Duitse bondskanselier Scholz verliest motie van wantrouwen
De coalitie van drie partijen van Scholz viel vorige maand uit elkaar nadat de pro-markt Vrije Democraten zich terugtrokken na een ruzie over de schulden, waardoor zijn sociaaldemocraten (SPD) en de Groenen geen parlementaire meerderheid meer hadden, terwijl Duitsland te maken had met een steeds diepere economische crisis.
Volgens regels die zijn ontworpen om de instabiliteit te voorkomen die de opkomst van het fascisme in de jaren dertig mogelijk maakte, kan president Frank-Walter Steinmeier het parlement alleen ontbinden en verkiezingen uitschrijven als de bondskanselier een vertrouwensstemming uitschrijft en verliest.
Het debat voorafgaand aan de stemming opende ook een serieuze campagne voor de verkiezingen, waarbij partijleiders slechtgehumeurde steken uitwisselden. De bondskanselier en zijn conservatieve uitdager Friedrich Merz, die volgens onderzoeken waarschijnlijk zijn opvolger zal worden, beschuldigden elkaar van incompetentie en gebrek aan visie.
Scholz, die een interim-regering zal leiden totdat er een nieuwe kan worden gevormd, verdedigde zijn staat van dienst als crisisleider die de economische en veiligheidsnoodsituatie had aangepakt die werd veroorzaakt door de grootschalige invasie in Oekraïne door Rusland in 2022.
Als hij een tweede termijn zou krijgen, zei hij, zou hij zwaar investeren in de krakende infrastructuur van Duitsland in plaats van de bezuinigingen door te voeren die de conservatieven volgens hem wilden.
"Kortzichtigheid kan op korte termijn geld besparen, maar de hypotheek op onze toekomst is onbetaalbaar", zei Scholz, die vier jaar als minister van Financiën diende onder een eerdere coalitie met de conservatieven voordat hij in 2021 bondskanselier werd.
Merz vertelde Scholz dat zijn uitgavenplannen toekomstige generaties zouden belasten en beschuldigde hem ervan dat hij beloften van herbewapening niet nakwam na het begin van de oorlog in Oekraïne.
"Schulden aangaan ten koste van de jonge generatie, geld uitgeven - en je hebt het woord 'concurrentievermogen' niet één keer genoemd," zei Merz.
Geen van beiden noemde de constitutionele uitgavenlimiet, een maatregel die is ontworpen om fiscale verantwoordelijkheid te garanderen en die veel economen de schuld geven van de afbrokkelende staat van de Duitse infrastructuur.
Conservatieven voor in opiniepeilingen
De conservatieven hebben een comfortabele, zij het slinkende voorsprong van meer dan 10 punten op de SPD in de meeste peilingen. De extreemrechtse Alternative für Deutschland (AfD) ligt iets voor op Scholz' partij, terwijl de Groenen op de vierde plaats staan.
De mainstreampartijen hebben geweigerd om met de AfD te regeren, maar haar aanwezigheid compliceert de parlementaire rekenkunde, waardoor onhandelbare coalities waarschijnlijker worden.
Scholz heeft een lijst met maatregelen opgesteld die met steun van de oppositie vóór de verkiezingen kunnen worden aangenomen, waaronder 11 miljard euro aan belastingverlagingen en een verhoging van de kinderbijslag waar voormalige coalitiepartners het al over eens waren.
De conservatieven hebben ook laten doorschemeren dat ze maatregelen kunnen steunen om het Constitutionele Hof beter te beschermen tegen de machinaties van een toekomstige populistische of antidemocratische regering en om een populair gesubsidieerd vervoersbewijs te verlengen.
Maatregelen om onbedoelde lasten voor belastingbetalers te verlichten, kunnen ook worden aangenomen als regionale overheden akkoord gaan, maar Merz verwierp een Groen voorstel om de energieprijzen te verlagen, omdat hij zei dat hij een totaal nieuw energiebeleid wilde.
Robert Habeck, de kanselierskandidaat van de Groenen, zei dat dit een zorgwekkend teken was voor de Duitse democratie, gezien de toenemende waarschijnlijkheid in een gefragmenteerd politiek landschap dat heel verschillende partijen opnieuw samen zouden moeten regeren.
"Het is zeer onwaarschijnlijk dat de volgende regering het makkelijker zal hebben," zei Habeck.
AfD-leider Alice Weidel riep op om alle Syrische vluchtelingen in Duitsland terug te sturen na de val van het regime van Bashar al-Assad.
Vandaag
-
19:11
Lula op Trumps tariefdreiging: 'Brazilië accepteert geen druk'
-
17:33
Zorgsector versterkt met 160 nieuwe professionals
-
16:06
NPS draagt Diana Pokie en Dirk Currie voor als ministers
-
14:27
Bejaarde slachtoffer gewelddadige woningoverval: SRD 50.000 buitgemaakt
-
12:25
Stemrecht op het spel voor miljoenen Indiërs
-
10:23
Fly All Ways werkt aan oplossing gestrande passagiers Bonaire
-
08:41
Waarschuwing tegen terugkeer van oude meesters in nieuwe pakken
-
06:37
Santokhi, Simons en Adhin in overleg ordentelijke machtsoverdracht
-
05:02
Steeds meer zon met wegtrekkende buien
-
03:14
Chileense gletsjers lopen verhoogd risico op instorting en aardverschuivingen
-
01:56
Rechter: OW moet aanbestedingsbesluit project Van ’t Hogerhuysstraat intrekken
-
00:59
Column: Kabinetsformatie: Competentie of beloningssysteem?
-
00:00
Slechts drie vrouwen in het nieuwe kabinet!
Gisteren
- Santokhi’s toespraak, wanvertoning hypocrisie en zelfverheerlijking
- Regering bereidt transparante machtsoverdracht voor
- Bronto Somohardjo kiest niet voor ministerspost
- De 6 namen NDP ministers bekend
- Politiek is een keuze, geen roeping van God
- Twee aanhoudingen in Regio West voor geweld en smokkelwaar
- ABOP draagt Bee, Abiamofo, Monorath en Huur voor als ministers
- Voortvluchtige verdachte dood aangetroffen na geweldsincident met ex-partner
- OM in hoger beroep tegen vonnis vrijspraak Van den Bergh
- Onweer en nog wat laatste regenbuien
- Santokhi sluit regeerperiode af met onderscheidingen
- Column: Kort door de bocht
- Door modder en manpira’s voor de mangroves van Bigi Pan
Eergisteren
- Ruim 100 decoraties met oog op 50 jaar Srefidensi
- Momar Pinas pleit voor duurzame vernieuwing openbaar vervoer
- Ancelotti krijgt voorwaardelijke celstraf voor belastingfraude in Spanje
- Cel voor verdachte die zich voordeed als politie-toppers Reumel, Palmtak en Isaacs
- Suriname eert Taskforce voor bijdrage aan malariavrije status
- Paus Leo: 'Onze wereld staat in brand'
- Man aangehouden met grote partij illegale sigaretten
- Gezin gekneveld bij brute overval
- Kan Suriname kiezen tussen China en de VS?
- Raadsman Lobo: Er vindt willekeur plaats van OM in de vervolging
- Bewolkt vandaag met kans op middagbuien
- China wijst kritiek VS over invloed in Suriname van de hand
- Voorbereidingen inauguratie Simons en Rusland in volle gang
- Getuige in strafzaak politieagenten Pikin Saron weer niet verschenen
- Geen ambtelijke status en dubbele salarissen meer voor DNA-leden