Tareno-Ontwikkelingsplan overhandigd aan DNA
Assembleevoorzitter Marinus Bee heeft van de gemeenschap van het dorp Sipaliwini in Zuid-Suriname het Tareno-ontwikkelingsplan ontvangen. Dit plan is ontwikkeld volgens de Life Plan (LP)-methode, een werkwijze waarmee gemeenschappen zelf de ontwikkeling van hun dorp plannen en sturen. Er werd ook een exemplaar overhandigd aan het ministerie van Regionale Ontwikkeling & Sport.
Granman Jimmy Toeroemang van Kwamalasamutu raakte bekend met deze methode in Brazilië en werd direct een voorstander. Hij zag hierin een kans voor de inheemse dorpen in het verre zuiden om zelf hun ontwikkeling ter hand te nemen. Op verzoek van de Granman heeft het Amazon Conservation Team (ACT) Guianas vanaf 2022 haar ondersteuning geboden bij de implementatie van de LP-methode. ACT Guianas helpt bij het opstellen van deze plannen, maar de dorpen bepalen zelf hun ontwikkelingsvisie, de bijbehorende oplossingen en de acties die nodig zijn om deze te realiseren. Lange termijnontwikkelingsplannen worden vertaald naar praktische jaarplannen, die de gemeenschap zelfstandig opstelt en uitvoert.
Momenteel hebben alle vijf dorpen binnen het Curuni-ressort hun eigen plannen, meldt ACT. Deze sluiten nauw aan bij het planningssysteem van de overheid. Tijdens de jaarlijkse ressortraadsvergaderingen onder leiding van de districtscommissaris kunnen de ressortraadsleden van Curuni aangeven welke plannen uit hun jaarplan zij dat jaar uitgevoerd willen zien. Daarnaast kunnen de districtsraadsleden deze plannen ondersteunen in de DR-vergaderingen, zodat ze uiteindelijk in de begroting worden opgenomen. Dit heeft de positie van de dorpelingen aanzienlijk veranderd: van passieve toehoorders zijn zij uitgegroeid tot actieve voordragers van hun eigen ontwikkelingsplannen.
Door hun plannen af te stemmen op de overheidsstructuren, versterken de dorpen hun positie binnen het bestuurlijke proces. Dit draagt bij aan een effectiever lokaal bestuur, waarin dorpsgemeenschappen niet langer afhankelijk zijn van top-down besluitvorming, maar zelf actief invloed uitoefenen op de regionale en nationale agenda. De dorpsleiders en ressortraadsleden fungeren als brug tussen hun gemeenschap en de overheid, wat resulteert in een meer inclusieve besluitvorming en een efficiëntere toewijzing van middelen.
Om ervoor te zorgen dat deze plannen niet slechts op papier blijven bestaan, heeft ACT Guianas op verzoek van de Granman een intensieve capaciteitstraining verzorgd. Deze begon op 24 februari en werd vandaag succesvol afgesloten met de officiële overdracht van het plan aan De Nationale Assemblee. Tijdens de training kwamen diverse onderwerpen aan bod, waaronder bestuursstructuren, de democratische rechtsstaat en het kiesstelsel, algemene, geheime en vrije verkiezingen, leiderschapsontwikkeling, gemeenschapsmobilisatie, media, public relations en communicatie. Deelnemers werkten samen met experts uit verschillende vakgebieden en kregen zowel theoretische als praktische kennis aangereikt.
Amazon Conservation Team Guianas is trots op de inzet en groei die de deelnemers tijdens de training hebben laten zien. De training heeft niet alleen bijgedragen aan hun professionele ontwikkeling, maar ook aan bredere doelstellingen zoals duurzame groei en gemeenschapsversterking. Hoewel niet alle plannen door de overheid kunnen worden uitgevoerd, zijn de dorpelingen nu beter in staat om zelf actie te ondernemen of externe ondersteuning te zoeken. De leiderschapstraining heeft een belangrijke bijdrage geleverd aan de vorming van sterke, proactieve leiders die zich inzetten voor de uitvoering van de ontwikkelingsplannen. De gemeenschappen zien deze training als een eerste stap en hebben aangegeven dat zij hun kennis verder willen verdiepen om hun Life Plans daadwerkelijk te realiseren.
Vandaag
-
10:46
Politie onderschept kilo cocaïne, illegaal vuurwapen en crack
-
08:48
Lions Club Para eert best geslaagden LBO en MULO
-
06:51
Herpositionering Suriname inzake Tigri Driehoek gewenst
-
04:54
Weer: Zonnig en warm vandaag
-
02:57
President Prabowo: Indonesiërs moeten profiteren van nationale rijkdom
-
00:59
Column: Oorlogen groot en klein
-
00:01
Grasella Jozefzoon waarnemend directeur OW&RO én Staatsraadslid
Gisteren
- Column: Borrelpraat no. 885
- Geen herkansingsscholen? Onze kinderen verdienen beter!
- Eerste verkeersdode genoteerd in verkeersveiligheidsmaand
- DNV’er vuurt schoten na melding over mogelijke roofoverval bij Chotelal
- Taxichauffeur verdacht van aanrijding en mishandeling aan Hannaslustweg
- Europese leiders mee met Zelensky naar Washington; cruciale bespreking met Trump
- Simons kondigt audits aan en legt gronduitgifte onder vergrootglas
- KPS: Een instituut dat worstelt met gezag in moderne tijden
- Gezond & Bewust: Diabetes – de zoete bedreiging die Suriname in de greep houdt
- Verdachte ontkent auto van taxichauffeur te hebben gestolen
- Ontheffing ex-Korpschef Bryan Isaacs: Grondwettelijke Grenzen aan Politieke Inmenging
- Zonnig en warm vandaag
- OM eist 24 maanden in verduisteringszaak; vrijspraak gevraagd voor medeverdachte
- SEOB: Inflatie weer op 8%, SRD zwakker, reserves sterk maar tekorten hardnekkig
- Simons: Besluit over toekomst SLM zal pijn doen
Eergisteren
- Reactie MONAC bij verklaring van minister Tsang op 13 aug in DNA
- SAO levert 39 nieuwe verpleegassistenten af; wil erkenning diploma
- Verkeersveiligheidsmaand: Focus op bewust rijgedrag
- Gewapende overval aan de Coesewijnestraat
- Licht en geluid
- SLM-zaak: Jessurun, De Haan en Bissessur officieel als verdachte aangemerkt
- Aviankoi: Minister Tsang probeert mij te criminaliseren
- De volkswil: een stille executie van reputaties
- Subsidie aan EBS doet begroting stijgen met SRD 1,6 miljard
- Vandaag voornamelijk zonnig
- Traditionele leiders en president Simons zoeken eensgezindheid grondenbescherming
- Ophef in DNA over teruggeroepen VHP-diplomaten op staatskosten
- DNA eist integrale doorlichting ministeries en staatsbedrijven op corruptie