Het falen van Volksgezondheid (2)
Zorgautoriteit Suriname (ZAS)
De functie van een Zorgautoriteit omvat onder andere het toezicht houden op zorgaanbieders, zorgverzekeraars en zorgkantoren, teneinde te waarborgen dat zij zich conform de geldende regelgeving gedragen. Bovendien voert de Zorgautoriteit overleg met betrokken partijen om ervoor te zorgen dat burgers de zorg ontvangen waar zij recht op hebben. De Zorgautoriteit kan tevens het ministerie van Volksgezondheid adviseren.
De werkzaamheden van een Zorgautoriteit kunnen in grote lijnen worden vergeleken met die van de Zorgautoriteit in Nederland.
In juni 2022 heeft de Surinaamse regering het Herstelplan Zorg goedgekeurd, waarin onder andere de oprichting van een Zorgautoriteit werd vermeld. De verwachting was dat deze autoriteit medio of eind 2023 operationeel zou zijn.
In juli 2023 werd een akkoord bereikt tussen de Surinaamse regering en Nederland, waarbij het restant van de verdragsmiddelen zou worden vrijgegeven. Dit bedrag van €8 miljoen was bestemd voor de verbetering van de volksgezondheid in Suriname, waarvan €5 miljoen specifiek zou worden aangewend voor de oprichting van de Zorgautoriteit, en de resterende €3 miljoen voor de aanschaf van medische apparatuur.
Deze afspraken werden gemaakt onder de toenmalige regering in Nederland, onder leiding van premier Mark Rutte, die inmiddels de functie van secretaris-generaal van de NAVO vervult.
Als voorschot heeft het ministerie van Volksgezondheid €720.000 ontvangen van Nederland voor de opstart van de Zorgautoriteit. Dit bedrag zou naar verwachting voldoende zijn om het eerste jaar van de autoriteit te financieren.
Er werd een concreet doel gesteld, en het was de verwachting dat de oprichting van de Zorgautoriteit tijdig gerealiseerd zou worden.
Marc Sprenger, die gedurende enige tijd als adviseur voor het ministerie van Volksgezondheid fungeerde, verliet Suriname eind 2023. Tijdens zijn aanwezigheid werd aangegeven dat er een solide basis was gelegd voor de oprichting van de Zorgautoriteit en dat Radjesh Radjkoemar de leiding over deze autoriteit zou krijgen.
Na Sprengers vertrek is er echter geen verdere informatie verstrekt over de voortgang van de Zorgautoriteit.
Radjesh Radjkoemar werd benaderd voor een reactie, maar was helaas niet beschikbaar. Uit verdere research blijkt dat hij momenteel de waarnemend directeur is van de Regionale Gezondheidsdienst.
Wat is er gebeurd met de €720.000 die oorspronkelijk was gereserveerd voor de Zorgautoriteit? En wat is de actuele status van de ZAS?
Rayeed Nasibdar en Gloria Bottse
Gisteren
- VHP heeft de NPS vaak geholpen
- Suriname verslaat Puerto Rico met 1-0; naar 3e ronde WK-kwalificatie
- Miljoenen Guyanees oliegeld voor doop olieschip
- Inhoud enveloppe bij huwelijksjubileum verhoogd
- Gowricharn ontvangt internationale erkenning voor diasporaonderzoek
- Suriname vanuit de kappersstoel belicht
- ABOP spreekt waardering uit voor moslimgemeenschap
- Man verwond bij woninginbraak Sir Winston Churchillweg
- Regen, gebed en bezinning markeren begin van Offerfeest
- NDP: Ied ul-Adha markeert begin van hoop en herstel
- Verkeersveiligheid krijgt stem in afstudeeronderzoek
- De democratie ondermijnd; van 'tralala' naar 'dadaa' verandering?
- Zelfde weerpatroon van de week blijft aanhouden
- Hassankhan erkent fouten bij verkiezingen, maar fraude uitgesloten
- VHP en NDP nek-aan-nek regionale zetels in Saramacca
- Herdenking immigratie in teken van eerbetoon en toekomstvisie
- Santokhi: Regeren is blijven werken, ook tijdens wachten op uitslag
Eergisteren
- Licht beschadigde US-dollars blijven gewoon geldig
- Lions Club Para zet basisscholen in het zonnetje op Wereld Milieudag
- NDP eert Hindostaanse gemeenschap als pijler van nationale vooruitgang
- NDP domineert verkiezingen in Brokopondo
- NPS roept op tot harmonie: Onze culturele rijkdom is onze kracht
- Criminelen slaan toe in woning en vluchten via bosschage
- Opheffen ministerie van Arbeid is een valse start
- Twee gewelddadige overvallen kort na elkaar op klaarlichte dag
- OM eist tot 35 jaar cel in brute moordzaak op ondernemer A.A.
- CUS: Een moment van eenheid en culturele waardering
- Efficiëntie wint het van financieel belang bij online CBB-dienstverlening
- Technisch probleem legt openbare zitting Coronie stil
- Uitdagingen en Toekomst van Gepensioneerden in Suriname
- Onweersbuien blijven aanhouden
- 5 Juni: Dag van Waardigheid en Verbondenheid
- Column: Een appel te schillen
- Contract Staatsolie-topman Jagesar met drie jaar verlengd