Braziliaanse visserijsector slaat alarm na Amerikaanse invoertarieven van 50%
De nieuwe heffingen werpen een zware schaduw over de toekomst van Braziliaanse visbedrijven, die jaarlijks voor bijna $400 miljoen aan zeevruchten exporteren naar de VS – goed voor zo’n 70% van de totale sectoruitvoer.
"Deze situatie maakt ons bedrijf onhoudbaar," zei Arimar França Filho, voorzitter van een vissersbond in de noordoostelijke deelstaat Rio Grande do Norte. "De binnenlandse markt kan een deel van onze productie absorberen, maar zeker niet alles. We kunnen onze vissersvloot niet enkel op Brazilië richten."
De visserijsector pleit voor een noodkredietlijn van 900 miljoen reais (ongeveer $165 miljoen) om zich aan te passen aan het nieuwe economische klimaat. Daarnaast roept de sector de regering op om de onderhandelingen met de Europese Unie te intensiveren, om die markt – gesloten sinds 2017 voor Braziliaanse vis – opnieuw te openen.
Hoewel sommige producenten zich haasten om hun visproducten nog voor de heffingen naar de VS te verschepen, zijn al boten aan wal gehouden om overproductie te voorkomen, aldus França Filho.
Eduardo Lobo, voorzitter van belangenorganisatie Abipesca, waarschuwt dat de sector geen kortetermijnalternatief heeft:
"Zonder krediet kunnen we geen voorraden aanhouden, verplichtingen nakomen of banen behouden," verklaarde hij.
Hij schat dat de tarieven zo'n 20.000 banen kunnen raken als de overheid niet snel ingrijpt.
"Er dreigt massale werkloosheid – niet morgen al," zegt Attilio Sergio Leardini, medeoprichter van Leardini Pescados, een van de grootste Braziliaanse exporteurs van vis. "Maar over zes maanden, een jaar, kunnen sommige subsectoren hun productie stilleggen."
Leardini maakt zich vooral zorgen over hoogwaardige producten zoals kreeft, tonijn en corvina (kroeskarper), die erg gewild zijn in de VS maar in Brazilië moeilijk afzet vinden – zeker niet tegen de prijzen die Amerikaanse consumenten bereid zijn te betalen.
"De beschaafde manier voor twee staatshoofden om te onderhandelen, is door samen de wil te tonen tot een oplossing," zei Leardini, verwijzend naar de diplomatieke patstelling tussen Brazilië en de VS.
Ondertussen is de onzekerheid onder vissers groot. Velen vrezen dat ze hun vangst niet meer kwijt kunnen tegen prijzen die een fatsoenlijk bestaan mogelijk maken.
"Maar we weten: het ligt niet in onze handen," aldus vakbondsleider França Filho. Hij verwacht dat vissers deze week al dalende prijzen zullen zien, en dat Braziliaanse consumenten binnen een maand goedkoper vis zullen kunnen kopen in de supermarkt.
Die vooruitzichten stemden Michel de Oliveira França, eigenaar van een viswinkel in Niterói (Rio de Janeiro), wél positief: "Hoe goedkoper, hoe beter," zei hij. "De tendens is: meer en meer verkopen."
Vandaag
-
16:44
Moni Karta ontspoord: sociaal beleid gekaapt door politieke loyaliteit
-
14:43
Japan ondersteunt vrouwenproject Suriname bij 50 jaar diplomatieke banden
-
12:46
Oekraïne sluit veiligheidsdeals in het Midden-Oosten tegen Iraanse drones
-
10:48
Twee verdachten opgepakt in Nickerie voor smokkel en illegale goederen
-
08:51
SER moet koers uitzetten voor duurzame ontwikkeling Suriname
-
06:53
Kustwachtraad krijgt actieve rol in beleid: geen ceremonieel orgaan
-
04:55
Wisselvallige vrijdag met zon, wolken en lokale buien
-
02:57
Drones en mijnen: Innemen Kharg-eiland zeer riskant voor Amerikaanse troepen
-
00:59
Column: Bezuinigen of bezwijken: tijd voor harde keuzes
-
00:00
Suriname reageert op Guyana: maritieme heffingen Corantijn geen nieuw beleid
Gisteren
- Onaantastbaar groen: Regenwoud als nationaal belang en internationale verantwoordelijkheid
- WK-droom Suriname eindigt na 1-2 nederlaag tegen Bolivia
- Suriname op rand van geschiedenis: cruciaal duel tegen Bolivia om WK-droom
- Beroependag op Kangoeroe High: leerlingen maken kennis met diverse beroepen
- BiZa pakt ‘spookambtenaren’ aan: focus op personeel in buitenland
- Schoten gelost op woning na familieruzie
- WTO-chef: wereldorde is onherroepelijk veranderd
- Suriname benadrukt sterkere samenwerking regio en Afrika
- Recensie: Democratische leeservaring
- Wisselvallig en overwegend nat weer
- Van Pakistan tot Egypte: oorlog met Iran drijft prijzen op in het mondiale Zuiden
- Column: Aftellen
- Natio op scherp voor play-off om WK-kwalificatie tegen Bolivia
Eergisteren
- Caricom verwelkomt VN-resolutie over slavernij als misdaad tegen de menselijkheid
- PALU: President, houdt u zich aan de wet om corruptie te voorkomen
- Iran beoordeelt VS-voorstel voor beëindiging oorlog; sluit onderhandelingen uit
- Uitbetaling SRD 1000 tijdelijk vertraagd, overheid garandeert uitkering
- Minister Huur steunt samenwerking met SEMIF voor duurzame ontwikkeling regio’s
- Trumps roekeloze oorlog en lessen niet geleerd!
- Azië kijkt terug op Covid-maatregelen om brandstofcrisis aan te pakken
- President Simons: certificaat is begin, niet het eind voor jonge ondernemers
- Ex-minister Welzijn ter terechtzitting gehoord in fraudezaak Alcoa Pensioenfonds
- Wisselvallig weer met zon, bewolking en buien
- Paus Leo roept op tot onmiddellijke wapenstilstand in Midden-Oosten conflict
- Column: Jeugdraad of Jeugdparlement?
- GOw2 trekt pompprijzen op tot price cap; druk op regeling neemt toe