Pressiegroep verbetering kiesstelsel
Een goed kiesstelsel brengt welvaart en een slecht kiesstelsel brengt armoede en eindigt in dictatuur.
Pressiegroep
Wij moeten zorgen dat de eerstkomende verkiezingen op 25 mei 2025 plaatsvinden. Wij weten inmiddels dat onze politici moeilijk in beweging komen. Er is dus dringend behoefte aan een pressiegroep. Om ons kiesstelsel en onze grondwet volledig aan te passen zoals dat hoort kan veel tijd vergen. Beslissen over verandering van het kiesstelsel is het belang van ons allen; wij mogen het daarom niet alleen aan onze politici overlaten. Sommige van hen zullen er alles aan doen om af te wijken van het one man one vote principe; in belang van hun partijpolitiek.Omdat het over het lot van ons allen gaat moeten wij ook het bedrijfsleven en andere functionele groepen er over laten meebeslissen.
In de eerste plaats moeten wij ervoor zorgen dat de eerstvolgende verkiezingen niet na 25 mei 2025 plaatsvinden.
Er zijn minimaal vijf cruciale punten waar over moet worden nagedacht:
1. Het telsysteem moet transparant zijn en geen aanleiding geven tot discussie.
2. De termijn van een regeerperiode verkorten tot vier jaar. Als een regering het niet goed doet duurt het een jaar minder dan nu het geval is.
3. Assembleeverkiezingen en ressortraadsverkiezingen moeten niet op één dag worden gehouden. Het is beter om deze verkiezingen op de helft van een regeerperiode te houden. De regerende partijen krijgen dan halverwege de regeerperiode een harde waarschuwing van de kiezer of men tevreden is over het beleid of niet.
Misschien moeten wij de ressortraden vervangen door iets anders en met meer bevoegdheden. Iets als gemeenteraden in Nederland? Gekozen districtscommissarissen en hun staf? Ook het aantal leden moet drastisch tot normale proporties worden gebracht. Misschien ook het aantal assembleeleden?
5. Aanpassen van districtsgrenzen. In de koloniale tijd waren de districtsgrenzen, de stroomgebieden van de grote rivieren omdat transport voornamelijk over water ging. Coronie was een overzeese nederzetting. Nu het over de weg bereikbaar is kan het bestuurlijk makkelijk bijgevoegd worden in een ander district. Dat de grenzen van andere districten daarna zijn veranderd, is zuiver op basis van partijpolitieke reden geweest om maximaal te profiteren van het kiesstelsel. Het kiesstelsel is moeilijk te veranderen maar de districtsgrenzen niet.
Maar dat is een ander verhaal. Wij moeten nu precies nagaan waarom wij het land willen verdelen in districten en hoe wij die begrenzen. Misschien de grenzen van de kolonisator als basis gebruiken?
Daarvoor moeten slechts twee vrij eenvoudige beslissingen worden genomen:
1. Beslissen op welke manier zodanig wordt geteld dat iedere stem hetzelfde gewicht heeft. In dat geval hebben wij aan de voorwaarden van de grondwet en aan de uitspraak van het Constitutioneel Hof voldaan. Het meest logische is om voor DNA, geheel Suriname maken tot één kiesdistrict en tellen zoals wij dat nu doen volgens de hoogste gemiddelden.
Wat verder?
Wij hebben daarna langer dan twee jaren de tijd om te beslissen over de ressortraadsverkiezingen en de districtsgrenzen.
Ten slotte
De technicus, Ir. Lothar Boksteen bespaart u veel zoekwerk met zijn presentatie over deze materie. Naar zijn zeggen volgt binnenkort een update.
Rudi Jadnanansing
Vandaag
-
19:18
Ruim twee ton cyanide onderschept bij Burnside
-
17:13
SGCC wil structurele oplossing voor uitval Canawaima-veerverbinding
-
15:16
Offshore-olie en ‘oliedomheid’: Suriname op pad naar schijnwelvaart (2)
-
13:20
Frankrijk opent historische eerste traditionele Hindu-tempel in Parijs
-
11:25
Suriname en Filipijnen willen economische banden versterken
-
09:23
VES: Miljoenen voor het AZP, maar waar blijft de gezondheidswinst?
-
07:26
Nieuw gerechtsgebouw Nickerie wordt vandaag opgeleverd; zittingen vanaf oktober
-
05:35
Warm en drukkend met kans op felle buien en onweer
-
03:40
China stelt lancering Chang’e-7-maanmissie uit, jacht op waterijs op pauze
-
01:42
61-jarige man omgekomen na ongeval met tractor
-
00:59
Column: Niet alleen opleiden, maar ook vasthouden
-
00:01
Verkeersveiligheidsplan vraagt minimaal USD 414.500 tot 2030
Gisteren
- Column: Borrelpraat no. 938
- Een mooi tapijt, met gaten en gerafelde randen
- Verdachte aangehouden na schietincident bij school in La Vigilantia
- USD 3,1 miljoen van totaal USD 85 miljoen uitbetaald voor projecten
- Waarom de AML-Taskforce juist nu noodzakelijk is
- Parmessar wil hard optreden tegen bouwwerken op bermen
- Gewapende rovers maken USD 29.000 buit in Houttuin
- Man gewond bij beschieting op weg naar West-Suriname
- Regering neemt studiekosten pedagogische opleidingen deels over
- Gevonden voertuig bevestigd als auto van Leysner
- Aantal verkeersdoden en zwaargewonden met helft terugdringen
- Woning afgebrand aan Madan Jagnarainweg
- Suriname viert leven Borger Breeveld met herdenking en ‘Wan Pipel’
- Onderwijs kampt met tekort aan lokalen en leerkrachten bij voorbereiding nieuw schooljaar
- Warm weer met verspreide buien
- Guyana’s Rodrigues Birkett leidt informele stemming in race om volgende VN-leider
- Nieuwe cryptowet onderdeel strijd tegen witwassen en blacklisting
- SLM heeft totale schuldpositie nu in beeld; president-commissaris Telting diende geen ontslag in
Eergisteren
- VSB: Verplichte verkoop exportdeviezen remt lokale productie
- Minister Monorath wacht onderzoek af naar vermeende mishandeling politie-rekruut
- Arrestant overleden in cellenhuis politiebureau Centrum
- Kloof tussen mensenrechten op papier en praktijk aandachtspunt IACHR in Suriname
- Ik hoor en ik geloof…
- Staatsschuld USD 4,7 miljard; Financiën werkt tegelijk aan nieuwe begrotingshuishouding
- Waarom opnieuw een AML-taskforce als het huiswerk al is gedaan?
- Rudisa bezorgd om vermiste CCO Leysner: ‘Vermijd speculaties’
- Canawaima tijdelijk uit de vaart na lange files aan beide zijden Corantijn
- Dode bij botsing tussen twee bromfietsen aan Sir Winston Churchillweg
- Vrouw zwaargewond na brandstichting woning Frederikshoopweg
- Ruim SRD 1,4 miljard derving door brandstofcap en maakt loonsverhoging haast onmogelijk
- Warm en drukkend met verspreide buien
- Brazilië lanceert ambitieuze AI-supercomputerprojecten en balanceert strategisch tussen VS en China
- Inflatie naar 8,9 procent, maar voeding en zorg blijven huishoudens raken
- SLM krijgt maandelijks USD 2 miljoen van staat ondanks ontbreken jaarverslagen