Lalla Rookh Museum: immigratieverhaal 1873 tot heden
Het idee voor het museum is conform de doelstellingen van de NSHI, zoals het vastleggen van de culturele identiteit voor het Surinaamse nageslacht. Oudere Hindostanen hebben er behoefte aan hun geschiedenis vast te leggen en deze aan hun kinderen voor te leggen, gaat Ketwaru verder. Om aan het educatieve te beantwoorden en jongeren te interesseren, zal de informatie door technische snufjes worden gegeven, zoals touchscreens met doorklik opties. Om de dynamiek te houden tijdens de permanente expositie, wil NSHI de verschillende Surinaamse bevolkingsgroepen en culturele organisaties uitnodigen om hun activiteiten tijdens hoogtijdagen in dit museum te houden. âWij hebben de ruimte en infrastructuur al, en dragen zo bij aan de gemeenschapsontwikkeling.â
Om het immigratieverhaal vanaf 1873 te vertellen, is de NSHI al enige tijd begonnen attributen in te zamelen. Afgelopen dagen waren er officiĂ«le âintakeâ dagen. Personen hebben uit hun berghok oud kookgerei, schoeisel, stoffige muziekinstrumenten of sieraden uit de lade gehaald en van verlaten velden landbouw gereedschappen gesleept. Naast hun namen, zijn hun verhalen over het gebruiksvoorwerp en de staat van het object genoteerd. âWij willen weten wie het schenkt, wat het is, waarvoor het gebruikt werd, door wie en wanneerâ, licht Ketwaru het intake formulier met vragen toe.
âDit is een mouwophouder, die ik van mijn oma heb gekregen, die zij van haar schoonmoeder heeft ontvangenâ, vertelt Sunil Chandoesing. Hij is samen met zijn echtgenote naar de nu nog lege museumhal gekomen om het sieraad te schenken. Hij hoorde van de inzamelingsactie, belde met zijn 92-jarige oma en die vond de schenking een prima idee. âZo kunnen meer mensen ervan genieten.â De mouwophouder met munten zijn door de jaren heen aan elkaar gesoldeerd. âWij nemen nu alles aan en beslissen na de screening wat wij houden om het verhaal te vertellen. Het item moet binnen de context passenâ, geeft Erienne Lourens, museoloog aan. Zij helpt als vrijwilliger de NSHI in de opzet van het museum. âZij hebben een duidelijk idee en het is voor mij een uitdaging om hieraan mede richting te geven.â
De organisatie denkt zo aan een opstelling van de attributen volgens een tijdlijn: werving, depot, overtocht India (Uttar Pradesh/Bihar), aankomst koelie-depot Suriname, contractarbeid en de overgang naar klein landbouw, onderwijs, politiek, integratieberoepen,de onafhankelijkheid en het hedendaagse leven. âDus elke foto, kledingstuk, oude documenten, audiomateriaal, alles is welkom om het verhaal te helpen vertellenâ, zegt Ketwaru. De museoloog benadrukt dat de staat van het object niets uitmaakt, âsoms kan iets met een scheur of kapotte rand juist het verhaal versterkenâ.
Het Lalla Rookh Museum, is op zoek naar meer attributen. Hoewel de formele intake dagen voorbij zijn, kunnen personen dagelijks (behalve zondag) hun items schenken op het NSHI-kantoor (Lalla Rookh Complex). De organisatie zal binnenkort ook naar de districten afreizen op zoek naar expositie-waar.
Vandaag
-
22:40
Lijk aangetroffen langs weg naar Overbridge
-
22:28
Staken mag maar cijfers vertellen ook een ander verhaal
-
20:26
Derde helft WK 2026: Team Engeland, kan Tuchel het beste uit Kane en Bellingham halen?
-
18:30
Werkbezoeken president leveren nieuwe afspraken
-
16:33
Suriname verliest icoon van de inheemse keramiekkunst
-
14:41
Wanneer rouw je mentale gezondheid onder druk zet
-
13:00
Voormalig bisschop Wilhelmus de Bekker overleden
-
12:38
Toyota Prado en Lexus buitgemaakt door criminelen in politie-uniform
-
11:55
Nieuwe escalaties VS-Iran conflict: Aanval op luchthaven Koeweit en wederzijdse raketaanvallen
-
10:34
Politie onderschept grote partij drugs; vijf verdachten aangehouden
-
08:50
Grote animo voor markoesaproject; LVV houdt extra trainingssessie
-
06:52
DNA stemt unaniem in met wijziging Begrafeniswet
-
04:54
Regenachtig weer blijft aanhouden
-
02:56
VN waarschuwt voor extreme weersomstandigheden door naderende El Niño
-
00:58
Simons wil samenwerking met Dominicaanse Republiek verder uitbouwen
-
00:01
DNA eist opheldering over verdwenen 537 kilo kwik bij politiepost
Gisteren
- Regeren na overname van een gebroken land
- Derde helft WK 2026: Duitsland met jong talent en ervaren kracht klaar voor rentree op wereldtoneel
- DNA bepaalt donderdag wijze van stemmen over vordering oud-bewindslieden
- DNA vraagt opheldering over sloop Danny's Villapark; districtscommissaris grijpt in
- Een modderpoel kan niet in één stap veranderen in drinkwater
- Honderden kinderen bidden voor vrede, onderwijs en de toekomst van Suriname
- Onderwijsbonden en regering bereiken akkoord; morgen school
- VN waarschuwt: minder fondsen bedreigen hulp aan Rohingya-vluchtelingen in Bangladesh
- Examens niet in gedrang: leraren strijden voor beter onderwijs
- Gewapende overvallers knevelen bewaker bij RGD-polikliniek
- Brazilië op weg terug naar top 10 grootste economieën ter wereld
- Regen verwacht in vrijwel het hele land afgewisseld met zon
- Olieprijzen stijgen ruim 4% door stilvallen VS-Iran gesprekken en dreiging blokkades
- Column: Leerkrachten willen geen aalmoes meer
- Tweede actiedag onderwijsbonden; regering moet met concrete voorstellen komen (update)
Eergisteren
- Monteur aangehouden voor fraude met vervalste aankoopbonnen
- Derde helft WK 2026: Hoe Marokko uitgroeide tot een voetbalkracht
- Suriname en Dominicaanse Republiek bezegelen samenwerking met zes overeenkomsten
- Rusland stuurt aan op snelle oplossing onderwijsconflict
- De grootste vijand van Suriname is de Surinamer zelf
- Onderwijsbonden houden voet bij stuk: Zonder resultaat wordt beraad niet opgeheven
- President Simons zoekt in Dominicaanse Republiek naar investeringen voor toerisme en landbouw
- Koeweit onder vuur te midden van toenemende spanningen tussen VS en Iran
- Uitstel Comptabiliteitswet legt dieper bestuurlijk probleem bloot
- Colombia kiest tussen rechts en links in tweede ronde
- Onstabiel weer houdt op 1e dag van juni aan
- Kookgas opnieuw duurder: prijzen van meerdere cilinders stijgen
- Column: De spirituele crisis achter het verval van Surinaams onderwijs
- Atompai steunt onderwijsactie: Leerkrachten kunnen niet blijven wachten