Appartementsrecht in het nieuwe B.W.
Hoewel het fenomeen appartement een ingeburgerd begrip is over de hele wereld, is het voor ons land wel een nieuwe loot aan de stam van het Surinaamse burgerlijk recht. Juridisch gezien is een appartement het recht van mede-eigendom in een onroerend goed, meestal een gebouw waarbij de gerechtigde de beschikking krijgt over het uitsluitend gebruik van een bepaalde ruimte en het medegebruik van gemeenschappelijke delen.
Populair gezegd komt het erop neer dat iemand eigenaar kan worden van een deel van een gebouw met erf. Voor splitsing komen in aanmerking: eigendom, grondhuur, erfpacht en opstal, met dien verstande dat de grondhuurder, erfpachter of opstaller slechts bevoegd is tot een splitsing na verkregen toestemming van de grondeigenaar. Onder het begrip gebouw valt ook een gebouw dat nog niet bestaat, de zgn. “splitsing op tekening”. Voordat er ook daadwerkelijk is gebouwd, kan men overgaan tot splitsing. Ook een “groep van gebouwen” valt onder het begrip gebouw.
Een van de vele voordelen van het appartementsrecht is dat voor een nieuwe doelgroep van personen de mogelijkheid geboden wordt om over een afzonderlijke woonruimte te beschikken. De prijzen voor een appartement kunnen lager liggen dan voor een afzonderlijk huis en erf, maar dat hoeft niet altijd het geval te zijn.
In ieder geval is het zo dat het appartementsrecht mogelijkheden biedt om het tekort aan woonruimte te verminderen. Als de overheid op dit moment de woningnood voor de bevolking wil lenigen gebeurt dat door een verkavelingsproject met talrijke afzonderlijke percelen op elk waarvan een huis gebouwd kan worden. Thans bestaat de mogelijkheid om in plaats daarvan op een veel kleiner terrein dan een normaal verkavelingsproject, een groot gebouw neer te zetten verdeeld in appartementen die aan tientallen personen onderdak kunnen bieden.
Met de invoering van het appartementsrecht wordt een gehele nieuwe markt gecreëerd voor personen die alle rompslomp van een huis met tuin - in het bijzonder onderhoudsproblemen - willen vermijden. Ook is het makkelijker het complex te doen bewaken middels een gemeenschappelijke bewakingsdienst. Voorwaarde voor het ontstaan van een appartement is dat er een gebouw moet worden neergezet dat daarna gesplitst wordt in appartementen.
Het is echter ook mogelijk dat een reeds bestaand gebouw gesplitst wordt. De splitsing kan horizontaal of verticaal geschieden. Horizontale splitsing houdt in dat een gebouw zodanig wordt opgedeeld, dat het uit twee of meer zelfstandig overdraagbare gedeelten bestaat, die zich boven of onder elkaar bevinden. Verticale splitsing betekent dat een gebouw zodanig wordt opgedeeld dat het uit twee of meer zelfstandig overdraagbare gedeelten bestaat die zich naast, voor of achter elkaar bevinden. De splitsing moet gebeuren bij een notariële akte die ingeschreven moet worden in de openbare registers te M.I. Gliskantore. Hierna kan de eigenaar afzonderlijk beschikken over de appartementen.
Vereniging van Eigenaars (VvE)
Na de splitsing ontstaat er een VvE. Het is niet noodzakelijk dat er daarvoor meer dan één appartementseigenaar is; ook als alle appartementen na de splitsing nog in één hand zijn, ontstaat de VvE. Iedere appartementseigenaar wordt van rechtswege lid van de vereniging. De statuten van de VvE zijn opgenomen in de splitsingsakte. De wet geeft aan welke punten daarin tenminste dienen te worden opgenomen, onder andere: de naam, zetel en doel van de VvE, regels omtrent het bijeenroepen van een ledenvergadering en stemrecht van de leden.
