Het falen van Volksgezondheid (2)
Zorgautoriteit Suriname (ZAS)
De functie van een Zorgautoriteit omvat onder andere het toezicht houden op zorgaanbieders, zorgverzekeraars en zorgkantoren, teneinde te waarborgen dat zij zich conform de geldende regelgeving gedragen. Bovendien voert de Zorgautoriteit overleg met betrokken partijen om ervoor te zorgen dat burgers de zorg ontvangen waar zij recht op hebben. De Zorgautoriteit kan tevens het ministerie van Volksgezondheid adviseren.
De werkzaamheden van een Zorgautoriteit kunnen in grote lijnen worden vergeleken met die van de Zorgautoriteit in Nederland.
In juni 2022 heeft de Surinaamse regering het Herstelplan Zorg goedgekeurd, waarin onder andere de oprichting van een Zorgautoriteit werd vermeld. De verwachting was dat deze autoriteit medio of eind 2023 operationeel zou zijn.
In juli 2023 werd een akkoord bereikt tussen de Surinaamse regering en Nederland, waarbij het restant van de verdragsmiddelen zou worden vrijgegeven. Dit bedrag van €8 miljoen was bestemd voor de verbetering van de volksgezondheid in Suriname, waarvan €5 miljoen specifiek zou worden aangewend voor de oprichting van de Zorgautoriteit, en de resterende €3 miljoen voor de aanschaf van medische apparatuur.
Deze afspraken werden gemaakt onder de toenmalige regering in Nederland, onder leiding van premier Mark Rutte, die inmiddels de functie van secretaris-generaal van de NAVO vervult.
Als voorschot heeft het ministerie van Volksgezondheid €720.000 ontvangen van Nederland voor de opstart van de Zorgautoriteit. Dit bedrag zou naar verwachting voldoende zijn om het eerste jaar van de autoriteit te financieren.
Er werd een concreet doel gesteld, en het was de verwachting dat de oprichting van de Zorgautoriteit tijdig gerealiseerd zou worden.
Marc Sprenger, die gedurende enige tijd als adviseur voor het ministerie van Volksgezondheid fungeerde, verliet Suriname eind 2023. Tijdens zijn aanwezigheid werd aangegeven dat er een solide basis was gelegd voor de oprichting van de Zorgautoriteit en dat Radjesh Radjkoemar de leiding over deze autoriteit zou krijgen.
Na Sprengers vertrek is er echter geen verdere informatie verstrekt over de voortgang van de Zorgautoriteit.
Radjesh Radjkoemar werd benaderd voor een reactie, maar was helaas niet beschikbaar. Uit verdere research blijkt dat hij momenteel de waarnemend directeur is van de Regionale Gezondheidsdienst.
Wat is er gebeurd met de €720.000 die oorspronkelijk was gereserveerd voor de Zorgautoriteit? En wat is de actuele status van de ZAS?
Rayeed Nasibdar en Gloria Bottse
Vandaag
Gisteren
- Advocaat Veira na incident in verzekering gesteld
- Vuurwerk laat sporen na: acht slachtoffers rond jaarwisseling
- Advocaat ontwapend na gewapende confrontatie met politieman
- Politie waarschuwt voor oplichting met vervalste betalingsbewijzen
- Olieprijzen dalen na grootste jaarlijkse verlies sinds 2020
- KFC-medewerker aangehouden voor diefstal van ruim SRD 398.000
- Venezuela: Maduro houdt VS olijftak voor
- Klimaatrampen troffen afgelopen jaar miljoenen mensen en kostten miljarden dollars
- De mythe van de integrale benadering in het Surinaams bestuur
- Debipersad: Waar staan we, wat zijn de uitdagingen, wat geeft hoop in 2026?
- Wisselvallig weer met zon en regen
- Xi: Hereniging China en Taiwan niet te stoppen
- Column: Mentale gezondheidszorg nú prioriteit nummer één
- Oecumenische rouwdienst sluit nationale rouwdag af
Eergisteren
- Man aangehouden na vernieling bromfiets met tjap
- Nieuwe Caricom-voorzitter: Regionale eenheid is geen keuze, maar noodzaak
- KLS-vuurwerk veroorzaakt 3 ernstig gewonden; vuurwerkbarometer op stand 6
- Wanneer iedereen zich gezien voelt
- Palestina was in 2025 de dodelijkste plek voor journalisten
- Politie vraagt hulp na dodelijk misdrijf op winkelier in Nieuw-Amsterdam
- Na jaren weer proefzending fruit en gewassen naar Frans-Guyana
- VS kondigt nieuwe sancties aan tegen de Venezolaanse oliesector
- Politieke transitie, economische uitdagingen en toekomstperspectief
- ABOP roept bij start van 2026 op tot zorg voor mentale gezondheid
- Zon, wolkenvelden en buien
- Ontslagen SLM-directieleden misleidden president met onjuiste cijfers
- Dodelijk familiedrama aan de Calcuttastraat: 8-jarige jongen om het leven gebracht
- Column: Decentralisatie van de schoolsport
- President: 2026 jaar van herstel en voorbereiding op toekomst