Paus: "Pijn en schaamte" over seksschandaal Chili
Hij maakte de opmerkingen tijdens zijn eerste officiële toespraak in Chili. De paus is bekritiseerd in Chili voor zijn beslissing om een bisschop in te wijden die ervan wordt beschuldigd dat hij seksueel misbruik van een priester heeft verdoezeld.
Paus Franciscus heeft in het verleden gezegd dat het omgaan met misbruik van vitaal belang is voor de geloofwaardigheid van de kerk, en dat 'sancties' moeten worden opgelegd aan daders. Maar critici in Chili zeggen dat hij niet heeft gereageerd op hun verzoek om de benoeming van Juan Barros als bisschop van Osorno te herzien.
Parochianen in de Zuid-Chileense stad zeggen dat bisschop Barros zijn positie in de katholieke kerk heeft gebruikt om onderzoek naar de acties van zijn mentor, de katholieke priester Fernando Karadima, te voorkomen.
De zaak van Karadima, een invloedrijke priester die het Vaticaan schuldig heeft bevonden van het seksueel misbruiken van jonge jongens en beval tot boetedoening, heeft voor grote opschudding gezorgd inde katholieke kerk in Chili.
Paus Franciscus zei dinsdag dat hij medelijden had met de "onherstelbare schade" die de kerkleiders hebben berokkend aan slachtoffers van seksueel misbruik. Maandag verzamelden activisten die voor de rechten van slachtoffers van seksueel misbruik vechten, zich in Santiago voor een conferentie. Ze lanceerden een organisatie met de naam Ending Clerical Abuse, die "wereldwijd beoogt seksueel misbruik van kinderen door de geestelijken te stoppen".
In de marge van de conferentie zei een van de activisten, Juan Carlos Cruz, tegen de BBC dat "de tijd om sorry te zeggen en vergevingsgezind te zijn, voorbij is". Hij gaat verder met "Sorry zeggen is onvoldoende voor een overlevende. We willen dat de paus actie onderneemt."
"Er zijn concrete dingen die hij kan doen, zoals het verwijderen van priesters die zijn beschuldigd en veroordeeld door het Chileense rechtssysteem of de kerkelijke wet en bisschoppen die seksueel misbruik hebben verdoezeld", zegt hij.
De woordvoerder van het Vaticaan, Greg Burke, heeft gezegd dat paus Franciscus slachtoffers van seksueel misbruik misschien privé zal ontmoeten, zoals hij tijdens eerdere reizen heeft gedaan, maar er is geen officiële bevestiging voor een dergelijke bijeenkomst.
Onder paus Franciscus is een Vaticaanse commissie opgericht om seksueel misbruik te bestrijden en slachtoffers te helpen, maar Chileense slachtoffers van klerikaal seksueel misbruik zeggen dat er meer transparantie nodig is.
Vandaag
-
06:50
Jaarinflatie stijgt licht naar 10,7 procent in september
-
04:52
Wisselvallig weer op eerste dag van november
-
02:55
Journalisten ervaren de pracht en geschiedenis van de Chinese opera
-
00:57
Ravin Soerdjbalie benoemd tot directeur Bureau Binnenlandse Zaken
-
00:00
CBvS governor Roemer: Valutamarkt is ‘compleet imperfect’
Gisteren
- Alles voor macht
- Vader en zoon Mohamed op borgtocht vrij na Amerikaanse uitleveringsaanvraag
- 15 overheidsfunctionarissen getraind in herkenning documentfraude
- Nieuwe stap naar exportgroei met Cost Sharing Grant en gecertificeerde coaches
- Halloween met spanning, stijl en spektakel
- Nieuwe RvC CASAS moet luchtvaarttoezicht versterken en blacklisting EU helpen opheffen
- Defensie neemt verbetering positie veteranen onder de loep
- Oppositieleider Guyana Mohamed gearresteerd op verzoek VS; juridische strijd aangekondigd
- We kopen tijd, maar gebruiken we die ook verstandig?
- Xi roept op tot samenwerking en vrije handel op APEC-top
- Aangifte van poging tot moord SZF-directeur: verdacht materiaal motorkap
- Tenderprocedure verkoop schuldpapier succesvol afgerond
- Orkaan Melissa verwoest Caribische landen, op weg naar Bermuda
- Veel bewolking met kans op regenbuien
- President Simons bezoekt scholen voor kinderen met speciale hulpvraag
- Srefidensi-commissie biedt excuses aan en kondigt verbeterplan aan voor gymnastrade-oefeningen
- Column: Realiteit en waarheid zijn niet populair bij de VHP
- Onderzoek: Cijfers tonen grote instroom Haïtianen, maar weinig werkvergunningen
Eergisteren
- Verdachte van verduistering bij Suribet-shop betwist opgegeven bedrag
- Een halve eeuw van: Afbraak, hypocrisie, corruptie en moreel verval
- Jonge tech-talenten op wereldrobotica-wedstrijd in Panama
- Ruim 30 LO-leerkrachten sluiting training 3x3 basketbal af
- Huisartsen ontvangen voor het eerst in jaren tijdig hun honorarium
- Verdachte gewond tijdens aanhouding in Brownsweg
- Suriname maakt indruk op prestigieus mode- en designfestival Nicaragua Diseña
- Bromfietser omgekomen bij aanrijding
- Stichting 8 December: Gerechtigheid blijft de enige weg naar berusting
- Controverse en internationale bezorgdheid bij politie-invallen in Rio de Janeiro
- Verdachte brandstichting Drietabikistraat krijgt 15 maanden celstraf
- Trump en Xi sluiten handelsakkoord en verminderen spanningen in felle VS-China rivaliteit
- Broeierige dag met buien in de middag
- VN roept opnieuw op tot beëindiging van Amerikaanse embargo op Cuba
- Stiefvader die kinderen verwekte bij stiefdochter staat terecht voor misbruik
- Column: Mogelijke scenario’s
- Rob Jetten (D66) grootste winnaar verkiezingen Nederland
- Moertabat blijft bij zijn standpunt: Ik ben klaar met de VHP