Column: Tussen applaus en uitjouwen
Applaudisseren en uitjouwen zijn twee kanten van dezelfde medaille. Het gaat om een uiting van emotie. Emotie is geen constante. Ze kan soms -snel - omslaan. In het lied There is a thin line between love and hate zingen de Pretenders:
The sweetest woman in the world.
Could be the meanest woman in the world
If you make her that way.
Wat hier over de vrouw wordt gezongen geldt ook voor de man of voor een volk.
Maar ging het te Livorno om 'het volk', een massa of om een kleine groep die haar gevoelens wilde uiten. Haar gevoelens over wat? Over de situatie in het land of dat de vp als verstoorder van de feestvreugde werd gezien. Zelf heb ik nog geen twee weken daarvoor een heel mooi verhaal van de vp over de betekenis van Phagwa gehoord tijdens de NDP Phagwa-meeting op de hoek van de Indira Gandhiweg en Braamshoopweg. De aanwezigen luisterden met bijzondere aandacht naar het interessante betoog van de vp. Maar daar was het tijdstip beter gekozen.
WK in Brazilië Jacob Zuma
En terwijl men eindeloos bezig was met wat enkelen de vp naar het hoofd hadden ‘geslingerd', schijnt men vergeten te zijn wat in 2014 in Brazilië plaatsvond bij de opening van het WK-voetbal; de toenmalige Braziliaanse president Dilma Rousseff noch Sepp Blatter, voorzitter van de FIFA durfden de gebruikelijke openingstoespraken te houden om te voorkomen uitgejouwd te worden. Roussef was mede vanwege het corruptieve klimaat in haar land in ongenade gevallen.
Overigens was tussen het applaus voor president Jacob Zuma zijn toespraak tijdens de uitvaartdienst van de eerste zwarte president van Zuid-Afrika, Nelson Mandel – in 2013 - het fluitconcert ook duidelijk hoorbaar.
Schendbaar en onschendbaar staatshoofd
Door gezaghebbende personen is na het incident met de vp publiekelijk de vraag gesteld of we hier niet met strafbare handelingen te doen hebben. Laat mij vooropstellen dat iedereen met respect behandeld dient te worden. Ten tweede dat liederlijke taal jegens wie dan ook moet worden afgezworen. Maar tevens wil ik benadrukken dat koloniale muilkorfwetten niet in overeenstemming zijn met ons huidig staatsbestel. Het onderscheid tussen het schendbaar en onschendbaar staatshoofd is in deze essentieel.
Bij staatshoofden waarbij het gaat om erfopvolging – zoals in Nederland - hebben we te doen met onschendbaarheid van het staatshoofd. De doctrine 'the King can do no wrong' is van kracht, onder andere vanwege het contrasigneren -medeondertekenen - van staatsstukken. Bij gebleken onvolkomenheden of fouten in deze stukken zal niet de koning, maar de medeondertekenaar schuldig worden gehouden. Uitspraken van het staatshoofd moeten gesanctioneerd worden door onder andere de regeringsleider. Het lijkt mij dat in gevallen van een onschendbaar staatshoofd die niet gemakkelijk blaam zal treffen.
Bij personen die via verkiezingen en dus verkiezingscampagnes aan de macht komen – onder wie schendbare staatshoofden - is het een andere zaak. Deze personen zouden tijdens verkiezingscampagnes andere kunnen hebben beledigd of zich minder vleiend tegenover tegenstanders hebben geuit. En wie kaatst moet de bal verwachten. Als deze functionarissen niet geneigd zijn verantwoording af te leggen, niet met politici in debat willen gaan of een beleid voeren dat grote delen van het volk niet welgevallig is, dan moeten zij zich niet beklagen over negatieve uitingen van het publiek. Niet voor niemendal meldt een oude odo: Efu dyeme no ben de, ati ben sa priti.
Muilkorfwetten
Het lijkt mij dan ook ten onrechte te pas en te onpas dat verwezen wordt naar de oude stoffige muilkorfwetten. Wetten die verwezen naar de tijd van een onschendbaar staatshoofd en/of de vervanger. En wanneer deze muilkorfwetten eindelijk zullen worden ingetrokken, is het te hopen dat onze schendbare staatshoofden begrijpen dat het van hen zelf afhangt of ze toegejuicht of uitgefloten zullen worden.
