Column: Onze buren en wij
De Guyanezen maakten zich door de jaren heen in veel sectoren zeer verdienstelijk. De visserijsector lijkt de laatste te zijn waarin onze westerburen dominant aanwezig zijn. Nu wij in deze sector een exodus van Guyanese vissers kunnen verwachten is Leiden in last. Wanneer een Surinaamse bewindsman aangeeft dat wij Surinamers niet willen of kunnen vissen dan zegt hij met zoveel woorden: “Het is nu eenmaal zo”, in plaats van “Wat kunnen wij eraan doen of daaraan veranderen?”
Hoe kunnen wij onze jongeren stimuleren om te kiezen voor sectoren die van belang zijn voor ons land, vooral als wij zo vaak zeggen dat Suriname de voedselschuur van het Caribisch gebied of misschien wel van de wereld moeten worden. Welke incentives moeten dan gegeven worden? Maar zeker zijn de gevoelens in Suriname dat het geven van 150 visvergunningen aan Guyanese vissers te veel van het goede is.
Regering Santokhi die in 2020 aantrad haastte zich na een kennismakingsbezoek aan Guyana aan te kondigen dat er intensiever zal worden samengewerkt met ons westerbuurland. Deze voornemens werden gevolgd door de mededeling dat er spoedig een brug tussen onze beide landen zal worden gebouwd. Aan de vele kritische vragen die er leven onder de Surinamers werd door onze regeerders haast schouderophalend voorbijgegaan. Wie zal de brug bouwen, van wie is de brug, wie zal ervoor betalen, hoe zal het onderhoud geschieden, maar zeker niet in de laatste plaats ... moet het geschil over het Tigri-gebied niet eerst worden opgelost alvorens die brug gebouwd wordt?
In onze grondwet staat in art. 2:3: De uitgestrektheid en grenzen van de territoriale wateren en de rechten van Suriname op het aangrenzende continentale plateau en de economische zone worden vastgesteld bij wet. Ondanks al de grenscommissies die in de loop der tijd zijn ingesteld is deze organieke wet – voor zover mij bekend - nog niet tot stand gekomen. Als we echter nu in het hoogste volks vertegenwoordigend college - de Nationale Assemblee - horen dat er concessies worden uitgegeven in het Trigri-gebied dan kan de regering toch niet doen alsof haar neus bloed en stoïcijns doorgaan met de Guyanese vrienden.
In zijn bekende boek Il Principe (de Heerser/de Vorst), stelt Niccolò Machiavelli – de grondlegger van de studie politicologie, dat de schijn die de heerser wekt soms belangrijker is dan wat hij werkelijk is of doet.
De huidige regering heeft de schijn niet mee in haar performances naar de buurlanden. Ik hoor dan ook vaker mensen zeggen: Onze buren en wij in plaats van Wij en onze buren. En dan hoor ik de president triomfantelijk aankondigen dat wij binnenkort het enig land ter wereld zullen zijn waar men zonder visum binnen kan komen. Toen ik dat hoorde moest ik mijn hart even vasthouden en denken hopelijk trekt men lering uit het volgende citaat van Mahatma Gandhi: I do not want my house to be walled in on all sides and my windows to be stuffed. I want the cultures of all lands to be blown about my house as freely as possible. But I refuse to be blown off my feet by any.
Ik wil niet dat mijn huis aan alle kanten wordt ommuurd en dat mijn ramen opgevuld zijn. Ik wil dat de culturen van alle landen zo vrij mogelijk door mijn huis waaien. Maar ik weiger van mijn voeten geblazen te worden door welke dan ook.Hans Breeveld
Vandaag
-
20:20
Eerste zending stembiljetten naar Sipaliwini
-
18:17
Suriname bouwt aan duurzame toekomst
-
16:14
Gewapende overval op supermarkt: Winkelier weet te ontkomen
-
14:49
Wie is Robert Prevost, de nieuwe paus Leo XIV?
-
12:50
Stemmen voor Evenwicht: Samen Werken aan een Nieuw Suriname
-
10:48
Colporteurs oproepingskaarten stuiten op adresproblemen
-
08:46
Prevost verrast als eerste Amerikaanse paus
-
06:51
De Twa-Twa in de Kolenmijn
-
04:53
Bewolking, regen en onweer
-
02:55
Vandaag en morgen nationale rouwdagen
-
00:57
Bond Havenbeheer eist inzage in arbeidsovereenkomst Mangre
-
00:00
Politie Suriname versterkt door VS training en HSI-ondersteuning
Gisteren
- Dodelijke aanrijding Garnizoenspad: Bromfietser komt om het leven
- Suriname in de schijnwerpers: Tragikomedie van deze week (15)
- Man zwaargewond na steekpartij door ex-vriendin in Lelydorp
- Pokigron vraagt hulp voor urgente zaken
- Onderwijs op de rand van ondergang
- Santokhi benadrukt belang van RVI voor jonge Surinamers
- DNA bereikt dieptepunt: Geen quorum voor vergaderingen
- Kardinaal Robert Prevost gekozen tot nieuwe paus
- Schoolvervoer per direct hervat
- Nieuwe paus gekozen; witte rook uit schoorsteen van Sixtijnse Kapel
- Loononderhandelingen vastgelopen: Ravaksur Plus zal traject acties inzetten
- Wan Okasi eist geheime stemming voor mensen met beperking
- Militairen ingezet bij vouwen stembiljetten
- Voetganger overlijdt na aanrijding op Martin Luther Kingweg
- Kiezers in Paramaribo en Wanica goud waard in 2025
- Bewolkt in de ochtend met onweer in de middag
- Zwarte rook, geen paus gekozen bij eerste stemming in conclaaf
- Studenten leggen onderwijsproblemen voor aan president
- Column: Positieve mindset
- Koop of verkoop oproepingskaart is strafbaar
Eergisteren
- De Paradox van het Denken en de Macht (4)
- Strikte regels voor stemmen bij volmacht
- 3 G: ‘Groei-Geld-Geef; Failliete politiek in ontwikkelingsdenken
- Carney bot tegen Trump: 'Canada is niet te koop'
- Man neergeschoten bij gewapende woningoverval
- Kantoor Carvision aan Nieuw Weergevondenweg afgebrand
- OKB roept op tot fatsoenlijke campagnevoering
- Verdachte milieustrafzaak vrij; OM gaat door met onderzoek
- Getuige strafzaak politieagenten Pikin Saron weer niet verschenen
- OBBS legt schoolvervoer per direct stil: Financiële problemen onhoudbaar
- RVI, rechtvaardige intentie vereist rechtsstatelijke verankering
- Ook vandaag wat verkoeling in de middag
- Security Alliance vraagt ontslagvergunning aan voor 70 werknemers
- Santokhi: Achterstand nazaten Afrikanen door verdeel- en heersbeleid
- Column: Discutabele discussie
- ABOP voor eenheid: We zijn allemaal Surinamers