Kunsteducatie krijgt impuls in Brokopondo met project Beeldkracht
Honderden leerlingen en leerkrachten van LBO-scholen uit verschillende dorpen in het district arriveerden per bus om kennis te maken met beeldende kunst en fotografie. Zij bewonderden het houtsnijwerk van beeldend kunstenaar David Linga, terwijl fotograaf Roy Tjin de leerlingen liet zien hoe kunstwerken het best tot hun recht komen op beeld, zelfs met een eenvoudige mobiele telefoon.

Fotograaf Roy Tjin onderricht leerlingen over het fotograferen van kunstwerken.
De manifestatie werd feestelijk geopend door leerlingen van de Frans Pryor school uit Tapoeripa. Zij verwelkomden de vertegenwoordigers van het Directoraat Cultuur met een lied in het Saramaccaans. Aansluitend brachten de kinderen een muzikale ode aan de Surinaamse vlag, waarbij de betekenis van de kleuren en de ster centraal stond als symbool van de nationale identiteit.

Leerlingen van de Frans Pryor school te Tapoeripa.
Voorzitter Samuel Wens van Stichting Nola Brokopondo herinnerde eraan dat de Nederlandse kunstenares Nola Hatterman, die vanaf 1954 een belangrijke rol speelde in de ontwikkeling van kunstonderwijs in Suriname, haar laatste levensjaren in Brokopondo doorbracht. Zij gaf tekenles aan kinderen uit omliggende dorpen en organiseerde tentoonstellingen in haar atelier aan de Mamamdamweg. Het project Beeldkracht maakt deel uit van de herdenking van 50 jaar onafhankelijkheid en vormt een opstap naar het plan om Hattermans voormalige woonhuis te restaureren en in te richten als kunstencentrum voor het district.
Clifton Braam, onderdirecteur van het Directoraat Cultuur sprak zijn waardering uit voor het initiatief en benadrukte dat kunsteducatie op veel scholen onder druk staat. Volgens hem wordt creativiteit onvoldoende geprikkeld, terwijl kunst juist een essentiële rol speelt in de ontwikkeling van jongeren. Hij prees het streven om het huis van Nola Hatterman te restaureren en noemde het vlaggenlied van de leerlingen een voorbeeld van hoe nationale waarden op jonge leeftijd kunnen worden bijgebracht.

Kinderen maken kennis met technieken beeldende kunst.
Dinsdag gingen de workshops van start. David Linga plaatste zijn mahoniehouten beelden in het park rond het Nucleuscentrum en lichtte de symboliek toe, die sterk verbonden is met de geschiedenis van slavernij en de strijd voor vrijheid. Roy Tjin gaf praktische tips over fotografie, met aandacht voor licht, compositie en achtergrond.
Leerlingen reageerden zichtbaar verrast en emotioneel op de kunstwerken. Kimora Liberetto (16), leerlinge van de vierde klas LBO, gaf aan dat kunst en cultuur na de tweede klas nauwelijks meer aan bod komen en dat het project daarom als bijzonder werd ervaren. De beelden riepen herkenning op van dieren, vogels en elementen uit hun eigen leefomgeving.
De workshops worden de komende dagen voortgezet, met aandacht voor houtbewerking, het werken met cederhout en het conserveren van kunstwerken in een tropisch klimaat. In totaal zullen meer dan vijfhonderd leerlingen uit het voortgezet onderwijs de tentoonstelling bezoeken en aan de workshops deelnemen. Het project Beeldkracht is mede mogelijk gemaakt door het Johan Ferrier Fonds.
Vandaag
-
16:16
Grimmige ontdekking: lichaam half begraven aangetroffen langs Brownsweg
-
14:47
Iran dreigt met sluiting van Bab al-Mandeb: wat betekent dat voor de wereldhandel?
-
13:50
Vierkinderenweg: Man beschoten en beroofd
-
12:44
Politie vraagt hulp bij opsporing vermiste Natasha Nanaa
-
10:46
Bangladesh start noodvaccinatiecampagne na snelle verspreiding mazelen
-
08:48
AKMOS: Santokhi gaf ondernemerschap een stem in moeilijke tijden
-
06:51
DIN: Zijn lichaam is ons ontvallen, maar zijn missie leeft voort
-
04:55
Overwegend warm weer met kans op verspreide buien
-
02:57
OPEC+ gaat olieproductie licht verhogen ondanks risico voor trage marktgroei
-
00:59
De zonsondergang als spiegel van ons leven
-
00:00
Rekenkamer: Structurele knelpunten in financieel beheer overheid blijven bestaan
Gisteren
- Column: Borrelpraat no. 918
- Braziliaanse arbeider omgekomen bij goudwinning op Stoelsmanseiland
- Lichaam in vergevorderde staat van ontbinding aangetroffen; vermoedelijk misdrijf
- VSB: Ondernemingsklimaat onder druk, bedrijfsleven pleit voor efficiëntere processen
- Een bijzonder mens, staatsman Chan Santokhi
- Alternatief 2020: Echt leiderschap vraagt offers vóór het volk, niet van het volk
- De erfenis van Santokhi: Herstel zonder zekerheid?
- ABOP roept op tot eenheid en hoop: Pasen als moment van vernieuwing voor Suriname
- VHP benadrukt hoop, eenheid en voortzetting van Santokhi’s nalatenschap
- Cultuurdrager en ondernemer Claudetta Toney (88) overleden
- Vermiste Amerikaanse piloot gered in Iran na hevige vuurgevechten
- NDP: Pasen als moment van heroriëntatie, kracht en nationale verantwoordelijkheid
- Licht wisselvallig weer op Eerste Paasdag
- Paus Leo roept op tot vrede te midden van oorlogen in de wereld
- NPS roept op tot eenheid: Maak van Pasen een leidraad voor dagelijks handelen
- CCK bij Pasen 2026: Hoop sterker dan duisternis in een verdeelde wereld
Eergisteren
- Goodbye brother Chan
- PRO prijst Santokhi als verdediger van rechtsstaat
- Minister Huur verkent internationale samenwerking voor landbouw en local content
- VSB over Santokhi: bruggenbouwer tussen overheid en bedrijfsleven
- Suriname: Tussen macht en menselijkheid
- Brute supermarktroof: daders gaan ervandoor met geld en camerabeelden
- Iran zoekt vermiste VS-piloot, Israëlisch schip geraakt in Straat van Hormuz
- Artikel 140 Grondwet: bescherming of politieke blokkade?
- Aankomend korpschef wil complexer wordende criminaliteit effectief aanpakken
- Wisselvallig met buien, lokaal onweer mogelijk
- Omanese, Franse en Japanse schepen passeren Straat van Hormuz ondanks spanningen
- Bisschop Choennie waarschuwt op Goede Vrijdag voor ‘alledaags kwaad’ van roddel