Macro-economische gevolgen 50% loonaanpassing landsdienaren
Stuseco heeft in juni 2020 een stabilisatie scenario ontwikkeld vanuit de vraag Is er Stabilisatie mogelijk gezien de huidige economische realiteit van Suriname. Naar aanleiding hiervan is aan ons gevraagd wat de macro economische gevolgen zijn bij een 50% verhoging van de lonen van de landsdienaren.
De 50% verhoging zoals in de media besproken was ten tijde van de doorrekening niet bekend. Inmiddels weten we dat deze is aangehouden. Als uitgangspunt hanteren we januari 2021 als implementatie datum indien de 50% verhoging wordt geïmplementeerd.
De vraag is dan: Wat zijn de gevolgen voor de koersontwikkeling, inflatie en Interne monetaire financiering?  

De Baseline dd. 11 juni 2020: Business as Usual
De Baseline is een continuering van de trends en ongewijzigd regeringsbeleid. De 50% verhoging van de ambtenarenlonen resulteert dan in een verhoging van de middenkoers van SRD 21,6 voor de US$ naar SRD 26,22 een stijging van 21%. Dit vertaalt zich naar een Cambio koers die in 2021 stijgt van SRD 35,8 naar SRD 45,0 voor de USD. De Binnenlandse Monetaire Financiering stijgt van 11% naar 16% van het BBP en de Inflatie neemt een vlucht van 54% naar 75%. 

  Scenario: Is er Stabilisatie mogelijk? - dd. 11 juni 2020
Het stabilisatie scenario voorziet in te nemen maatregelen om de economie vanaf 2021 te kunnen stabiliseren waarbij de middenkoers op het niveau van SRD 17,1 zal uitkomen voor de US-dollar en op dat niveau zich zal kunnen handhaven.  Door de koers unificatie die zwevend is, is er slechts één koers. Deze zal met de verhoging van de 50% klimmen naar SRD 20,3 een stijging van 19%. De Binnenlandse Monetaire Financiering zal in plaats van dalen naar 0,5% op het niveau van 7% blijven hangen. Verder zal de inflatie in plaats van dalen naar 39,2% juiste stijgen naar ruim 54,6%. 
Conclusie
Koerseffecten zijn slechts een klein onderdeel van het totaal aan conclusies die kunnen worden getrokken uit het stabilisatie scenario. Het constant niet tijdig aanpassen van overeengekomen loon en tariefsaanpassingen met marktpartijen geven ongewenste schokeffecten aan de economie. 
Verder zal het doorvoeren van de 50% loonsverhoging bij de overheid de loontrekkers in bedrijven niet echt helpen, omdat hun koopkracht door de inflatie juist zal verslechteren. Immers gaat niet alleen de koers omhoog, maar vooral ook de inflatie. Een loonsverhoging bij de overheid die niet wordt gefinancierd door extra belastingen of minder uitgaven betekent monetaire financiering. De hogere lonen bij de overheid leiden tot meer importen, hetgeen een negatief effect heeft op de deviezenvoorraad en vervolgens leidt tot depreciatie. 
De koers heeft via de inflatie effect op de koopkracht. De loonsverhoging bij de overheid zal averechts werken voor de groep van loontrekkers binnen de private sector. Met andere woorden de loontrekkers uit de private sector worden meegesleurd in de malaise van de koopkrachtdaling die door de loontrekkers in overheidsdienst wordt veroorzaakt. Kortom de economie moet eerst gezond gemaakt worden en dan zal er ruimte ontstaan voor geleidelijke koopkrachtversterking. Het kunnen doorrekenen van dit soort effecten kan in hoofdlijnen met het MacroabcSU model zoals hierboven is gedemonstreerd.  
Gerard Lau en Marein van Schaaijk	
Paramaribo en Den Haag, 02 Aug 2020.	
Geïnteresseerden kunnen op www.stuseco.org rechts boven file 'MacroabcSU Januari 2020' downloaden. In tab 'STAB' is onze notitie weergegeven die met ruim 200 belangstellenden is gedeeld.
Vandaag
- 
                	    
