Lalla Rookh Museum: immigratieverhaal 1873 tot heden
Het idee voor het museum is conform de doelstellingen van de NSHI, zoals het vastleggen van de culturele identiteit voor het Surinaamse nageslacht. Oudere Hindostanen hebben er behoefte aan hun geschiedenis vast te leggen en deze aan hun kinderen voor te leggen, gaat Ketwaru verder. Om aan het educatieve te beantwoorden en jongeren te interesseren, zal de informatie door technische snufjes worden gegeven, zoals touchscreens met doorklik opties. Om de dynamiek te houden tijdens de permanente expositie, wil NSHI de verschillende Surinaamse bevolkingsgroepen en culturele organisaties uitnodigen om hun activiteiten tijdens hoogtijdagen in dit museum te houden. âWij hebben de ruimte en infrastructuur al, en dragen zo bij aan de gemeenschapsontwikkeling.â
Om het immigratieverhaal vanaf 1873 te vertellen, is de NSHI al enige tijd begonnen attributen in te zamelen. Afgelopen dagen waren er officiĂ«le âintakeâ dagen. Personen hebben uit hun berghok oud kookgerei, schoeisel, stoffige muziekinstrumenten of sieraden uit de lade gehaald en van verlaten velden landbouw gereedschappen gesleept. Naast hun namen, zijn hun verhalen over het gebruiksvoorwerp en de staat van het object genoteerd. âWij willen weten wie het schenkt, wat het is, waarvoor het gebruikt werd, door wie en wanneerâ, licht Ketwaru het intake formulier met vragen toe.
âDit is een mouwophouder, die ik van mijn oma heb gekregen, die zij van haar schoonmoeder heeft ontvangenâ, vertelt Sunil Chandoesing. Hij is samen met zijn echtgenote naar de nu nog lege museumhal gekomen om het sieraad te schenken. Hij hoorde van de inzamelingsactie, belde met zijn 92-jarige oma en die vond de schenking een prima idee. âZo kunnen meer mensen ervan genieten.â De mouwophouder met munten zijn door de jaren heen aan elkaar gesoldeerd. âWij nemen nu alles aan en beslissen na de screening wat wij houden om het verhaal te vertellen. Het item moet binnen de context passenâ, geeft Erienne Lourens, museoloog aan. Zij helpt als vrijwilliger de NSHI in de opzet van het museum. âZij hebben een duidelijk idee en het is voor mij een uitdaging om hieraan mede richting te geven.â
De organisatie denkt zo aan een opstelling van de attributen volgens een tijdlijn: werving, depot, overtocht India (Uttar Pradesh/Bihar), aankomst koelie-depot Suriname, contractarbeid en de overgang naar klein landbouw, onderwijs, politiek, integratieberoepen,de onafhankelijkheid en het hedendaagse leven. âDus elke foto, kledingstuk, oude documenten, audiomateriaal, alles is welkom om het verhaal te helpen vertellenâ, zegt Ketwaru. De museoloog benadrukt dat de staat van het object niets uitmaakt, âsoms kan iets met een scheur of kapotte rand juist het verhaal versterkenâ.
Het Lalla Rookh Museum, is op zoek naar meer attributen. Hoewel de formele intake dagen voorbij zijn, kunnen personen dagelijks (behalve zondag) hun items schenken op het NSHI-kantoor (Lalla Rookh Complex). De organisatie zal binnenkort ook naar de districten afreizen op zoek naar expositie-waar.
Vandaag
-
06:53
Exxon verdient investering in Guyana eerder dan verwacht terug
-
04:55
Warme start van de dag; later regen- en onweersbuien mogelijk
-
02:57
Politieagent aangereden tijdens verkeerscontrole; bromfietser aangehouden
-
00:59
Column: De wereldwijde kenniscrisis
-
00:00
Na afgelaste DNA-reis: Parmessar wil overleg met fractieleiders over grensprotocol
Gisteren
- Column: Borrelpraat no. 935
- ABOP zal tegen ratificatie grensprotocol met Frankrijk stemmen
- Van Reactie naar Creatie: een boodschap aan Suriname
- Programma moet mentale problemen bij zwangere vrouwen eerder helpen herkennen
- Wanneer ophef belangrijker wordt dan beleid
- Column: Fraser, Mathoera en de paspoorten
- Minstens vijf doden en 41 vermisten na brand op veerboot bij Indonesië
- Moeder en minderjarige dochter overvallen bij gewapende woninginbraak
- Wereldbank: Suriname moet arbeidsmarkt beter voorbereiden op economie van de toekomst
- IOL wil lerarenopleiding Lichamelijke Opvoeding vernieuwen vanuit nieuw beroepsprofiel
- Guyana start zoektocht naar ervaren bergingsbedrijf voor wrak MV Barima
- Warm en overwegend zonnig weer; later op de dag kans op enkele onweersbuien
- Ambassadeur Panka en PSD bespreken grotere rol diaspora bij ontwikkeling Suriname
- Rodney Deekman grote winnaar van Suripop 2026 met 'Konsensi'
- Korpschef Pinas peilt zorgen bewoners: meer surveillance en snellere politiehulp gevraagd
Eergisteren
- Eerst de context vermoord, daarna het karakter
- VSB: Logistieke infrastructuur Albina schiet tekort
- Eerste Heritage Month moet Surinamers dichter bij elkaar brengen
- VHP benadrukt gelijkwaardigheid van vrouwen na uitspraken Van Samson
- Caricom-voorzitter Pierre: Emancipatie is pas voltooid met economische vrijheid en rechtvaardigheid
- Gajadien plaatst kanttekeningen bij verklaring DNA-voorzitter Adhin
- Eén dode en één vermiste na bootongeval in Matawai-gebied
- Infantino schrapt omstreden World Cup-investeringplan na felle kritiek van UEFA en bonden
- Discriminerende uitspraken vragen om een principiële reactie
- Caribische ontwikkelingsbank onderzoekt regionale effectenbeurs voor Caricom
- Zonnige start, later kans op onweersbuien
- VN: Krachtige El Niño versterkt hitte op een 'planeet die al in brand staat'
- SGES: UNESCO-waarschuwing moet keerpunt zijn voor historische binnenstad
- Finabank eerste commerciële bank in NOB/IDB-programma voor extra financiering MKB