Spanje: Rechtse oppositie wint nipt verkiezingsrace
Met 99% van de stemmen geteld om 23.45 uur had de oppositiepartij Volkspartij (Partido Popular -PP) 136 zetels, terwijl de regerende socialisten (PSOE) van premier Pedro Sanchez 122 zetels hadden. Partijen met het grootste potentieel winnaar te worden, waren bijna gelijk met extreemrechtse Vox op 33 en extreemlinkse Sumar op 31 zetels.
De onderhandelingen door de twee blokken om regeringen te vormen zullen beginnen nadat op 17 augustus een nieuw parlement is bijeengeroepen. Koning Felipe VI zal leider Alberto Nunez Feijoo van de PP, de winnaar van de meeste stemmen, uitnodigen om te proberen het premierschap veilig te stellen. In een vergelijkbare situatie in 2015 sloeg PP-leider Mariano Rajoy de uitnodiging van de koning af, omdat hij zei dat hij de steun niet kon opbrengen.
Als Feijoo weigert, kan de koning zich met hetzelfde verzoek tot Sanchez wenden. De wet stelt geen deadline voor het proces, maar als geen enkele kandidaat binnen twee maanden na de eerste stemming over de premier een meerderheid behaalt, moeten er nieuwe verkiezingen worden gehouden.
Een impasse of langdurige onderhandelingen kunnen de aandacht afleiden van het huidige Spaanse voorzitterschap van de Raad van de Europese Unie en de financiële markten van streek maken. "De Spaanse markt heeft, net als alle aandelenmarkten, een hekel aan dubbelzinnigheid", zei Steve Smith, beheerder van het Europese aandelenfonds van Invesco, voorafgaand aan de stemming aan Reuters.
Premier Pedro Sanchez riep verrassende vervroegde verkiezingen uit nadat links in mei een pak slaag kreeg bij de lokale verkiezingen.
De stemming viel samen met wat de zomervakantie van veel Spanjaarden zou zijn en een van de warmste maanden in het zonovergoten land. Kiezers kwamen opdagen in zwemkleding en gebruikten stembiljetten als waaiers, terwijl stembureaus airconditioners binnenbrachten of stemtafels naar buiten verplaatsten.
De opkomst steeg met 71,31% vergeleken met 66,23% bij de laatste verkiezingen in 2019.
Peilingen in de weken voorafgaand aan de stemming - en zelfs de peilingen die werden vrijgegeven toen de laatste stembus om 21.00 uur werd verzegeld - voorspelde een werkende meerderheid voor Feijoo's PP en Vox.
Ignacio Jurado, professor politieke wetenschappen aan de Carlos III Universiteit in Madrid, gaf de schuld aan de negatieve campagne van de PP tegen Sanchez voor een daling van de steun en zei dat de abrupte actie van Sanchez om vervroegde verkiezingen uit te schrijven misschien nog vruchten afwerpt.
"De PP had iets meer nodig, vooral omdat Vox een belemmering is", zei hij.
'Ziet er niet goed uit'
Terwijl de resultaten binnenrolden, sloeg de stemming buiten het hoofdkwartier van de Volkspartij in de Calle Genova in het centrum van Madrid om in een angstige stemming omdat de kloof tussen de PP en de PSOE koppig klein bleef.
Galo Contreras, PP-burgemeester van de nabijgelegen stad Burgos, zei dat het hem niet verbaasde dat de race zo krap was gezien de misstappen van de PP in de afgelopen week.
Elke gewonnen zetel voor de PP werd luid gevierd door de menigte supporters. Maar naarmate de nacht vorderde, gaf iemand toe: "Dit ziet er niet goed uit."
Ondertussen, 2,6 kilometer door de stad bij het hoofdkwartier van de socialisten, glimlachten enkele hoge ambtenaren. Een supporter in de gang zei vrolijk: "We waren dood, maar we leven nu."
'Concessies voor ondersteuning'
Feijoo zou kunnen proberen kleinere partijen over te halen een PP-Vox-coalitie te steunen. Maar velen lijken terughoudend om de opkomst van een extreemrechtse partij aan de macht te steunen, voor het eerst sinds het vier decennia durende bewind van dictator Francisco Franco, die stierf in 1975.
De Baskische Nationalistische Partij (PNV) zei voor de verkiezingen dat ze geen overeenkomst had met PP en Vox, terwijl Teruel Existe tegen El Pais zei dat ze zo'n coalitie niet zou steunen.
Sanchez heeft meer opties voor onderhandelingen, maar kan nog steeds moeite hebben om een meerderheid bij elkaar te krijgen, waarbij potentiële bondgenoten concessies zoeken in ruil voor hun steun.
In het huidige scenario zou de PSOE van Sanchez sterk afhankelijk zijn van de Catalaanse separatistische partijen Junts en ERC of de Baskische separatisten EH Bildu. De Catalaanse kandidaat van Junts zei onlangs dat de partij zou streven naar een nieuwe stemming over de Catalaanse onafhankelijkheid in ruil voor steun van de coalitie, terwijl de voormalige Catalaanse voorzitter van Junts, Carles Puigdemont, heeft gezegd dat hij Sanchez noch Feijoo zal steunen.
'Hangende' parlementen zijn de afgelopen jaren de norm geworden door de versnippering van de Spaanse politiek en de opkomst van nieuwe partijen die de dominantie van de PP en de PSOE uitdagen.
