NDP: Een eerbetoon aan strijd, waardigheid en KIYA
Vanaf de jaren '70 werd er hard gewerkt om 10 oktober als nationale vrije dag uit te roepen en te erkennen als de Dag der Marrons. Pas in 2010, onder leiding van president Desi Bouterse, werd dit gerealiseerd door de NDP-regering. De NDP is trots dat zij hiermee wederom haar daadkracht heeft bewezen. Daarnaast had de regering-Bouterse ook al wetgeving voorbereid voor de erkenning van de grondenrechten van de tribale volkeren en de inheemsen. Helaas heeft de huidige regering Santokhi/Brunswijk dit initiatief niet voortgezet en is deze wet tot op heden niet aangenomen.
De NDP is verheugd te zien dat deze dag ook gevierd wordt in andere landen waar Surinaamse Marrons zich bevinden, zoals in Frans-Guyana, Nederland, België, en sinds 2015 ook in de Verenigde Staten van Amerika.
De NDP feliciteert Suriname en alle Marron-Surinamers, waar ter wereld zij ook mogen zijn, met deze gedenkwaardige dag. 10 oktober markeert het moment waarop 264 jaar geleden de voorouders van onze Marron broeders en zusters, na een heldhaftige strijd, het eerste vredesverdrag tekenden met de koloniale machthebbers.
De NDP erkent andermaal de onvermoeibare strijd van de Marrons tegen de wrede kolonisten. Geïnspireerd door het besef dat waardigheid en vrijheid het hoogste goed zijn, hebben de voorouders van deze groep Surinamers met succes gestreden tegen de inhumane koloniale orde.
Op deze dag staan wij ook stil bij het woord KIYA welke in de marron gemeenschap onder andere staat voor eerlijkheid en het hoog houden van normen en waarden. Kiya van generatie op generatie overgedragen waardoor de Marron-gemeenschap altijd een goede naam heeft gehad. Zo leveren vele Marrons vanwege hun kennis, kunde en karakter overal in de maatschappij een positieve bijdrage. De binnenlandse vernietigingsoorlog heeft niet alleen de economie van het land behoorlijk vernietigd maar daardoor zijn ook vele marron gezinnen ontheemd geraakt wat jammer genoeg ook zijn tol heeft geëist. Het is toe te juichen dat marron personen die zich presenteren als rolmodellen en het goede voorbeeld geven. Dit geeft de marron gemeenschap een positieve toekomst en verdient dan ook speciale aandacht.
Samen met de tienduizenden Marrons die deel uitmaken van de structuren van de NDP, zal de partij in ieder geval, wanneer het volk haar het mandaat geeft, vanaf 2025 ook zeker met inachtneming van de KIYA-normen en waarden weer verder werken aan de ontwikkeling van land en volk. Suriname nogmaals gefeliciteerd met deze dag.
Nationale Democratische Partij
One Nation, One Destiny Tra fas’ no de!
Vandaag
Gisteren
- Derde helft WK 2026: VS met tien man naar achtste finales na zege op Bosnië en Herzegovina
- Staatsolie renoveert twee scholen in Commewijne voor SRD 5,2 miljoen
- President wil leerstoel over slavernijverleden en Afrikaanse geschiedenis
- Derde helft WK 2026: Sensationele comeback van België na knotsgekke thriller tegen Senegal
- LVV en FAO ondertekenen projectcontracten ter waarde van bijna SRD 40 miljoen
- A20: Ware vrijheid vraagt om gelijke kansen en sociale rechtvaardigheid
- Derde helft WK 2026: Engeland herpakt zich en krijgt heldhaftig Congo alsnog klein
- ABOP: Keti Koti blijft oproep tot gelijkheid en sociale rechtvaardigheid
- NDP: Keti Koti is ook een oproep om economische vrijheid te realiseren
- Derde helft WK 2026: Grootmachten en underdogs in de knock-outfase
- WhatsApp introduceert gebruikersnamen voor betere privacy: wat verandert er?
- Voetganger (54) overleden na aanrijding aan Belemstraat
- Zon, wolkenvelden en later op de dag regen
- VHP: Herstelgelden moeten de hele samenleving ten goede komen
- Begroting 2026 aangenomen: president Simons roept op tot nationale samenwerking en realisme
- Derde helft WK 2026: Mexico rekent af met Ecuador, 2-0 en gaat naar volgende ronde
- CCK: Herdenking slavernij vraagt om waarheid, verzoening en rechtvaardigheid
- Minister Wijnerman: Begroting 2026 blijft binnen financiële kaders
Eergisteren
- Buitenlandse diplomatieke betrekkingen ter stimulering van onze economie
- NDP spreekt solidariteit uit met Venezuela na verwoestende aardbevingen
- Derde helft WK 2026: Frankrijk voetbalt met gemak langs Zweden naar achtste finales
- MMC haalt achterstand in financiële verslaglegging volledig in
- NPS: Keti Koti is een opdracht voor elke generatie
- Derde helft WK 2026: Noorwegen met 2-1 over Ivoorkust nog net naar volgende ronde
- Jogi uit vergaderzaal gezet na uitlatingen over voorzitter Adhin
- Onderzoek wijst op chemische lozing als mogelijke oorzaak vissterfte Saramaccarivier
- GBB onderzoekt gronduitgiften in natuurgebieden; intrekking niet uitgesloten
- President Ali verrast door Surinaamse koerswijziging Corantijnbrug: 'Dat is nieuws voor mij'
- Derde helft WK 2026: Verrassingen die het WK schudden, Paraguay’s zege pijnigt Duitsland opnieuw
- Suriname en Panama verkennen intensievere samenwerking op handel en investeringen
- In Pikin Saron zaak: Alle zeven politieagenten vrijgesproken
- Petronas boekt drie nieuwe successen in Surinames Block 52
- Twaalf nieuwe SuriPop-composities feestelijk gelanceerd: liefde voert de boventoon
- Minister Bee opent anonieme kliklijn in strijd tegen misstanden binnen overheid
- Zonnige start, later kans op regen- en onweersbuien
- Dalende olieprijs biedt verlichting, maar blijft cruciaal voor economieën Guyana, Trinidad en Suriname
- Bouva: Guyana moet Grenscommissie benoemen voor hervatting Tigri-overleg
- Derde helft WK 2026: Marokko schakelt Nederland uit na strafschoppen in WK-thriller
- Column: Comité-generaal: uitzondering of nieuwe regel?
- Regering kiest voor eigen financiering Corantijnbrug: Het wordt een Surinaamse brug