Nieuwe feiten rond Louis Doedel in zijn 41e sterfjaar
Doedel is in de geschiedschrijving vooral bekend geworden als vakbondsman maar Makdoembaks laat zien dat Doedel door de koloniale autoriteiten juist om zijn schrijven werd gevreesd. Men sprak van ‘het vervolgingsbeleid rond de journalist Doedel’. Makdoembaks presenteert historisch materiaal waaruit blijkt dat Doedel samen met Anton de Kom in 1933 een van de motieven vormde voor regelingen om de pers monddood te maken, beter bekend als de ‘muilkorfartikelen’ die nog steeds in de Surinaamse wet verweven zitten.
Jarenlang deed Makdoembaks onderzoek in zowel Suriname als Nederland. In het Nationaal Archief hier in Paramaribo ontdekte hij onbekende brieven en documentatie over en van Doedel. Onder andere een brief van Doedel aan Kielstra uit 1938, die hij schreef vanaf de Wanicastraat, terwijl hij met verlof was uit het toenmalige Wolffenbuttel. Uit die brief valt op te maken dat Doedel toen helder van geest was en ook dat hij ervanuit leek te gaan dat hij snel zou worden vrijgelaten. Hij zat vol met plannen die hij al sinds zijn tienerjaren probeerde te realiseren. Ook daarover vond Makdoembaks nieuw materiaal, jeugdbrieven van Doedel waarin we hem als ondernemende jonge landbouwer leren kennen.
De koloniale overheid zag aanvankelijk dan ook weinig gevaar in Doedel. Men verstrekte hem leningen en probeerde zijn ideeën voor een landbouwcoöperatie – het zgn. ‘plan Doedel’ in Lelystad – te helpen realiseren. Bij die landbouwactiviteiten ontpopte Doedel zich echter ook als een voorvechter van de rechten van de arme, gekleurde bevolking van Suriname. Dat werd hem minder in dank afgenomen en op een gegeven ogenblik zag hij zich gedwongen voor werk en inkomsten uit te wijken naar Curaçao. Daar ontwikkelden zich zijn organisatorische en schrijftalenten. Na publicatie van een zeer kritisch artikel over het beleid van de Surinaamse gouverneur Rutgers zocht en vond diens collega op Curaçao, Van Slobbe, aanleiding om Doedel als een gevaar voorde openbare orde terug te sturen naar Suriname.
Inmiddels was het begin jaren dertig en begon het communisme verstrengeld te raken met de antikoloniale strijd. Gouverneurs en procureurs-generaal scheerden communisme, socialisme en de ‘vrij van Holland’-beweging over één kam. Het was niet Doedel die van houding veranderde – zijn strijd bleef dezelfde, zelfs toen hij al opgesloten zat. Het koloniale gouvernement veranderde daarentegen wel van houding. De redenering was: ‘hoe krachtiger we optreden hoe sneller de Surinamer zijn strijd zal laten varen, dat is zijn volksaard.’ Ze hadden het mis. Ondanks de doorgedrukte muilkorfwetgeving bleven Doedel en anderen hun mening en boodschappen verkondigen.
Uiteindelijk bleek de politieke psychiatrie het meest doeltreffende middel, op ultrakorte termijn, om hem uit te schakelen. ‘Doedel was echt niet toerekeningsvatbaar’ luidde de stelling. Deze manier van handelen was makkelijk uitvoerbaar, gezien de nauwe onderlinge banden binnen de top van de gouvernementele ambtenarij. Men paste de tactiek ook op anderen toe, blijkt uit het onderzoek van Makdoembaks. Onder meer op Doedels medestrijder Hugo van Vliet. Die kwam pas vrij nadat er in Nederland Kamervragen over zijn opsluiting waren gesteld. Doedel werd echter doodgezwegen, waardoor dit middel bij hem veel effectiever werd ingezet.
Nizaar Makdoembaks is voormalig huisarts, onderzoeker en publicist. Hij schreef o.a. De Aprilmoorden – Berichten vanaf het Kerkhof van de Schande (2012), Wegwerpvrouwen - Het verhulde slavernijverleden van het Nederlandse koloniale leger, 1620-1920 (2017), De Goslar-affaire - Ontmaskering van een geheime militaire missie (2017), en Homovervolging in tijden van slavernij (2020).
Vandaag
-
10:30
Man dood binnengebracht bij spoedpost: tekenen van geweld aangetroffen
-
08:51
Groenland: Veiligheidsdreiging door Rusland en China?
-
06:53
Javian en oma Edith begraven na familiedrama in Commewijne
-
04:55
Verspreide regenbuien vooral in de middag
-
02:57
VS lanceert plan voor stabilisatie en oliecontrole in Venezuela
-
00:59
Column: Regelmatig wandelen
-
00:00
BLTO luidt noodklok over beroepsonderwijs en dient eisenplan 2026 in
Gisteren
- Politie waarschuwt: investeer niet in crypto-aanbiedingen via social media
- Taxichauffeur opgepakt voor mensensmokkel in Nickerie
- Met aansteker spelende kinderen veroorzaken woningbrand
- Passagier KLM-vlucht van Amsterdam naar Zanderij overleden
- Hanisha Jairam nieuwe Surinaamse ambassadeur in New Delhi
- Aanhouding Derrick Veira rechtmatig verklaard na reconstructie
- VS neemt Russische tanker met Venezolaanse banden in beslag
- Achter elk uniform schuilt een mens
- VS grijpt Venezolaanse olie, wereld reageert scherp
- Toename griepgevallen: ministerie roept op tot extra waakzaamheid
- President naar Colombia voor versterking medische samenwerking
- Veel uitdagingen voor nieuwe rvc van de SMS
- Zonnig weer met af en toe een bui
- Machado belooft snelle terugkeer en prijst Trump na val Maduro
- Negen illegale Cubanen opgepakt in Nickerie
- Ja meneer, dat zijn de regels!
- OAS-topman Ramdin roept lidstaten op tot gezamenlijke actie rond Venezuela
Eergisteren
- De zaak-Maduro is geen drugszaak — het is een aanval op staatsimmuniteit
- Veertien jongeren ronden Wanica Heroes succesvol af
- Colombia bereidt zich voor op vluchtelingeninstroom
- Cognitieve dissonantie als politieke infrastructuur
- Alberg nieuwe directeur van SAIL: Focus op herstel visverwerking en export
- Parlementaire commissie volgt Caricom-standpunt over Venezuela
- Nederland stopt gezamenlijke anti-drugsacties met VS in Caribisch gebied
- BBS-topman doet aangifte tegen bondsvoorzitter om vermeende beschuldigingen
- LVV: Geen algemeen exportverbod: Suriname mag vis blijven exporteren naar de VS
- Internationale kritiek op ontvoering Maduro tijdens spoedbijeenkomst VN-Veiligheidsraad
- Bewolkt, zonnige perioden en buien
- Galibi al twee weken zonder water en stroom: Alles staat stil, dit is een ramp
- Column: Wie mag een president uit bed lichten?
- Wereldwijde machtsstrijd: Venezuela en Groenland centraal