Een verrassend aspect van het appartementsrecht is dat het ook van toepassing is op bijvoorbeeld een parkeerplaats die verdeeld kan worden in afzonderlijke delen. Dit betekent dat appartement niet vereenzelvigd moet worden met woonruimte.
Naast het gewone appartementsrecht biedt het NBW de mogelijkheid van het deelappartementsrecht. Deze rechtsfiguur bestaat niet in Nederland, maar wel op de voormalige Nederlandse Antillen en wordt aangeduid met het begrip timesharing. Dit houdt in dat iemand “eigenaar” kan zijn van een appartement voor een bepaalde periode van het jaar. Timesharing is afkomstig uit het Anglo-Amerikaanse recht dat in de meeste landen van het Caribisch gebied bestaat. In deze landen is timesharing een belangrijke inkomstenbron. Timesharing is tevens een goede belegging gebleken vanwege de mogelijkheid tot het verhuren van het appartement als de gerechtigde niet zelf daarvan gebruik wenst te maken.
Carlo Jadnanansing
Vandaag
-
06:51
Suriname en India zetten samenwerking voort met vijf projecten per jaar
-
04:53
Kans op onweersbuien in de middag
-
02:56
Venezuela vergroot troepenmacht te midden van oplopende spanning met VS
-
00:59
Column: Verdienen we zoveel DC’s?
-
00:00
Ontmoeting met staatshoofd Simons prioriteit voor Guyanese president Ali
Gisteren
- PALU: President laat met 21 DC’s kans op ordening districtsbestuur liggen
- Suriname en China versterken samenwerking in mijnbouw en mineralenbeheer
- Praten helpt
- Suriname in wereldtop suïcidecijfers: oproep tot actie en bewustzijn
- LVV-missie in Nickerie legt knelpunten en kansen in waterbeheer bloot
- Sosar Express/Impex: Juridische stappen tegen Sewdien
- De gevlekte USD-dollars met oortjes
- Stichting 8 December 1982: FIFA moet optreden tegen racisme
- Suriname en Petronas versterken samenwerking: gasvondst en focus op energietransitie
- Gezin ontsnapt ternauwernood bij brand in garage vol voertuigen
- Franse regering valt na motie van wantrouwen; politieke crisis verdiept zich
- Warm weer met in de middag kans op onweersbuien
- Politie stationeert onderzoeksunit bij LVV na onthulling omvangrijke malversaties
- Gewapende overval in woning: slachtoffers gekneveld achtergelaten
- Sewdien: Donatieboten China Aid nooit ingezet door conflict met transporteur
- Column: Ivan Fernald en de ironie van de democratie
- Natio verslaat El Salvador overtuigend met 2-1 in WK-kwalificatie
- Rusland bevestigt: Fernald accepteert voordracht als ambassadeur in Guyana
Eergisteren
- Leiderschap in regio: Herverkiezingen en de Kracht van Vertrouwen
- Traditie met vrouwelijke kracht in ‘all-female Ramleela’-show
- VWA werkt aan integraal welzijnsbeleid met vier prioriteiten
- Opec+ verhoogt olieproductie vanaf oktober: Brent-prijs daalt naar USD 65 per vat
- De Amerikaanse chaostheorie in de praktijk
- Sherwin Valies nieuwe directeur Sozavo: Focus op transparantie en trots
- Surinaamse schutters domineren Aruba Ironman Open 2025
- Gemaskerde bende slaat toe bij goudnederzetting
- President Ali: Olie, sociale voorzieningen en vertrouwen centraal
- Eerste Ramleela-opvoering volledig door vrouwen in Suriname
- De magie van de bloedmaan: een wereldwijde gebeurtenis
- Warme maandag met weinig bewolking
- Export Suriname in gevaar – havens op Amerikaanse blacklist
- Column: Een brug van verbondenheid in een verdeeld land
- NPS draagt Ivan Fernald voor ambassadeurspost in Guyana