Winti wai, lanti pai… het spel van de eeuwige stilstand
Neem het gezegde “winti wai, lanti pai.” Letterlijk: “de wind waait, de overheid betaalt.” Het klinkt als een grap, maar het is bittere ernst. Ooit bedoeld om stormschade te duiden, is het vandaag een nationale diagnose: de overheid strooit met geld, de samenleving blijft arm. Een pleister op een etterende wond.
En ja, er zit waarheid in. De staat geeft uit wat ze niet heeft: subsidies, loonsverhogingen, verkiezingspakketten. Alsof de schatkist bodemloos is. Soms is die steun broodnodig, zonder welke mensen letterlijk omvallen. Maar pogingen tot hervorming, belastinginning, IMF-trajecten, digitalisering — ze verzanden telkens in belangen, corruptie en wantrouwen.
Mozaïek of muur?
Men noemt Suriname graag een mozaïekmaatschappij. Klinkt prachtig: veelkleurig, harmonieus, samen één geheel. De werkelijkheid? Meer een muur van zorgvuldig geplaatste steentjes. Elk groepje bewaakt zijn eigen stukje cement. Expertise doet er minder toe dan afkomst. Binding telt. Diploma’s? Ach, die worden vaak weggewoven.
Beleid als toneelstuk
Beleid is vaak toneel. Neem de plannen om de gezondheidszorg te centraliseren. Rapporten vol schema’s en grafieken. Op papier schitterend. Maar zodra belangen geraakt worden, stopt het spel. De stukken verdwijnen in een lade, de boefjes achter de schermen glimlachen, en iedereen doet alsof er niets gebeurd is. Een toneelstuk zonder plot, maar mét applaus.
En ondertussen strooit de overheid verder. Confetti in een brandend huis. De samenleving blijft arm, de schuldenberg groeit, en niemand durft de vlammen te blussen.
Dagelijkse komedie
Zelfs in het dagelijks leven zie je het spel. Een glimlach die eigenlijk een afwijzing is. Zwijgen dat harder klinkt dan praten. Wegkijken in plaats van discussiëren. Voor buitenstaanders onbegrijpelijk, voor insiders een geheime taal. Zo houden we de façade van rust overeind, terwijl er onderhuids van alles borrelt. Een subtiele komedie met dodelijke ernst.
Dialoog of decoratie?
En dan de politiek. De nieuwe coalitie belooft dialoog met het maatschappelijk middenveld. Transparantie, betrokkenheid, participatie — de hele toverdoos gaat open. Maar laten we eerlijk zijn: dialoog is hier vaak decoratie. Een gordijntje voor het raam, terwijl binnen alles hetzelfde blijft. Als feedback enkel dient om oude plannen te legitimeren, dan is het geen dialoog maar een ritueel. En rituelen lossen niets op.
De beerput blijft dicht
Wie denkt dat Suriname met spreadsheets en strategieën te besturen is, vergist zich. Het gaat niet om structuren alleen, maar om de ongeschreven regels eronder. Regels die iedereen kent, maar niemand benoemt. Regels die de beerput gesloten houden, want stel je voor dat er écht licht op valt.
Slotzet
Wie dit spel wil veranderen, moet ophouden met fluisteren en de regels luid en duidelijk op tafel gooien. Niet als brave toeschouwer, maar als speler die bereid is de dobbelsteen van tafel te slaan. Zolang dat lef ontbreekt, schuiven de pionnen wat heen en blijft Suriname vastgeplakt op hetzelfde vakje: stilstand.
Tot die tijd: winti wai, lanti pai.
Eduard Hartgens
Vandaag
Gisteren
- Column: Borrelpraat no. 933
- Derde helft WK 2026: Spanje neemt de wereldkroon over, Messi verlaat WK-podium als verslagen grootheid
- Derde helft WK 2026: Spanje WK kampioen na 1 - 0 winst in finale tegen Argentinië
- Guyana MV Barima-ramp: 67 mensen gered, zoekgebied en middelen uitgebreid
- Trainingscentrum kinderen met een beperking in Geyersvlijt wordt heropend
- Bestuurder zonder rijbewijs na dodelijke aanrijding en doorrijden ingesloten
- Derde helft WK 2026: Spanje en Argentinië strijden in historische WK-finale
- Steekpartij aan Latourweg: verdachte aangehouden
- Suriname verdient openheid en geen mistgordijn
- Guyana: Meer dan 50 mensen gered na noodoproep passagiersschip MV Barima
- Handelsoorlog tussen VS en Brazilië escaleert na nieuwe importheffingen
- Warm WK-finaledag met kans op een lokale middag- of avondbui
- Iran waarschuwt VS voor 'onvergetelijke lessen' bij voortzetting aanvallen
- Ouders pleiten voor blijvende voortzetting van GRO-programma
- Adhin wil themavergadering over veiligheid; Jones hekelt afwezigheid DNA-leden in commissievergadering
Eergisteren
- Derde helft WK 2026: Deschamps speelt laatste WK-wedstrijd, Zidane wacht in de coulissen
- Derde helft WK 2026: Spectaculaire troostfinale eindigt in 6-4-zege voor Engeland
- Dodental door aardbevingen in Venezuela stijgt tot boven 5.000
- Telesur moderniseert kernnetwerk om groei dataverkeer op te vangen
- Bouva ziet grotere rol voor IICA bij ontwikkeling landbouw
- Derde helft WK 2026: Gebroken en teleurgesteld: Frankrijk en Engeland in troostfinale
- MIA roept hulp samenleving in bij opsporing Burke en ontsnapte Colombiaan
- Door verandering beleid economische groei bereikt
- Midden-Oostenconflict kan Caribische economieën treffen; Suriname mogelijk in uitzonderingspositie
- Zonnig en warm, Saharastof blijft aanwezig
- Zware aardbeving van magnitude 7,3 treft Mexicaanse kust nabij Guatemala
- Toen spreken belangrijker werd dan luisteren
- Drie agenten buiten functie na verdwijning Colombiaanse arrestant