Geen taskforce; goed bestuur nodig voor stabiele wisselkoers
Veel van de beleidsmaatregelen om de wisselkoers te stabiliseren zijn op eerdere momenten
aangekondigd zonder het gewenste resultaat te hebben opgeleverd. "De
vraag is daarom: waarom zal het deze keer wel werken? Een betere vraag
is ook: wat blijft de wisselkoers elke keer aandrijven? Komt dat alleen
door speculatie en illegaliteit en wat is de rol van de regering in
deze? Feit is dat het zoeken naar zondebokken in deze zonder
zelfreflectie geen aanpak is. Er is geen taskforce, maar goed bestuur nodig voor een stabiele wisselkoers". Dit zegt de voorzitter van de Surinaamse Vereniging van Economisten, Steven Debipersad, om een reactie gevraagd aan Starnieuws. President Chan Santokhi heeft diverse maatregelen aangekondigd in De Nationale Assemblee waarover vandaag verder wordt gedebatteerd.
De door de president opgesomde maatregelen zijn onvoldoende om de wisselkoers langdurig te stabiliseren. Het belang van rust en vertrouwen in het financieel systeem wordt door de autoriteiten nog steeds onderschat. Tegelijkertijd kan te dwangmatig beleid een averechtse uitwerking hebben, meent Debipersad. Na een korte periode van wisselkoers stabilisatie rond de SRD 21,50 voor 1 Amerikaanse dollar kwam deze vanaf midden vorig jaar weer onder druk.
Met wisselkoersveranderingen stijgen ook prijzen van allerhande goederen en diensten even hard en soms zelfs nog harder. Hiermee gaat de koopkracht omlaag en verdampen de pensioenen. De afgelopen dagen maakt de koers sterke sprongen omhoog wat angstvallig wordt gadegeslagen door gezinnen en bedrijven. De ‘magische’ grens van 40 (SRD voor 1 US$) lijkt nabij wat door velen als onacceptabel wordt gezien.
Debipersad vraagt zich af hoe het zit met het bestedingsgedrag van de overheid. "We hebben inmiddels voldoende praktische ervaringen dat wanneer regeringen van Suriname meer geld uitgeven dan ze verdienen, er een negatieve uitwerking op de wisselkoers komt. Ook nu blijkt de regering niet in staat om een gezonde balans te brengen tussen haar uitgaven en inkomsten. Inmiddels is gelukkig (en eindelijk) bevestigd dat de overheid inkomsten wil gaan halen daar waar dit goed verdiend wordt", stelt de VES-voorzitter.
Goed bestuur alleen zal de lang gekoesterde wisselkoers stabilisatie en in het verlengde hiervan economische stabiliteit bewerkstelligen, benadrukt Debipersad. "Voor nu moet gewerkt worden aan het wederkeren van vertrouwen in de monetaire autoriteit, maar ook het volledige financieel systeem. Dit kan alleen door instituten te versterken en vooral niet te ‘bypassen’ met werkgroepen of een taskforce. Belangrijke controle-instituten van ons land zijn in de achterliggende periode uitgehold en ondermijnd. Hiermee wordt de informaliteit en met name de illegaliteit vergroot, omdat controle en sancties uitblijven. Nu is de tijd om systematisch te werken aan sterke instituties. Dit is in lijn met wereldwijde compliance en transparantie vereisten".
Vandaag
-
20:46
Verwarring door Bondru-billboard: NPS benadrukt zelfstandige koers
-
18:44
Suriname op de drempel van verandering
-
16:42
President Santokhi luistert naar zorgen veiligheidsdiensten
-
14:40
Volksgezondheid: Koop Ozempic alleen via erkende apotheken
-
12:43
Voorzichtige doorbraak in Amerikaans-Chinees handelsconflict
-
10:45
A20, DOE en PRO nemen afstand van Bondru-campagne
-
08:48
Democratie vraagt om oplettendheid
-
06:51
Staat betwist rechtszaak Stichting Wan Okasi over geheime stemming
-
04:53
Ook vandaag wat onweersbuien
-
02:56
Taxiën door de politiek: Steve over verkiezingen en oude tijden
-
00:58
NDP: Van beloftes naar beleningen - De financiële erfenis regering-Santokhi
-
00:00
Minister Ramadhin opent politieke aanval op nefroloog Goerdat
Gisteren
- Milieu Effecten Analyse niet meer gratis
- Eerste zending stembiljetten naar Sipaliwini
- Suriname bouwt aan duurzame toekomst
- Gewapende overval op supermarkt: Winkelier weet te ontkomen
- Wie is Robert Prevost, de nieuwe paus Leo XIV?
- Stemmen voor Evenwicht: Samen Werken aan een Nieuw Suriname
- Colporteurs oproepingskaarten stuiten op adresproblemen
- Prevost verrast als eerste Amerikaanse paus
- De Twa-Twa in de Kolenmijn
- Bewolking, regen en onweer
- Vandaag en morgen nationale rouwdagen
- Bond Havenbeheer eist inzage in arbeidsovereenkomst Mangre
- Politie Suriname versterkt door VS training en HSI-ondersteuning
Eergisteren
- Dodelijke aanrijding Garnizoenspad: Bromfietser komt om het leven
- Suriname in de schijnwerpers: Tragikomedie van deze week (15)
- Man zwaargewond na steekpartij door ex-vriendin in Lelydorp
- Pokigron vraagt hulp voor urgente zaken
- Onderwijs op de rand van ondergang
- Santokhi benadrukt belang van RVI voor jonge Surinamers
- DNA bereikt dieptepunt: Geen quorum voor vergaderingen
- Kardinaal Robert Prevost gekozen tot nieuwe paus
- Schoolvervoer per direct hervat
- Nieuwe paus gekozen; witte rook uit schoorsteen van Sixtijnse Kapel
- Loononderhandelingen vastgelopen: Ravaksur Plus zal traject acties inzetten
- Wan Okasi eist geheime stemming voor mensen met beperking
- Militairen ingezet bij vouwen stembiljetten
- Voetganger overlijdt na aanrijding op Martin Luther Kingweg
- Kiezers in Paramaribo en Wanica goud waard in 2025
- Bewolkt in de ochtend met onweer in de middag
- Zwarte rook, geen paus gekozen bij eerste stemming in conclaaf
- Studenten leggen onderwijsproblemen voor aan president
- Column: Positieve mindset
- Koop of verkoop oproepingskaart is strafbaar