Ik heb nog nooit politici horen klagen om luid applaus, ook wanneer ze dat niet verdienen. In het politiek bedrijf wisselen applaus en tekenen van afkeuring elkaar regelmatig af. Respect moet men niet vragen, maar dat moet men met daden afdwingen. Elke politicus heeft dan ook een voorname plicht om zo te handelen waardoor hij of zij niet uitgejouwd wordt. Laat men daarbij niet vergeten dat het niet willen afleggen van verantwoording een vorm van minachting is, dus het beledigen van jouw opdrachtgever: Het Volk.
Hans Breeveld
Vandaag
-
23:22
Update: Politie jaagt op verdachte na dodelijke drive-by shooting aan Emielaan
-
23:06
De verkiezing van de volgende VN-secretaris-generaal
-
21:53
Politiebericht over drive-by shooting Emielaan
-
20:52
Hogerberoepszaak Pikin Saron wordt 4 november hervat; ontevredenheid bij ESAV
-
18:54
IDB bevestigt steun tijdens strategisch overleg met president Simons
-
16:59
Diarree-uitbraak in Kwamalasamutu legt kwetsbaarheid basiszorg bloot
-
15:45
Karan Chablani doodgeschoten bij drive-by shooting aan Emielaan
-
14:20
Afgetreden RvC meldt: SRD 49 miljoen tegoed op Staat bij bestuurswisseling
-
12:18
Suriname zet koers naar nationale local content-roadmap
-
10:16
Gewapende bende overvalt pension aan Chatterpalweg
-
09:03
Grondenrechtenvraagstuk – een nieuwe toekomst voor Para en alle inheemsen
-
07:07
Nieuwe lichting strategisch legerkader klaar voor hoogste functies binnen Defensie
-
05:12
Brand Charlesburg nog niet onder controle; omwonenden klagen over rook en stank
-
03:24
Wisselvallig weer vandaag met buien
-
02:37
Sportcentrum SOSIS opnieuw opengesteld voor publiek; JOS neemt beheer terug
-
00:59
Column: De digitale vuilnisbelt van de politiek
-
00:00
Bij 80 jaar VN: DNA benadrukt noodzaak multilaterale samenwerking
Gisteren
- Ramlakhan: Verdachten veroordeeld, ondanks onrechtmatig politieoptreden
- Liefdesrelatie eindigt in diefstal: vrouw voor SRD 150.000 benadeeld
- Recensie: Hariandi Todirijo – Liliek en de onzichtbare spuiter
- ESAV vraagt president om directe ingreep in strafzaak Pikin Saron
- Abos eist ontslag procureur-generaal García Paragsingh
- Tijd voor een nieuwe denkwijze – niet terug naar het verleden
- Balletschool Marlene viert 50 jaar met jubileumvoorstelling ‘The Journey Within’
- Suriname biedt mogelijkheid om 7,95% schuldpapier vervroegd te verkopen
- Amerikaanse troepenmacht groeit in Caribische regio en bij Venezuela
- De beleefde rebel: herinneringen aan Desi Truideman
- VS breidt drugsaanvallen uit naar Stille Oceaan
- Warme broeierige dag; kans op regen in de middag
- Regering kiest Marciano Djanam als nieuwe voorzitter SZF-bestuur
- Column: Natio Uma volledig getransformeerd
- Staatsolie valt onder nieuw ministerie van Olie, Gas en Milieu
Eergisteren
- Aftrek van voorbelasting: hoe zit het nu?
- Grafkelder in Coronie opengebroken; sieraden en geld verdwenen
- Eerste officiële Martial Arts-trainers ontvangen diploma in Suriname
- Museumnacht groeit verder; bezoekers krijgen zelf de hoofdrol
- Zoekactie naar vermiste vissers opgeschort; drenkelingen als ‘vermist’ aangemerkt
- KLM-vlucht wijkt uit naar Cayenne; 'zieke' luchtverkeersleiders weer in de toren
- Recherche Paramaribo arresteert 3 verdachten voor diefstal, verduistering en heling
- Suriname richting 2028: de zon van de olie-zegen; maar wie staat in de schaduw?
- Gajadien pleit bij IPU voor rechtvaardige klimaathulp
- Franse ambassadeur bespreekt versterking samenwerking met president Simons
- PALU: Nederlandse koning kan voorlopig beter wegblijven
- Overwegend droog weer
- Caricom roept op tot directe verlenging VS HOPE/HELP-wetgeving voor Haïti
- TotalEnergies meldt 23% voortgang olieproject Blok 58 aan president Simons
- Column: Onze kostbare kinderen
- Jager overlijdt na noodlottig schietincident tijdens jacht
- Somohardjo: Grondfraudeonderzoek loopt op volle kracht