agrarische mogelijkheden, maar mist de randvoorwaarden om die te benutten. “Door kleinschaligheid is de innovatiecapaciteit beperkt. Technologie wordt nauwelijks toegepast, de productiviteit blijft laag en investeringen blijven uit, waardoor de sector klein blijft.”
Stakeholders wezen op tekortschietende overheidsmaatregelen, zoals verouderde laboratoria, gebrekkige irrigatie en drainage, zwakke opslag- en koelketens en onvoldoende transportfaciliteiten. Ook onderzoek en innovatie blijven achter, met te weinig aandacht voor ziekten en plagen, verbeterde variëteiten en moderne technologieën zoals sensoren en precisielandbouw. Daarnaast werd de institutionele versnippering bekritiseerd: ministeries werken onvoldoende samen op terreinen als grondbeleid, financiering en fiscaliteit.
Jairam benadrukte dat landbouwonderzoek cruciaal is, zeker nu de sector wereldwijd in hoog tempo innoveert. “Terwijl elders drones, sensoren en nieuwe teeltmethoden worden ingezet, blijven wij hangen in traditionele praktijken. Zonder onderzoek naar concurrerende variëteiten en efficiëntere productiesystemen verliezen we onze markt.”
De VAS ziet voor zichzelf een rol in het bundelen en delen van kennis en het slaan van een brug tussen beleid, praktijk en wetenschap. Versterking van landbouwonderzoek is volgens Jairam onmisbaar. “Zonder innovatie verliezen we onze concurrentiepositie.” Hij waarschuwde ook voor de bredere maatschappelijke gevolgen. “Olie alleen maakt een land niet zelfvoorzienend. Voedselvoorziening blijft een basisvoorwaarde voor ontwikkeling.”
Met dit eerste debat positioneert de VAS zich als een kritische en constructieve stem in het nationale landbouwdebat. De boodschap is helder: zonder visie, samenwerking en innovatie blijft de sector stilstaan – en dat kan Suriname zich niet permitteren.
Vandaag
-
12:29
IMF sluit kantoor in Suriname eind april
-
10:47
Sri Lanka beschermt Iraans schip te midden van VS-Iran conflict
-
08:51
Zwager in borst gestoken tijdens uit de hand gelopen Phagwafeest
-
06:53
Waarom de VS en Israël het conflict met Iran als een religieuze oorlog framen
-
04:55
Afwisseling van zon en buien verwacht
-
02:57
Menke: Suriname vast in ‘mamio-politiek’, tijd voor overgangskabinet
-
00:59
Column: Harde realiteit
-
00:00
Jones: Strafrecht geen middel om critici het zwijgen op te leggen
Gisteren
- Overleg Suriname en Cuba over inzet artsen en veiligheid studenten
- Impact én zelf geld verdienen met eigen visie en kennis over (gezondheids)zorg
- Wie is Mojtaba Khamenei, de favoriete opvolger van Irans Opperste leider?
- Acties buscontroleurs nog niet opgeheven na overleg met TCT
- DTV-Express voor rechter gedaagd na bericht over aangifte tegen Burney Brunswijk
- VHP-leden dienen interpellatievoorstel in over lening USD 1,8 miljard
- Iran begint afscheidsceremonie overleden Opperste leider Khamenei
- Selectieve verontwaardiging in de zorg: wie bewaakt de bewakers?
- Oorlogsspanningen Midden-Oosten drijven olieprijs omhoog
- Wisselvallig weer met zonnige perioden en kans op buien
- China kiest voor terughoudendheid in Iran-conflict
- U-20 Natio wint van El Salvador, maar mist kwalificatie op doelsaldo
- Alertheid geboden bij cassaveziekte 'heksenbezem'
- OWOS-voorzitter haalt uit naar EBS-directeur: Situatie was slechts een kwestie van tijd
Eergisteren
- Vier dagen VS-Iran oorlog: menselijk leed en wereldwijde protesten tegen conflict
- Hakrinbank boekt SRD 438 miljoen winst en versterkt financiële positie in 2024
- Hoogste Franse onderscheiding voor Cynthia Mc Leod
- Kleurrijke Phagwa-viering bij Indiase ambassade markeert gouden jubileum vriendschap
- Phagwa: Nationale viering van licht en verbondenheid
- Rishano Santokhi op Zanderij aangehouden na uitzetting uit de VS
- Energiecrisis drukt op India en Europa door conflict in Midden-Oosten
- NDP: Phagwa als spiegel van nationale eenheid
- VHP benadrukt eenheid en hoop tijdens Holi-viering
- Afwisseling van zon en verspreide buien op Phagwadag
- Valuta onder druk door conflict in Midden-Oosten; energieonzekerheid drijft dollar omhoog
- Column: CEO Leo onder stroom: Macht, verweer en verzet bij EBS
- VES eist integrale financiële doorlichting zorgsector: Macro-economische noodzaak