Breed overleg op kabinet president moet luchtvaart Suriname structureel versterken
Op het Kabinet van de President heeft op 15 december 2025 een uitgebreide airport-stakeholdersmeeting plaatsgevonden, gericht op het toekomstbestendig maken van de Surinaamse luchtvaartsector. Aan het overleg namen vertegenwoordigers deel van vrijwel alle luchtvaartmaatschappijen die opereren op de Johan Adolf Pengel International Airport (JAP), evenals afhandelaren en diverse overheidsdiensten. Centraal stonden betere afstemming van operaties, het in kaart brengen van knelpunten en het formuleren van gezamenlijke oplossingen.
Faizel Baarn, adviseur voor luchtvaart- en maritieme aangelegenheden, benadrukte het belang van het overleg. Volgens hem was het tien tot twaalf jaar geleden dat een dergelijk breed overleg voor het laatst had plaatsgevonden. Het ontbreken van structurele afstemming in de afgelopen jaren heeft volgens Baarn geleid tot operationele knelpunten en congestie op de luchthaven. “Elke partij kampt met eigen problemen, of dat nu ligt bij samenwerking met andere maatschappijen, afhandelaren of overheidsinstanties. Door deze zaken gezamenlijk te bespreken, kunnen we gerichter en efficiënter werken aan oplossingen,” aldus Baarn. Afgesproken is om voortaan maandelijks bijeen te komen.
Tijdens de meeting werd al een concreet resultaat geboekt. Een knelpunt rond de beschikbaarheid van meteorologische informatie, met name de Terminal Aerodrome Forecast (TAF), is opgelost. Deze weersinformatie is cruciaal voor een veilige vluchtuitvoering en vormde onder meer een obstakel voor GOL Airlines, die voorbereidingen treft om vluchten naar Suriname te hervatten, waaronder vroege ochtendvluchten. In overleg met de Meteorologische Dienst is afgesproken dat de TAF voortaan tijdig beschikbaar wordt gesteld aan alle luchtvaartmaatschappijen.
Ook cargohandling, een snel groeiend segment binnen de luchtvaart, kreeg ruime aandacht. Daarnaast werd stilgestaan bij het tekort aan gekwalificeerd personeel bij de Meteorologische Dienst en de Luchtvaartdienst, waaronder de afdelingen CNS, AES en LVL. Baarn onderstreepte de noodzaak om deze diensten uit te breiden naar een 24/7-operatie, vergelijkbaar met de luchtverkeersleiding. Dit vereist extra en goed opgeleid personeel. Volgens hem zijn sollicitatieoproepen hiervoor reeds uitgezet of worden deze binnenkort verwacht.
Verder kwam het IDB-luchtvaartproject aan bod, een lening van ongeveer 25 miljoen Amerikaanse dollar, bedoeld om de burgerluchtvaartsector te versterken. Het project richt zich onder meer op institutionele versterking van de luchtvaartdienst en CASAS, de verzelfstandiging van de luchtvaart- en meteorologische diensten, verbetering van strategische binnenlandse landingsbanen en de aanschaf en het onderhoud van essentiële luchthavenapparatuur. Ook duurzame wet- en regelgeving maakt deel uit van het project. De aanschaf van nieuwe, veiligheidkritische apparatuur voor de luchthaven staat voor januari gepland.
Met het hernieuwde overleg en de concrete afspraken hopen de betrokken partijen een belangrijke stap te zetten naar een efficiëntere, veiligere en toekomstbestendige luchtvaartsector in Suriname.
Vandaag
-
18:50
Reumatoloog Dosoe. Reuma is chronisch, maar hoe we ermee leven, kunnen we wél veranderen
-
16:49
Olieprijzen stabiel ondanks spanningen in Iran en Venezuela
-
14:47
Aantal verkeersdoden in 2025 fors gedaald, jonge weggebruikers grootste risicogroep
-
12:54
Dossier houtexport 6: OM en LVV oneens over aangifte houtzaak: alleen tegen Jeva geregistreerd
-
10:49
China waarschuwt VS: Gebruik geen andere landen als voorwendsel voor Groenlandbeleid
-
08:51
De Surinaamse Effectenbeurs: terugblik op 2025
-
06:53
Dossier houtexport 5 - Advocaat Staat: rechter veroordeelt Suriname tot het plegen misdrijf
-
04:55
Wisselvallig weerbeeld houdt aan
-
02:57
Trump waarschuwt voor oliecrisis; suggereert deal Cuba - VS
-
00:59
Column: De wereld draait om handel, maar de mens blijft gevangen in conflict
-
00:00
Dossier houtexport 4: Aangifte in houtzaak niet aangenomen na overleg met OM
Gisteren
- Column: Borrelpraat no. 906
- Bestuurder aangehouden met drugs na vlucht bij politiecontrole
- Panka benadrukt gezamenlijke aanpak voor duurzame groei toerisme
- Gewapende overval bij supermarkt in Jarikaba: vrouw gekneveld en beroofd
- Guyana wijst bemiddeling VS over grensgeschil met Venezuela resoluut af
- Brand verwoest magazijn kinderhuis Nos Kasita, schade enorm
- Iran dreigt terug te slaan als de VS aanvalt
- Na quickscan: tijd voor vertrouwen, stabiliteit en respect voor de leraar
- ExxonMobil noemt Venezuela 'niet investeerbaar'
- Bouva: Diplomatie moet tastbare resultaten opleveren voor Suriname
- Zon, bewolking en regen
- Het Venezolaanse leger heeft de sleutel tot de toekomst van het land in handen
- Universiteitsinstituut Kinderrechten lanceert folder bescherming van kinderen
- Dossier houtexport 3: Waarom het vonnis in houtdossier ernstige vragen oproept...
Eergisteren
- PAHO waarschuwt voor gelijktijdige circulatie van griep en RSV in Amerika’s
- President en minister terug; kosten betaald door HIC
- Meerhoofdig bestuur: wanneer zelfbelang wordt verkocht als hervorming
- Ronald Venetiaan krijgt postuum de Power Person Award 2025
- 10 januari: erkenning vraagt daden, geen woorden
- Politiebericht over frontale aanrijding Martin Luther Kingweg
- VS en China balanceren om controle over Venezolaanse olie
- Gewapende criminelen slaan toe bij YAD-waterfabriek aan Indira Gandhiweg
- Schoten gelost bij woningoverval; twee slachtoffers gewond
- Etniciteit: een ware blokkade voor nationale ontwikkeling
- Auto-expert Pherai waarschuwt: Suriname nog niet klaar voor elektrische voertuigen
- Wisselvallig weer voorspeld
- ISOS bespreekt knelpunten en samenwerking rond speciale hulpvragen
- Chinese, Russische en Iraanse oorlogsschepen in Zuid-Afrika voor oefeningen
- Dossier houtexport 2: Niet plotseling, maar te laat
- Dossier houtexport 1: Certificaat onder protest: LVV vecht rechterlijk bevel aan