Politieke participatie van ambtenaren en het legaliteitsbeginsel
In de aanloop naar de verkiezingen laait in Suriname steeds weer de discussie op over de rol van ambtenaren in de politiek. Er heerst een hardnekkige opvatting dat ambtenaren die zich actief mengen in de verkiezingscampagnes van politieke partijen op non-actief gesteld zouden moeten worden. Dit standpunt wordt vaak als vanzelfsprekend gepresenteerd, maar mist een wettelijke basis. In een democratische rechtsstaat zoals de onze zou dat te denken moeten geven.
Surinaamse ambtenaren genieten, net als de overige burgers, het grondwettelijk recht om zich vrij te uiten en om zich in te laten met de politiek. Er bestaat geen algemene wettelijke bepaling die hun politieke participatie tijdens verkiezingscampagnes verbiedt, laat staan dat er een basis is om hen zonder meer op non-actief te stellen. De enige ambtenarengroep waarvoor expliciet is vastgelegd dat zij zich niet actief politiek mag uitlaten, is het leger. Voor militairen geldt een specifiek wettelijk kader dat hun politieke neutraliteit waarborgt, wat logisch is gezien hun bijzondere positie binnen de staat.
activiteiten. Toch wordt deze praktijk vaak moreel bepleit en zelfs gehandhaafd, zonder wettelijke onderbouwing.
Het legaliteitsbeginsel is een van de fundamentele principes van de rechtsstaat. Volgens dit principe mag geen enkele handeling van de overheid plaatsvinden zonder een duidelijke wettelijke grondslag. Dit beginsel stijgt uit boven morele of politieke voorkeuren. Wanneer ambtenaren op non-actief worden gesteld zonder dat de wet dit toestaat, wordt een gevaarlijk precedent geschapen. Het betekent dat willekeur de overhand krijgt en dat bestuurders naar eigen inzicht bepalen wie wel en niet politiek actief mag zijn. Dat is onacceptabel in een democratie. Ambtenaren hebben rechten en plichten, maar deze moeten helder in de wet zijn vastgelegd.
feit dat ambtenaren, net als iedere andere burger, politieke rechten hebben die beschermd worden door de wet en de mensenrechtenverdragen waar Suriname partij bij is (BuPo en AVRM).
In plaats van een moreel discours dat op willekeur kan uitmonden, moet de discussie over de politieke betrokkenheid van ambtenaren juridisch onderbouwd worden. Als men verandering wil, moet men de wet aanpassen – niet de rechtsstaat opzij zetten.
Gisteren
- Tegenreactie: handhaving is geen verrassing, maar rechtszekerheid evenmin onderhandelbaar
- VS onderschept tanker Olina in Caribisch gebied
- Nieuwe ambassadeurs, oude reflexen; juiste moment om diplomatie te herijken
- Roversbende aangehouden na gezamenlijke actie politiediensten
- Dodelijke aanrijding op Martin Luther Kingweg
- Iran sluit internet tijdens groeiende protesten en onrust
- Rusland bekijkt waterproblematiek Djoelstraat ter plaatse
- Verdere behandeling strafzaak eigenaar Hook and Catch op 22 januari
- Nederland gaat voor zeldzame minderheidscoalitie
- EU zet na 25 jaar door voor recordhandelsakkoord met Zuid-Amerika
- VS richt zich op Venezolaanse olie als strategische troef
- Schrijfster Astrid Roemer overleden
- Drie jaar geëist tegen stiefvader voor jarenlang seksueel misbruik stiefdochter
- Zonnige perioden afgewisseld met regen
- Senaat beperkt Trumps militaire acties in Venezuela
- Column: Wanneer geld het recht gijzelt
- Internationale spanningen slaan door naar Caribisch gebied; Suriname kwetsbaar
Eergisteren
- Politie en luchtvaartautoriteit maken afspraken over inzet drones
- Speelfilm ‘Onder de Paramariboom’ wordt in februari opgenomen in Suriname
- Santoe, nieuwe directeur wil verval NV Surzwam aanpakken
- VS trekt zich terug uit 66 internationale organisaties
- Reconstructie incident Veira onder leiding OM
- OM onderzoekt mogelijke financiële onregelmatigheden bij Binnenlandse Zaken
- Venezolaans leger begraaft soldaten die omkwamen tijdens Amerikaanse operatie
- Man dood binnengebracht bij spoedpost: tekenen van geweld aangetroffen
- Groenland: Veiligheidsdreiging door Rusland en China?
- Javian en oma Edith begraven na familiedrama in Commewijne
- Verspreide regenbuien vooral in de middag
- VS lanceert plan voor stabilisatie en oliecontrole in Venezuela
- Column: Regelmatig wandelen
- BLTO luidt noodklok over beroepsonderwijs en dient eisenplan 2026 in