Reactie op 'Politieke participatie... legaliteitsbeginsel'
Juridisch kader: meer dan alleen het legaliteitsbeginsel
Het uitgangspunt dat ambtenaren dezelfde politieke rechten hebben als andere burgers, moet worden afgewogen tegen de bijzondere positie die zij bekleden binnen het staatsbestel. De Surinaamse Grondwet garandeert de vrijheid van meningsuiting, maar dit recht is niet absoluut. Artikel 179 van de Grondwet erkent expliciet de noodzaak van een wettelijk kader voor de politieke rechten en plichten van politieambtenaren, wat impliceert dat de wetgever politieke neutraliteit binnen bepaalde beroepsgroepen noodzakelijk acht.
Daarnaast is het legaliteitsbeginsel een fundamenteel rechtsstatelijk principe, maar niet het enige relevante beginsel. De algemene beginselen van behoorlijk bestuur (abbb), zoals het zorgvuldigheidsbeginsel, het vertrouwensbeginsel en het evenredigheidsbeginsel, spelen een cruciale rol in hoe overheidsbeslissingen worden genomen. Overheidsoptreden moet niet alleen een wettelijke basis hebben, maar ook voldoen aan de eisen van redelijkheid en billijkheid.
Beoordelingsvrijheid en beleidsvrijheid van de overheid
Naast het legaliteitsbeginsel heeft de overheid binnen de democratische rechtsstaat een zekere beoordelingsvrijheid en beleidsvrijheid om deugdelijk bestuur te waarborgen. Dit betekent dat hoewel de wet geen expliciet verbod op politieke participatie van ambtenaren bevat, overheidsinstanties wel ruimte hebben om, binnen redelijke grenzen, te sturen op politieke neutraliteit van hun personeel.
De beoordelingsvrijheid van de overheid houdt in dat zij binnen de kaders van de wet en de abbb moet afwegen of een ambtenaar zich nog in lijn met zijn functie gedraagt. De beleidsvrijheid geeft ruimte om op basis van algemeen belang en goed bestuur te beslissen welke gedragsnormen binnen het ambtenarenapparaat gelden, zonder dat elke maatregel expliciet in de wet hoeft te zijn opgenomen.
Internationale en rechtsvergelijkende perspectieven
Ook in internationaal recht wordt erkend dat staten beperkingen mogen stellen aan de politieke activiteiten van ambtenaren. Het Internationaal Verdrag inzake Burgerrechten en Politieke Rechten (IVBPR, artikel 22 en 25) en het Amerikaans Verdrag voor de Rechten van de Mens (AVRM, artikel 23) beschermen politieke rechten, maar laten expliciet toe dat overheden beperkingen opleggen om de integriteit van het staatsapparaat te waarborgen.
Goed bestuur versus onbeperkte politieke participatie
Het ambtenarenapparaat dient het algemeen belang en moet functioneren zonder politieke beïnvloeding. Dit voorkomt niet alleen belangenconflicten, maar beschermt ook het vertrouwen van burgers in de overheid. Wanneer ambtenaren openlijk campagne voeren voor politieke partijen, kan dit de schijn van partijdigheid wekken en hun objectiviteit in het uitvoeren van hun functie aantasten.
Binnen het Surinaamse staatsbestel is politieke neutraliteit van ambtenaren nog niet expliciet vastgelegd in een wet, maar dit betekent niet dat er geen gedragsnormen en principes bestaan die dit reguleren. De afwezigheid van een expliciet verbod betekent niet dat politieke betrokkenheid automatisch onbeperkt toelaatbaar is.
Daarnaast kunnen disciplinaire maatregelen binnen het ambtenarenrecht gelegitimeerd worden door principes van goed bestuur. In het Surinaamse ambtenarenrecht geldt de plicht tot loyale en integere taakuitvoering. Dit betekent dat wanneer politieke participatie de uitvoering van de ambtelijke functie belemmert of tot belangenverstrengeling leidt, een werkgever gerechtigd kan zijn om maatregelen te nemen, mits deze proportioneel zijn.
Conclusie: Balans tussen rechten en deugdelijk bestuur
De discussie over de politieke participatie van ambtenaren moet niet alleen vanuit een strikt legalistisch perspectief worden gevoerd, maar ook rekening houden met de bredere principes van goed bestuur, integriteit en de noodzaak van een neutrale overheid. Als de samenleving vindt dat ambtenaren volledige politieke vrijheid moeten hebben, dan moet dat expliciet in wetgeving worden vastgelegd, inclusief duidelijke richtlijnen om belangenverstrengeling te voorkomen. Tot die tijd blijft het essentieel om het belang van een neutrale ambtenarij te respecteren.
De oplossing ligt niet in een absolute vrijgave van politieke participatie, maar in het verfijnen van de wetgeving om zowel de rechten van ambtenaren als de integriteit van het openbaar bestuur te beschermen. Een goed functionerende democratische rechtsstaat vereist immers niet alleen naleving van de wet, maar ook de garantie dat publieke instituties vrij blijven van politieke belangen.
Met deze uiteenzetting beoog ik de discussie juridisch en inhoudelijk te verrijken, met het besef dat goed bestuur niet enkel een kwestie is van juridische tekstinterpretatie, maar ook van integriteit en vertrouwen in het openbaar bestuur.
Chanderdath Nagessar, LBB
Vandaag
Gisteren
- Caricom verwelkomt VN-resolutie over slavernij als misdaad tegen de menselijkheid
- PALU: President, houdt u zich aan de wet om corruptie te voorkomen
- Iran beoordeelt VS-voorstel voor beëindiging oorlog; sluit onderhandelingen uit
- Uitbetaling SRD 1000 tijdelijk vertraagd, overheid garandeert uitkering
- Minister Huur steunt samenwerking met SEMIF voor duurzame ontwikkeling regio’s
- Trumps roekeloze oorlog en lessen niet geleerd!
- Azië kijkt terug op Covid-maatregelen om brandstofcrisis aan te pakken
- President Simons: certificaat is begin, niet het eind voor jonge ondernemers
- Ex-minister Welzijn ter terechtzitting gehoord in fraudezaak Alcoa Pensioenfonds
- Wisselvallig weer met zon, bewolking en buien
- Paus Leo roept op tot onmiddellijke wapenstilstand in Midden-Oosten conflict
- Column: Jeugdraad of Jeugdparlement?
- GOw2 trekt pompprijzen op tot price cap; druk op regeling neemt toe
Eergisteren
- SVB lanceert nieuwe identiteit ‘Natio – The Green Guardians’ en vernieuwde teamtenues
- Jogi vraagt president opheldering over dienstreis minister Currie naar Ghana
- Pakistan meest vervuilde land ter wereld in 2025, rapport IQAir
- 15 jaar cel geëist in hoger beroep Pikin Saron-zaak
- DNA stelt onderzoekscommissie in voor vorderingen pg tegen drie ex-ministers
- PSA-beleid onder druk: goede intenties, gebrekkige uitvoering
- Colombia: Doden bij vliegtuigcrash opgelopen tot 66
- Boeren in het binnenland houden vol ondanks vele uitdagingen
- Gewapende bende overvalt Sun Center: bewaker gekneveld, telefoonzaak doelwit
- Eerste ananastelers krijgen lening voor opschaling productie
- Combinatie van zon, bewolking en verspreide buien
- Energie, water, obligaties: Wat zijn de doelen van Iran als Trump elektriciteitscentrales aanvalt?
- Column: Drie namen, maar waar zijn de anderen?
- Productie Krediet Fonds keurt SRD 41 miljoen goed: groei productie en werkgelegenheid