Braziliaanse visserijsector slaat alarm na Amerikaanse invoertarieven van 50%
De nieuwe heffingen werpen een zware schaduw over de toekomst van Braziliaanse visbedrijven, die jaarlijks voor bijna $400 miljoen aan zeevruchten exporteren naar de VS – goed voor zo’n 70% van de totale sectoruitvoer.
"Deze situatie maakt ons bedrijf onhoudbaar," zei Arimar França Filho, voorzitter van een vissersbond in de noordoostelijke deelstaat Rio Grande do Norte. "De binnenlandse markt kan een deel van onze productie absorberen, maar zeker niet alles. We kunnen onze vissersvloot niet enkel op Brazilië richten."
De visserijsector pleit voor een noodkredietlijn van 900 miljoen reais (ongeveer $165 miljoen) om zich aan te passen aan het nieuwe economische klimaat. Daarnaast roept de sector de regering op om de onderhandelingen met de Europese Unie te intensiveren, om die markt – gesloten sinds 2017 voor Braziliaanse vis – opnieuw te openen.
Hoewel sommige producenten zich haasten om hun visproducten nog voor de heffingen naar de VS te verschepen, zijn al boten aan wal gehouden om overproductie te voorkomen, aldus França Filho.
Eduardo Lobo, voorzitter van belangenorganisatie Abipesca, waarschuwt dat de sector geen kortetermijnalternatief heeft:
"Zonder krediet kunnen we geen voorraden aanhouden, verplichtingen nakomen of banen behouden," verklaarde hij.
Hij schat dat de tarieven zo'n 20.000 banen kunnen raken als de overheid niet snel ingrijpt.
"Er dreigt massale werkloosheid – niet morgen al," zegt Attilio Sergio Leardini, medeoprichter van Leardini Pescados, een van de grootste Braziliaanse exporteurs van vis. "Maar over zes maanden, een jaar, kunnen sommige subsectoren hun productie stilleggen."
Leardini maakt zich vooral zorgen over hoogwaardige producten zoals kreeft, tonijn en corvina (kroeskarper), die erg gewild zijn in de VS maar in Brazilië moeilijk afzet vinden – zeker niet tegen de prijzen die Amerikaanse consumenten bereid zijn te betalen.
"De beschaafde manier voor twee staatshoofden om te onderhandelen, is door samen de wil te tonen tot een oplossing," zei Leardini, verwijzend naar de diplomatieke patstelling tussen Brazilië en de VS.
Ondertussen is de onzekerheid onder vissers groot. Velen vrezen dat ze hun vangst niet meer kwijt kunnen tegen prijzen die een fatsoenlijk bestaan mogelijk maken.
"Maar we weten: het ligt niet in onze handen," aldus vakbondsleider França Filho. Hij verwacht dat vissers deze week al dalende prijzen zullen zien, en dat Braziliaanse consumenten binnen een maand goedkoper vis zullen kunnen kopen in de supermarkt.
Die vooruitzichten stemden Michel de Oliveira França, eigenaar van een viswinkel in Niterói (Rio de Janeiro), wél positief: "Hoe goedkoper, hoe beter," zei hij. "De tendens is: meer en meer verkopen."
Vandaag
-
10:49
Levenslange celstraf voor Franse anesthesist na vergiftiging 30 patiënten
-
08:50
Korpschef is geen bevelvoerder, maar bewaker van duurzaamheid en professionaliteit
-
06:52
Subsidie-uitbetaling en commissie in zicht na overleg met PLO
-
04:54
Afwisselend weer met zon en buien
-
02:57
Tienduizenden boeren protesteren in Brussel tegen Mercosur-verdrag
-
00:59
Column: Ten Cate aan het roer
-
00:00
Lazard akkoord met ontbinden schuldherstructureringscontract
Gisteren
- Instelling beheersraad centraal bij overleg over Waterkant
- President en VWPU werken aan structurele oplossing
- Twaalf verdachten aangehouden na onderzoek naar gewapende overvallen
- Vaktrainingen geven nieuwe kansen aan inwoners van Albina
- Verdachte die toeristen beroofde nabij Palmentuin, aangehouden
- Reactie op column: Waarom Suriname een échte korpschef nodig heeft
- Politieagent onder vuur genomen en beroofd
- Latijns-Amerika en Cariben delen nieuwe oplossingen duurzame schoolmaaltijden
- Wet Openbaarheid van Bestuur kent lange voorgeschiedenis
- Bewolking, zon en regen wisselen elkaar af
- Olieprijzen dalen scherp; markten vrezen overschot in 2026
- Kunsteducatie krijgt impuls in Brokopondo met project Beeldkracht
- Parlementaire commissie wil OM spreken over initiatiefwet inrichting rechterlijke macht
Eergisteren
- Vijfjarig UNIDO-programma om economie minder afhankelijk te maken van olie en goud
- 250 werkzoekenden starten met vaktrainingen via Leri Fu Feni Wroko
- Illegale chemicaliën onderschept bij controle in Nickerie
- Suriname en Finland verkennen samenwerking op onderwijs en bosbeheer
- Duurzame jaarafsluiting per ministerie
- Diplomatiek paspoort Xaviera Jessurun ingetrokken; verdachte SLM-strafzaak
- Breed overleg op kabinet president moet luchtvaart Suriname structureel versterken
- Jeugdige bromfietser overleden na botsing met aanhangwagen
- Taxirit eindigt bij politiecontrole: bestuurder vast na vlucht passagiers
- Terreur tijdens Chanukah-viering: rouw, heldendom en zorgen over antisemitisme
- India en Suriname versterken samenwerking in traditionele geneeskunde
- Wisselvallig weer met bewolking, zon en regen
- Vader en dochter tijdens vakantie overvallen bij Palmentuin
- OM handhaaft strafeis van negen jaar tegen voormalig DNV-hoofd Danielle Veira
- Column: Waarom Suriname een échte korpschef nodig heeft
- SZF-verzekerden voortaan verlost van bijbetalingen operaties en medicijnen