                	        20:29
Verdachten van moord op Peterhof aangehouden
 - 
                	    
                	        18:55
Elias, president-commissaris Staatsolie: focus op duurzame groei
 - 
                	    
                	        18:10
Krijgsraad wil Rodney Cairo horen in strafzaak tegen Veira
 - 
                	    
                	        16:08
Trump: Dagen van Venezolaanse president Maduro zijn geteld
 - 
                	    
                	        14:06
4 kg goudroof zonder braaksporen bij Grassalco
 - 
                	    
                	        12:09
Minister GBB: Aanlegsteiger Leonsberg ten onrechte uitgegeven als privéterrein
 - 
                	    
                	        11:48
Politieke blunder CPNB: verkeerde kaart van Suriname op omslag boek Johan Fretz
 - 
                	    
                	        10:30
Oorzaak landelijke stroomstoring nog onduidelijk
 - 
                	    
                	        08:51
Nationale dag Panama; een natie die de Amerika's verbindt
 - 
                	    
                	        06:53
VS-Venezuela: toenemende spanning, maar nog geen directe aanval
 - 
                	    
                	        04:55
Bewolkt begin van de week met kans op regen en onweer
 - 
                	    
                	        02:57
Trainingen museumwezen waardevol voor werkveld
 - 
                	    
                	        00:59
Column: De stilte van Surinaamse vrede
 - 
                	    
                	        00:00
Regering herfinanciert buitenlandse schuld: geen nieuwe lening, wel ademruimte
 
Gisteren
- Column: Borrelpraat no. 896
 - Bromfietser (14) overlijdt na botsing tegen vangrail
 - Simons voert Surinaamse klimaatboodschap naar wereldforum in Brazilië
 - Eerste lichting verpleeghulpen klaar voor inzet in zorgsector
 - Suriname stuurt hulp en betuigt medeleven na verwoesting door orkaan Melissa
 - €15.000 beloning voor tip over verdachten moord Sherwin Peterhof
 - Man verdronken in kreek te Para
 - Lijk aangespoeld aan waterkant van Domburg
 - Moshiro voor COP30 in Suriname
 - Egypte opent grootste museum ter wereld gewijd aan één beschaving
 - Auto volledig van binnen uitgebrand aan de Kropkoolstraat
 - HvJ neemt 4e gebouw in gebruik: meer ruimte voor moderne rechtspraak
 - Warm weer afgewisseld met buien
 - Duizenden doen mee in Srefidensi Trim- en Wandelloop: Eenheid en doorzettingsvermogen
 - Lions Club doneert 10 ton rijst voor slachtoffers van orkaan Melissa
 - Brand bij loods met ammoniumnitraat aan Martin Luther Kingweg snel geblust
 - Hans Breeveld: Onafhankelijkheid is geen moment, maar een proces en een voortdurende uitdaging
 
Eergisteren
- Hakrinbank schenkt SRD 2 miljoen aan Srefidensi-commissie
 - President roept universiteit op tot denkkracht en zelfbewustzijn
 - Woning zwaar beschadigd door brand aan Djamanweg in Lelydorp
 - Suriname en China bespreken duurzame mijnbouw tijdens conferentie in Tianjin
 - De rechtsgeldigheid van de benoeming van de procureur-generaal
 - Recidivisten aangehouden na gewelddadige diefstal tijdens stroomuitval in Wit Santi
 - Naks eert twaalf Surinaamse iconen met kalender en expositie
 - Moordverdachte vrouw glipt weg uit cel (update)
 - Gas-to-Shore project SU deel 2
 - Jaarinflatie stijgt licht naar 10,7 procent in september
 - Wisselvallig weer op eerste dag van november
 - Journalisten ervaren de pracht en geschiedenis van de Chinese opera
 - Ravin Soerdjbalie benoemd tot directeur Bureau Binnenlandse Zaken
 - CBvS governor Roemer: Valutamarkt is ‘compleet imperfect’