Dekosur gaat geschiedenis herschrijven; SPSB financier
Emancipate yourselves from mental slavery, none but ourselves can free our minds zingt een band voordat Sandew Hira, wetenschappelijk directeur van Dekosur, het podium opgaat. Redemption song is ook het lijflied van het instituut deelt hij mee. “Mental slavery bestaat,” stelt Hira. Een rij van sprekers, illustreert hoe 'koloniaal' een deel van de Surinaamse bevolking nog wel is. “Alles moet uit Holland komen, niets van ons is goed,” haalt onderwijsminister Lillian Ferrier als bijvoorbeeld aan. “Terwijl we zelf heel veel kunnen.”
Dekosur gaat met het herschrijven van de eigen geschiedenis vanuit verschillende perspectieven, trachten Suriname mentaal te dekoloniseren. De geschiedenis is tot nu door de toenmalige kolonisten weergegeven en nog steeds worden zaken op een eurocentrische manier benaderd, geeft Hira aan. “Is Columbus een ontdekkingsreiziger, of een boef en moordenaar? Zijn de 8 decembermoorden gewoon moorden of politiek geweld?” illustreert Hira de meerdere perspectieven waarmee gebeurtenissen beschreven kunnen worden.
“Laten we niet de fout maken om te zeggen dat dekolonisatie anti-Nederland is,” merkt ambassadeur Harvey Naarendorp op, die namens president Desi Bouterse de aanwezigen toesprak. Dekolonisatie is pro Suriname worden op een concrete manier.” Dekosur is ontstaan uit de visies van Melvin Linscheer, Gillmore Hoefdraad en de relatie met de Decolonial International Network (DIN) legt Hira uit. Van Linscheer is het initiatief gekomen om een oplossing te zoeken voor de problemen die de 8 decembermoorden hebben veroorzaakt. Van Hoefdraad het idee om een vervolg te schrijven op het boek Van Priari tot De Kom die tot 1940 de Surinaamse geschiedenis heeft beschreven, geeft Hira aan.
De Surinaamse geschiedenis professioneel vastleggen is een project waar de SPSB achter kan staan, deelt bankdirecteur Ginmardo Kromosoeto. “Op 1 januari bestaat de bank 140 jaar. Wij willen de samenleving iets aanbieden dat generaties meegaat,” geeft hij aan. “Het hoeft niet af te zijn, maar we hebben wel de ‘resources’ apart gezet om dat te doen.” Over hoeveel de bank gaat stoppen in Dekosur laat hij niets los. Hij houdt het op “voldoende om het uit te voeren.”
“Voor de komende drie jaar is het bedrag ongeveer SRD 200.000 per maand. Dat is voor een team van negen mensen, het organiseren van conferenties en andere activiteiten,’ antwoordt Hira op vragen van Starnieuws. “Het is een krap budget maar we moeten ermee werken.” Dekosur gaat naast de zes encyclopedieën die elk 1000 pagina's per stuk gaan beslaan, het boek Van Priarie tot De Kom heruitgeven. Dekosur rekent op steun van de samenleving. Niet perse financieel maar er zijn mensen die zeker heel veel weten over bepaalde gebeurtenissen of culturele activiteiten geeft Hira aan. Dekosur wil ook samenwerken met de Anton de Kom universiteit.
Dekosur heeft twee directeuren. Algemeen directeur is Moejinga Linga-Aboikoni. Het bestuur bestaat voorlopig uit twee personen. De voorzitter is Ellen Naarendorp, de secretaris en penningmeester is Stanley Sidoel. Er wordt naar vervanging gezocht voor Jan Soebhag die in februari is overleden. Hij was penningmeester.
René Gompers
Vandaag
Gisteren
- SLM-vlucht naar Amsterdam geannuleerd na technisch mankement
- Column: Borrelpraat no. 934
- Gewapende overval op supermarkt Quan Tai aan Henck Arronstraat
- Cubaanse president beschuldigt VS van genocide en poging tot overname
- Simons bij terugkeer uit Engeland: 'Internationale steun cruciaal voor nieuwe economische fase'
- Het belang van een onafhankelijke Nationale Ombudsman
- Nieuw boek pleit voor mondiale Surinaamse natie en grotere rol diaspora
- Man overleden na aanrijding op kruising Latour- en Franklinweg
- De onzichtbare handen achter het moderne voetbal
- Leerkrachten pleiten voor bredere invoering van 'Het Begint Bij Mij'-programma
- Regering wil heel Suriname in 2030 voorzien van 24-uurs stroom
- Warm weer met later kans op regen- en onweersbuien
- 'Kakkerlak'-protesten India: 'We hebben het gedaan'
- Bescherm onze mangroven: het is nu tijd om in actie te komen!
- Gouddossier 3: Een jaar na de belofte: waar staat de goudsector?
Eergisteren
- Uitbreiding vrij verkeer binnen CARICOM moet meer beroepsgroepen kansen bieden
- Voetbal tussen waarneming en waardering
- Films brengen basisscholieren in contact met Franse taal en cultuur
- Voetganger overleden na aanrijding: doorgereden autobestuurder gezocht
- Derde helft WK 2026: Dank u, Thank you, Gracias
- Een kritieke ecologische en humanitaire crisis in het binnenland van Suriname
- Geiten als trofeeën
- Districtscommissariaat Paramaribo Midden verhuist naar eigen werkgebied
- Wereldbank schat schade door aardbevingen in Venezuela op $19,6 miljard
- Overwegend warm en zonning weer; later kans op buien
- Dodelijke aanrijding tussen vrachtwagen en personenauto op kruising Sumatraweg-Houttuinweg
- Ken syfilis in 2026
- Starnieuws gouddossier 2; Asabina: Regering weet wat misgaat in goudsector, maar grijpt niet in