China dringt er bij de VS op aan om tarieven 'volledig te schrappen'
Deze week kondigde Trump een pauze van 90 dagen aan voor een reeks wereldwijde tarieven die hij had gepland, maar verhoogde tegelijkertijd de heffingen op Chinese importen naar 145%.
"We dringen er bij de VS op aan om grote stappen te zetten om hun fouten te corrigeren, de verkeerde praktijk van 'wederzijdse tarieven' volledig af te schaffen en terug te keren naar het juiste pad van wederzijds respect," aldus het Chinese ministerie van Handel in een verklaring.
Het leek erop dat de regering-Trump vrijdag een concessie wilde doen door aan te kondigen dat bepaalde elektronische producten, waaronder producten die in China worden geproduceerd, vrijgesteld zouden worden van de tarieven.
Maar de Amerikaanse minister van Handel, Howard Lutnick, verklaarde zondag tegenover ABC News dat dergelijke vrijstellingen slechts tijdelijk zijn.
Hij zei dat de regering van plan is dergelijke heffingen op te leggen in een apart 'halfgeleidertarief', dat op een later moment bekend zal worden gemaakt.
"We moeten deze dingen in Amerika laten maken," aldus Lutnick.
President Trump mengde zich via sociale media in de discussie en stelde dat er geen uitzondering komt voor deze producten. Hij noemde berichten over vrijstellingen "onjuist". In plaats daarvan zei hij dat "ze gewoon overstappen op een andere tariefcategorie".
Trump voegde daaraan toe: "We kijken naar halfgeleiders en de GEHELE ELEKTRONICATOEVOEGINGSKETEN in de komende onderzoeken naar nationale veiligheidstarieven."
De opmerkingen zorgen voor onzekerheid over de zojuist aangekondigde vrijstellingen van invoerrechten voor technologische producten zoals smartphones, computers en halfgeleiders.
Het Chinese ministerie van Handel noemde de vrijstellingen een "kleine stap" van de VS en gaf aan dat Beijing de "impact" van de maatregel "evalueert".
Maar de suggesties van functionarissen uit de Trump-regering over toekomstige heffingen temperen mogelijk de hoop op een versoepeling van de protectionistische houding van de twee rivalen.
De Amerikaanse handelsvertegenwoordiger Jamieson Greer werd zondag gevraagd of er plannen zijn voor Trump om met zijn Chinese ambtgenoot Xi Jinping te spreken.
"Op dit moment hebben we daar geen plannen voor," zei hij tijdens een optreden in Face the Nation op CBS.
Begin april voerde Trump een importheffing van 54% in op producten uit China. Deze werd later verhoogd naar het huidige tarief van 145%.
China reageerde met eigen vergeldingsmaatregelen en legde eerst een tarief van 34% op Amerikaanse goederen, dat vervolgens werd verhoogd naar 84% en daarna naar 125%. Deze heffingen gingen afgelopen zaterdag in.
Bij de aankondiging van de nieuwste tarieven stelde het Chinese ministerie van Handel vorige week dat het "tot het einde zou vechten" als de VS "blijft aandringen op het uitlokken van een tarievenoorlog of handelsoorlog".
Zaterdagavond, tijdens een reis naar Miami, Florida, zei Trump dat hij begin volgende week meer details over de vrijstellingen zou geven.
Het Witte Huis stelt dat tarieven worden ingezet als onderhandelingstactiek om gunstigere handelsvoorwaarden van andere landen af te dwingen.
Trump heeft verklaard dat zijn beleid oneerlijkheden in het wereldwijde handelssysteem zal aanpakken en bovendien banen en fabrieken zal terugbrengen naar de VS.
Zijn interventies hebben echter geleid tot grote schommelingen op de aandelenmarkt en tot toenemende vrees voor een wereldwijde handelsterugval, wat negatieve gevolgen zou kunnen hebben voor werkgelegenheid en economische groei.
Vandaag
-
12:45
Man gewond na poging tot beroving
-
10:47
Trump waarschuwt: ‘Cuba is next' na 'successen' in Venezuela en Iran
-
08:49
Vrouw overvallen en gekneveld achtergelaten
-
06:52
Gajadien dringt aan op Wet Bestuursrecht: Transparantie alleen is niet genoeg
-
04:54
Afwisselend weer met buien en onweer
-
02:56
Ebu Jones gekozen in Executive Committee internationale parlementaire organisatie
-
00:58
Presidenten Simons en Lula willen sterkere samenwerking en betere verbindingen
-
00:00
Vier zakken mest per hectare voor rijstboeren na akkoord LVV en sector
Gisteren
- Goudsector moet inclusiever en duurzamer: vrouwen en jongeren centraal
- Canada zet in op vrijhandelsovereenkomst met Mercosur tegen herfst
- Bedrijfsleven kritisch over brandstofplafond: pleidooi voor gerichter beleid
- Moni Karta ontspoord: sociaal beleid gekaapt door politieke loyaliteit
- Japan ondersteunt vrouwenproject Suriname bij 50 jaar diplomatieke banden
- Oekraïne sluit veiligheidsdeals in het Midden-Oosten tegen Iraanse drones
- Twee verdachten opgepakt in Nickerie voor smokkel en illegale goederen
- SER moet koers uitzetten voor duurzame ontwikkeling Suriname
- Kustwachtraad krijgt actieve rol in beleid: geen ceremonieel orgaan
- Wisselvallige vrijdag met zon, wolken en lokale buien
- Drones en mijnen: Innemen Kharg-eiland zeer riskant voor Amerikaanse troepen
- Column: Bezuinigen of bezwijken: tijd voor harde keuzes
- Suriname reageert op Guyana: maritieme heffingen Corantijn geen nieuw beleid
Eergisteren
- Onaantastbaar groen: Regenwoud als nationaal belang en internationale verantwoordelijkheid
- WK-droom Suriname eindigt na 1-2 nederlaag tegen Bolivia
- Suriname op rand van geschiedenis: cruciaal duel tegen Bolivia om WK-droom
- Beroependag op Kangoeroe High: leerlingen maken kennis met diverse beroepen
- BiZa pakt ‘spookambtenaren’ aan: focus op personeel in buitenland
- Schoten gelost op woning na familieruzie
- WTO-chef: wereldorde is onherroepelijk veranderd
- Suriname benadrukt sterkere samenwerking regio en Afrika
- Recensie: Democratische leeservaring
- Wisselvallig en overwegend nat weer
- Van Pakistan tot Egypte: oorlog met Iran drijft prijzen op in het mondiale Zuiden
- Column: Aftellen
- Natio op scherp voor play-off om WK-kwalificatie tegen Bolivia