De mix van zwart goud én groen goud als Surinames welvaart
In combinatie met de koolstof-negatieve status en de 93% bosbedekking valt beleidsmatig steeds vaker het woord carbon credits (koolstofkredieten). Dat is niet vreemd, want de internationale markt voor koolstofkredieten bestaat al en ontwikkelt zich wereldwijd verder – mede dankzij de overeenkomsten van Kyoto en Parijs. Bedroeg de transactiewaarde van koolstofkredieten in 2017 nog USD 50 miljard, in 2020 was dat USD 250 miljard en in 2023 zelfs USD 950 miljard. Een groei van 1900% is een duizelingwekkend percentage. Kennis van de carbon credits-markt is daarom een must om dit als instrument én als nieuwe inkomstenstroom voor Suriname te benutten.
Die kennis begint bij het onderscheid tussen carbon credits en carbon offsets (ook wel offset credits genoemd). De eerste zijn de verhandelbare kredieten op de markt voor koolstofnaleving; de tweede zijn compensaties, verhandeld op de vrijwillige koolstofmarkt. Beide termen worden soms door elkaar gebruikt. Bij koolstofnaleving speelt compliance (het voldoen aan wet- en regelgeving) een rol, waarbij het Emission Trading System (ETS) van belang is. Kortom: complexe materie, met alle uitdagingen en beperkingen die Suriname momenteel kent. De centrale vragen zijn: hoe gaat Suriname om met het onderwerp carbon credits, en hoe kan dit goed worden georganiseerd zodat zowel impact als extra inkomsten worden gerealiseerd?
Suriname heeft al ervaring met zogenoemde ITMO’s (Internationally Transferred Mitigation Outcomes), die vergelijkbaar zijn met carbon credits. Deze ervaring dateert van 2021 en betreft 5 Mt ITMO’s, die op basis van de huidige markt een waarde van USD 50–60 miljoen vertegenwoordigen. Voor zover bekend zijn er nog geen inkomsten gerealiseerd. Recent boekte SVN Suriname wel een primeur met een door de VN gecertificeerd herbebossingsproject. Naast het nodige juridische papierwerk en wet- en regelgevingstraject, zijn de invoering van een nationale registratie (voor transparantie en tracking) en het wettelijk vastleggen van een zogenoemd benefit sharing-mechanisme met FPIC-proces (Free, Prior and Informed Consent) van groot belang.
FPIC zorgt ervoor dat stakeholders, onder andere in het binnenland, worden betrokken en geïnformeerd. De zoektocht van traditionele leiders en president Simons naar eensgezindheid in grondenbescherming is hierin een belangrijke stap. Dat geldt ook voor de belofte dat de regering officieel zal erkennen dat de Inheemsen de eerste bewoners van het land zijn en voor de inwerkingtreding van de wet die moet voorkomen dat er nog concessies worden uitgegeven in hun woon- en leefgebieden.
Data voor de nationale registratie moet worden verzameld, geverifieerd en onafhankelijk geaudit. Hiervoor dienen standaarden, vergelijkbaar met de European Sustainability Reporting Standards (ESRS), te worden opgetuigd. Voor stabiele inkomsten moet een zogenoemd Sovereign Climate Fund worden ingericht. Het jaarlijkse updaten van relevante data is eveneens een noodzakelijke voorwaarde. Al deze processen vragen om goed georganiseerde instanties die de dataverzameling ondersteunen.
Het geld van het zwarte goud kan daarbij helpen om het groene goud tot bloei te brengen.
H. Esseboom
Vandaag
-
13:52
Tonnen SRD buitgemaakt bij straatberoving
-
12:46
Hongkongse criticus China, Jimmy Lai, veroordeeld tot 20 jaar cel
-
10:44
AZP wijst braindrain zorgpersoneel aan als hoofdreden lange wachttijden
-
08:51
Seguro wint in Portugal, Anutin zegeviert in Thailand
-
06:53
Dossier houtexport 15: Na vernietiging: eiswijziging of einde verhaal Jeva Trading?
-
04:55
Bewolkt weer met in de middag lokale buien
-
02:57
ExxonMobil neemt volledige controle over Guyana offshore vloot
-
00:59
Column: Wegkijken is medeplichtig
-
00:00
Assembleelid ontvangt bijkans SRD 95.000 netto per maand; Atompai wil wet herzien
Gisteren
- Column: Borrelpraat no. 910
- Japanse 'Iron Lady' Takaichi behaalt verbluffende verkiezingsoverwinning
- BLTO versoepelt acties deels vanaf dinsdag, strijd nog niet beëindigd
- Teruggeroepen Nutrilon-batches ook in Suriname, overheid monitort situatie
- Binnenbrand tijdig geblust door omstanders
- Zwavelzuur aangetroffen in bosschage te Geyersvlijt
- Portugal stemt in eerste presidentiële eindronde in 40 jaar; Japan start telling
- Trek de stekker uit de SLM-poppenkast
- Verkiezingen in Thailand en Japan: risico op politieke onzekerheid en versterking conservatieve leiders
- Zheng: hervormingswetten versterken rechtsstaat en internationale positie Suriname
- Vanmiddag kans op regen, overwegend bewolkte dag
- Japan in sneeuwstorm naar stembus in verkiezingstest voor premier Takaichi
- Asabina: Geen gelegenheidswetgeving, maar noodzakelijke versterking rechtsstaat
- SVJ 35 jaar: van verdeeldheid naar professionele eenheid in de journalistiek
Eergisteren
- Bouva in Dubai: Suriname zet in op regionale projecten voor toerisme, transport en sargassum
- Schermutseling bij school loopt uit de hand: man neergestoken, auto vernield
- Gewapende overval op goudveld Brownsweg: negen arbeiders gekneveld achtergelaten
- Reyme: perceptie van klassejustitie ondermijnt rechtsstaat
- Start ATC-opleiding voor versterking luchtvaart
- Een centrale verkiezingsautoriteit voor Suriname?
- Bezorgdheid over Nutrilon-babyvoeding in Suriname na internationale terugroepactie
- Caricom stuurt waarnemersmissie voor parlementsverkiezingen in Barbados
- Debat over procureur-generaal: waar liggen rechtsstatelijke grenzen?
- Gedeeltelijke vergunningenstop voor kip uit vogelgriepgebieden
- Mix van zon, bewolking en beperkte neerslagkansen
- Lahore viert heropleving van Basant festival na verbod van 18 jaar
- CBvS-verslag 2025: Economie groeit beperkt; druk overheidsfinanciën en inflatie neemt toe
- Ebu Jones: wetsvoorstellen noodzakelijk voor herstel vertrouwen in rechtsstaat