Onroerend goederenrecht niet geworteld in Burgerlijk Wetboek
In het Burgerlijk recht of civil law, dat o.a. in Suriname en Nederland geldt, bestaat er een scheiding van privaatrecht (dat de rechtsbetrekkingen tussen de burgers onderling regelt) en publiekrecht (dat betrekking heeft op de verhouding tussen de overheid en de burger), terwijl in het common law dat in de Anglo-Amerikaanse rechtssystemen geldt, het onderscheid tussen privaatrecht en publiekrecht minder scherp is. De actualiteit van deze opmerking van Verbruggen voor ons land, blijkt uit de in de media tot uiting gekomen discussie over het rechtskarakter van het vrije domein.
Wat betekent het vrije domein?
Is vrij domein een eigendomsvorm (privaatrecht) of is het een beheersvorm (publiekrecht)?
De opvatting van de minister van GBB in haar brief aan haar collega van O.W. d.d. 8-6-22, lijkt de tweede te zijn. Dit, omdat zij vindt dat het begrip verkaveling niet van toepassing is op domeingrond. In de opvatting dat domeingrond eigendom is, is het begrip verkaveling wel van toepassing. Indien aangenomen wordt dat het een beheersvorm is, is dat niet het geval.
Verbruggen heeft in ieder geval de ogen geopend van de juristen die er traditioneel van uitgaan dat wij ook wat het onroerend goed betreft de principes van het (Nederlandse) Burgerlijk Recht volgen.
Voor ik kennisgenomen had van zijn standpunt behoorde ik ook tot deze groep. Maar ik moet toegeven dat Verbruggen mij aan het denken gezet heeft.
Tot nu toe was de geldende opvatting dat het verschil tussen het Surinaamse en Nederlandse zakenrecht vooral lag in het bestaan van het recht van allodiale eigendom en erfelijk bezit, maar dat voor het overige beide rechtssystemen identiek waren.
Rechtskarakter allodiaal eigendom
Verbruggen komt, evenals bijv. Kruisland, Kraan, schrijver dezes en de Kantonrechter in een recent vonnis, tot de conclusie dat allodiaal eigendom inmiddels is geconverteerd in B.W.-eigendom. Vermeldenswaard is dat in het Ontwerp Nieuw B.W. ook deze opvatting gehuldigd wordt.
Grondenrechten Inheemsen
Verbruggen wijst erop dat anders dan bijv. Guyana en Frans-Guyana, de overheid geen gronden heeft toegewezen aan Inheemsen. Naar zijn zeggen lijkt het erop alsof de Surinaamse overheid gehecht is aan de feodale rechtspositie uit het verleden.
Conclusie
De auteur komt tot de slotsom dat het historisch fundament van het zakenrecht niet komt uit het Surinaams B.W. Het Surinaamse zakenrecht is naar zijn oordeel een mix van feodale rechtsprincipes en het Burgerlijk recht.
Hij vindt voorts dat het huidige recht van onroerende zaken meer gericht is op de overheid dan op de inwoners. De essentiële vraag vindt hij of de bevoegdheden van de overheid om in te grijpen in de persoonlijke leefomgeving, toe zijn aan modernisering.
Carlo Jadnanansing
Vandaag
-
14:43
Moeder zwaar mishandeld door dochter en schoonzonen met tjap
-
12:45
Onregelmatigheden Keizerstraat: agenten geschorst
-
10:47
Vrede is geen droom – het begint bij jezelf
-
08:50
VSB en CBvS in overleg over productie, groei en stabiliteit
-
06:52
Nieuwe lichting van 39 soldaten toegevoegd aan Nationaal Leger
-
04:54
Warm, vochtig en buien in de middag
-
02:56
Fitch verhoogt groeiverwachting wereldeconomie voor 2025
-
00:58
De wedijver om verkeersveiligheid
-
00:00
Zijin Mining: Van Purper-Gouden Berg in China tot grootmacht in Suriname
Gisteren
- Vaderlandsliefde is geen kreet
- Volledig herstel na tijdelijke landelijke storing bij Telesur
- Telesur kampt met grote storing in telefonie en internet
- EU en UNDP starten mangroveproject in Nickerie: focus op bescherming
- Baasaron: nauwe samenwerking met VSB cruciaal
- De sluipende macht…
- Ministers bundelen krachten tegen milieuvervuiling door goudwinning
- Simons over Newmont-petitie: Ik zal de kwestie bespreken met Financiën
- Verbetering financiële positie door beleid gewezen ministers Achaibersing en Raghoebarsing
- Zon en bewolking met lokale buien
- Extreme weersomstandigheden leiden wereldwijd tot watercrises
- Column: China bekeken: waar eigen verhaal en westerse opvattingen elkaar ontmoeten
- Wereldbank vergroot steun aan Suriname: focus op economie, mijnbouw en betaalinfrastructuur
Eergisteren
- Kansenregen zonder resultaat: Robinhood verliest 3–1
- LVV wil jongeren Para vroeg scholen in moderne landbouwtechnieken
- China waarschuwt voor verdeelde wereld en hekelt VS
- Geld en sieraden verdwenen bij politie in strafzaak juwelier
- De stille oorlog
- Colombia staakt wapenaankopen bij VS na kritiek op cocaïnebestrijding
- Man bedreigt partner bij politie: Ik ga haar vermoorden
- Innovatie en technologie in Suzhou en Wuxi: Een Ontdekkingstocht
- Natio en Suriname verdienen een groter publiek
- Overwegend warm en droog weer
- Na Amerikaanse druk draait Trump: TikTok blijft in de VS
- Column: 'Voetbal is net een oorlog'
- VN-top: Klimaat, vrede en ongelijkheid centraal