Vijfjarig UNIDO-programma om economie minder afhankelijk te maken van olie en goud
Suriname zet een nieuwe stap richting economische diversificatie met de start van een vijfjarig samenwerkingsprogramma met de Organisatie van de Verenigde Naties voor Industriële Ontwikkeling (UNIDO). President Jennifer Simons heeft groen licht gegeven voor de uitvoering van het zogeheten Programma voor Landelijk Partnerschap (PCP), dat vanaf januari van start gaat en moet dienen als leidraad voor duurzame industriële ontwikkeling.
Het programma, dat recent formeel werd bekrachtigd met een gezamenlijke verklaring in Riyadh, richt zich op het verbreden van de Surinaamse verdiencapaciteit. Daarmee wil de regering de economie minder afhankelijk maken van traditionele sectoren zoals goud, bauxiet en de opkomende offshore olie-industrie. Tijdens een onderhoud op maandag 15 december 2025 tussen president Simons en Stein Hansen, directeur van de UNIDO-Barbados Global SIDS Hub, werd het belang van deze koerswijziging benadrukt.
Volgens UNIDO biedt Suriname aanzienlijke kansen door de combinatie van natuurlijke rijkdommen en strategische ligging. De samenwerking is erop gericht nieuwe sectoren te identificeren en te ontwikkelen die op lange termijn economische groei kunnen dragen. Daarbij wordt onder meer gekeken naar agro-industrie, maritieme sectoren, kunstmatige intelligentie, de digitale economie en het verbeteren van handelsstandaarden voor export.
Minister Andrew Baasaron van Economische Zaken, Ondernemerschap en Technologische Innovatie onderstreepte dat diversificatie noodzakelijk is, juist met het oog op toekomstige olie-inkomsten. “De opbrengsten uit offshore olie kunnen een belangrijke impuls geven, maar we willen niet opnieuw terechtkomen in een economie die leunt op één of twee grondstoffen,” stelde de minister. Volgens hem moet het nieuwe beleid voorkomen dat Suriname opnieuw kwetsbaar wordt voor schommelingen op de wereldmarkt.
In de komende zes tot twaalf maanden zullen overheid, bedrijfsleven en maatschappelijke organisaties intensief samenwerken om de economische potentie van het land in kaart te brengen en concrete plannen uit te werken. Het uiteindelijke doel is een nationale ontwikkelingsblauwdruk die richting geeft aan de industriële ontwikkeling van Suriname in de komende decennia.
Daarnaast bestaat het voornemen om een internationale UNIDO-conferentie in Suriname te organiseren. Daarmee wil de regering haar langetermijnvisie, aangeduid als “Suriname 2.0”, presenteren aan de regio en internationale partners. De samenwerking met UNIDO moet niet alleen de handel en het toerisme stimuleren, maar ook bijdragen aan de opbouw van lokale industrie en productie, zodat Suriname zich sterker en concurrerender kan positioneren binnen het Caribisch gebied en Zuid-Amerika.
Vandaag
Gisteren
- Vijfjarig UNIDO-programma om economie minder afhankelijk te maken van olie en goud
- 250 werkzoekenden starten met vaktrainingen via Leri Fu Feni Wroko
- Illegale chemicaliën onderschept bij controle in Nickerie
- Suriname en Finland verkennen samenwerking op onderwijs en bosbeheer
- Duurzame jaarafsluiting per ministerie
- Diplomatiek paspoort Xaviera Jessurun ingetrokken; verdachte SLM-strafzaak
- Breed overleg op kabinet president moet luchtvaart Suriname structureel versterken
- Jeugdige bromfietser overleden na botsing met aanhangwagen
- Taxirit eindigt bij politiecontrole: bestuurder vast na vlucht passagiers
- Terreur tijdens Chanukah-viering: rouw, heldendom en zorgen over antisemitisme
- India en Suriname versterken samenwerking in traditionele geneeskunde
- Wisselvallig weer met bewolking, zon en regen
- Vader en dochter tijdens vakantie overvallen bij Palmentuin
- OM handhaaft strafeis van negen jaar tegen voormalig DNV-hoofd Danielle Veira
- Column: Waarom Suriname een échte korpschef nodig heeft
- SZF-verzekerden voortaan verlost van bijbetalingen operaties en medicijnen
Eergisteren
- PAHO presenteert routekaart tegen ‘stille moordenaar’ hoge bloeddruk
- IPSC sluit sportjaar af met succesvolle Tanfoglio Exhibition Match
- Overheid scherpt aanpak illegale goudwinning in Brownsberg aan
- Politie-update: Drie gewonden bij gewapende beroving te Teling Pasi
- Vernietiging Brownsberg betekent dood van ecotoerisme
- PMAC vestigt hoofdkantoor in Suriname
- Erkend door de Staat, en dan?
- Vrouwen betrapt op reeks winkeldiefstallen bij supermarkt
- Extreemrechtse José Antonio Kast gekozen tot president Chili
- Bewolkt weer met pittige buien in de middag
- Zestien doden en tientallen gewonden bij schietpartij in Sydney
- Man beschoten bij gewapende roofoverval
- Column: Vreemdelingen, vrienden, brothers & sisters
- Schotenwisseling te Telling Pasie; agent gewond geraakt
- Guyana: een economie die explodeert, terwijl dagelijks leven onbetaalbaar wordt