Column: Een staatsgreep is nooit goed
Voor een groot deel van Suriname is 25 februari een dag van bezinning. Ook mensen die 40 jaar geleden blij waren met de staatsgreep, waren gauw genoeg ontgoocheld. Verrijking van een kleine groep is al in de prille jaren van de coup begonnen. Het duurde nog geen zes maanden of de grondwet werd opzij geschoven. Uit eigen gelederen stonden mensen op tegen de militaire machthebbers. De enorme onderdrukking en het bloedige ingrijpen op 8 december 1982, dreunt nu nog 40 jaar later na. De tijd van avondklok, schaarste aan alles, het om zeep helpen van de democratie, angst, een in alle opzichten verarmd volk, zijn zaken die nooit vergeten moeten worden.
Over de verdiensten hoeven we het hier niet te hebben, want die zijn genoeg bezongen op de massameeting maandagavond en de lezing van Ivan Graanoogst. Uiteraard zijn er ook ontwikkelingen gebracht in ruim 22 jaar regering met NDP-signatuur in de afgelopen 40 jaar. Een grote verdienste is zeker ook dat etnische politiek is aangepakt, want etniciteit heeft hardnekkig postgevat in de genen van diverse politieke partijen. Zelfs in 2020 zal etniciteit een belangrijke rol spelen bij de verkiezingen.
In de afgelopen 40 jaar moeten velen geleerd hebben hoe belangrijk de vrije wil is van de mens. Op het leven na, is deze het hoogste goed. Tijdens de militaire periode zijn menselijke waardigheden met de voeten getreden. Gelukkig hebben ook de huidige machthebbers ingezien dat met een schrikbewind de steun van het volk niet verkregen kan worden. Uit 40 jaar staatsgreep moet iedereen lessen leren, ongeacht de positie die wordt ingenomen. Zonder een goed fundament wordt er geen stevige toekomst opgebouwd.
40 jaar later ziet de economie van het land er troosteloos uit. De koers is op hol geslagen. Er is geen geld om het land op een verantwoorde manier te draaien. De vele leningen en voorschotten zorgen ervoor dat het land draaiende wordt gehouden. De komende drie maanden zal er alles aan gedaan worden om de rust te bewaren. Wie gouden bergen zal beloven na 25 mei, moet niet geloofd worden. Politieke partijen die de gunst van de kiezers willen, zullen niet hoeven te komen met zoet gefluister, maar met een realistisch programma om het land weer gezond te maken. 40 jaar coup heeft geleerd, dat een staatsgreep altijd ten strengste moet worden afgekeurd, want met de wapens wordt de democratie als eerste om zeep geholpen. Bosje heeft afscheid genomen met 'Bosje-brug'. Zal de geschiedenis zich herhalen? Gaat Bouta - in het voor hem gunstigste geval - verdiend tomaten planten nadat de Desiré Delano Bouterse Highway is geopend, zoals aangekondigd door minister Chotkan?
Nita Ramcharan
Vandaag
-
20:23
Olmberg: Zonder bundeling mist private sector kansen in olie-economie
-
18:20
Politie zoekt Pearl Morgenstond in meerdere zware strafzaken
-
16:16
Grimmige ontdekking: lichaam half begraven aangetroffen langs Brownsweg
-
14:47
Iran dreigt met sluiting van Bab al-Mandeb: wat betekent dat voor de wereldhandel?
-
13:50
Vierkinderenweg: Man beschoten en beroofd
-
12:44
Politie vraagt hulp bij opsporing vermiste Natasha Nanaa
-
10:46
Bangladesh start noodvaccinatiecampagne na snelle verspreiding mazelen
-
08:48
AKMOS: Santokhi gaf ondernemerschap een stem in moeilijke tijden
-
06:51
DIN: Zijn lichaam is ons ontvallen, maar zijn missie leeft voort
-
04:55
Overwegend warm weer met kans op verspreide buien
-
02:57
OPEC+ gaat olieproductie licht verhogen ondanks risico voor trage marktgroei
-
00:59
De zonsondergang als spiegel van ons leven
-
00:00
Rekenkamer: Structurele knelpunten in financieel beheer overheid blijven bestaan
Gisteren
- Column: Borrelpraat no. 918
- Braziliaanse arbeider omgekomen bij goudwinning op Stoelsmanseiland
- Lichaam in vergevorderde staat van ontbinding aangetroffen; vermoedelijk misdrijf
- VSB: Ondernemingsklimaat onder druk, bedrijfsleven pleit voor efficiëntere processen
- Een bijzonder mens, staatsman Chan Santokhi
- Alternatief 2020: Echt leiderschap vraagt offers vóór het volk, niet van het volk
- De erfenis van Santokhi: Herstel zonder zekerheid?
- ABOP roept op tot eenheid en hoop: Pasen als moment van vernieuwing voor Suriname
- VHP benadrukt hoop, eenheid en voortzetting van Santokhi’s nalatenschap
- Cultuurdrager en ondernemer Claudetta Toney (88) overleden
- Vermiste Amerikaanse piloot gered in Iran na hevige vuurgevechten
- NDP: Pasen als moment van heroriëntatie, kracht en nationale verantwoordelijkheid
- Licht wisselvallig weer op Eerste Paasdag
- Paus Leo roept op tot vrede te midden van oorlogen in de wereld
- NPS roept op tot eenheid: Maak van Pasen een leidraad voor dagelijks handelen
- CCK bij Pasen 2026: Hoop sterker dan duisternis in een verdeelde wereld
Eergisteren
- Goodbye brother Chan
- PRO prijst Santokhi als verdediger van rechtsstaat
- Minister Huur verkent internationale samenwerking voor landbouw en local content
- VSB over Santokhi: bruggenbouwer tussen overheid en bedrijfsleven
- Suriname: Tussen macht en menselijkheid
- Brute supermarktroof: daders gaan ervandoor met geld en camerabeelden
- Iran zoekt vermiste VS-piloot, Israëlisch schip geraakt in Straat van Hormuz
- Artikel 140 Grondwet: bescherming of politieke blokkade?
- Aankomend korpschef wil complexer wordende criminaliteit effectief aanpakken
- Wisselvallig met buien, lokaal onweer mogelijk
- Omanese, Franse en Japanse schepen passeren Straat van Hormuz ondanks spanningen
- Bisschop Choennie waarschuwt op Goede Vrijdag voor ‘alledaags kwaad’ van roddel