Het land hield eind 2015 en 2016 binnen zes maanden twee verkiezingen, waarna er een impasse van 10 maanden was totdat de socialisten uiteindelijk overeenkwamen zich te onthouden van een vertrouwensstemming om de PP in staat te stellen een minderheidsregering te vormen. In 2019 werden er nog twee verkiezingen gehouden voordat de PSOE en het uiterst linkse Podemos ermee instemde de eerste coalitieregering van Spanje te vormen.
Jose Ignacio Torreblanca, directeur van het Madrid-kantoor van de Europese Raad voor Buitenlandse Betrekkingen, zei dat Spanje nu wordt geconfronteerd met "een catastrofale impasse".
Vandaag
-
18:38
Derde helft WK 2026: Van underdog naar helden, Egypte overwint Australië in epische strijd
-
17:34
Vier jaar cel geëist in mensenhandelzaak met Cubaanse vrouwen
-
16:31
Rouwenden betuigen hun eer terwijl de gedode Iraanse leider Ali Khamenei opgebaard ligt
-
15:39
BINI plaatst kanttekeningen bij opzet Nationaal Ontwikkelingsplatform
-
13:43
OM eist 30 jaar cel voor doodsteken 8-jarige stiefzoon
-
11:57
Man overleden na geweldsincident aan Johannes Mungrastraat
-
11:16
Derde helft WK 2026: Laatste tickets voor achtste finales in spannende slotdag
-
10:42
Regering rekent op olie om staatsschuld fors terug te dringen
-
08:40
SEOB: Economie groeit verder; inflatie en staatsschuld blijven zorgenkinderen
-
06:38
DNL wil Investeringswet aanscherpen met pakket amendementen
-
05:54
SLM pakt cargovervoer tussen Miami en Paramaribo weer op
-
04:16
Hitte houdt aan, later op de dag kans op stevige onweersbuien
-
02:37
Olieprijzen dalen tot niveau van voor het begin van VS-Iran oorlog
-
02:05
Derde helft WK 2026: Zwitserland overtuigend langs Algerije naar achtste finales
-
01:28
Oproep aan president om zich in te zetten voor gezinshereniging oudere Surinamers
-
00:59
Column: De rekening die niemand wil betalen
-
00:00
Regering moet SRD 13 miljard financieren om begroting 2026 uit te voeren
Gisteren
- Herbeoordeling Wiskunde-vakken leidt tot uitstel examenuitslagen HAVO en VWO
- Derde helft WK 2026: Emotionele rollercoaster: Portugal klopt Kroatië, Modric neemt afscheid
- OM: Culturele tradities bieden geen vrijbrief voor seksueel misbruik minderjarigen
- Staande ovatie voor documentaire over Affiba, oudste vrouw van Paramaribo
- Politiefunctionaris slaat hand aan zichzelf met dienstwapen (update)
- Lichaam van vrouw in staat van ontbinding aangetroffen aan Suralcoweg
- Derde helft WK 2026: Oyarzabal leidt Spanje naar ruime overwinning op Oostenrijk
- Staatsolie Foundation geeft O.S. Leiding 8A vernieuwde leeromgeving
- Derde helft WK 2026: Spanje, Portugal en Zwitserland in actie; Wie overleeft de knock-outfase?
- Derde helft WK 2026 : De vloek van de vijfde wedstrijd
- LCB Statement: Van bewustwording naar voorbereiding
- Derde helft WK 2026: Iraans team vertrekt uit WK-basis na moeizaam toernooi vol tegenslagen
- Rusland kondigt monitoringunit aan voor uitvoering regeringsbeleid
- Venezuela: Hulpverleners vrezen gezondheidscrisis na verwoestende aardbevingen
- Warm maar wisselvallig weer
- Nederland reserveert 66,6 miljoen euro voor slavernijprojecten in Suriname
- Column: Van helften naar kwarten
- Coalitie en oppositie lijnrecht tegenover elkaar in slotdebat over begroting
Eergisteren
- Derde helft WK 2026: VS met tien man naar achtste finales na zege op Bosnië en Herzegovina
- Staatsolie renoveert twee scholen in Commewijne voor SRD 5,2 miljoen
- President wil leerstoel over slavernijverleden en Afrikaanse geschiedenis
- Derde helft WK 2026: Sensationele comeback van België na knotsgekke thriller tegen Senegal
- LVV en FAO ondertekenen projectcontracten ter waarde van bijna SRD 40 miljoen
- A20: Ware vrijheid vraagt om gelijke kansen en sociale rechtvaardigheid
- Derde helft WK 2026: Engeland herpakt zich en krijgt heldhaftig Congo alsnog klein
- ABOP: Keti Koti blijft oproep tot gelijkheid en sociale rechtvaardigheid
- NDP: Keti Koti is ook een oproep om economische vrijheid te realiseren
- Derde helft WK 2026: Grootmachten en underdogs in de knock-outfase
- WhatsApp introduceert gebruikersnamen voor betere privacy: wat verandert er?
- Voetganger (54) overleden na aanrijding aan Belemstraat
- Zon, wolkenvelden en later op de dag regen
- VHP: Herstelgelden moeten de hele samenleving ten goede komen
- Begroting 2026 aangenomen: president Simons roept op tot nationale samenwerking en realisme
- Derde helft WK 2026: Mexico rekent af met Ecuador, 2-0 en gaat naar volgende ronde
- CCK: Herdenking slavernij vraagt om waarheid, verzoening en rechtvaardigheid
- Minister Wijnerman: Begroting 2026 blijft binnen financiële kaders