President én DNA: Integrale aanpak bauxietindustrie
Het is nu al duidelijk dat er geen goedkeuring zal worden gegeven vanuit De Nationale Assemblee om alleen bauxiet te ontginnen in West-Suriname. De regering heeft een Memorandum of Understanding (MoU) getekend met Chinalco nadat de presidentiële commissie Ontwikkeling West-Suriname Bauxiet akkoord is gegaan met een conceptovereenkomst. Er is vanaf de presentatie op onafhankelijkheidsdag een storm van kritiek losgebarsten. President Chan Santokhi heeft dinsdag in De Nationale Assemblee verklaard dat de regering voorstander is van een integrale aanpak van de bauxietindustrie. Hij benadrukte dat de regering geen conceptovereenkomst heeft getekend maar slechts een MoU.
De fracties van de NDP, NPS en BEP hebben ongezouten kritiek geleverd op het slechts ontginnen van bauxiet. Zij hebben aangegeven dat de totale industrie dient te worden ontwikkeld. VHP fractieleider Asis Gajadien voerde aan dat er een overeenkomst zal worden getekend dat in het belang is van de totale samenleving. Het gaat om een verantwoordelijkheid van de regering én De Nationale Assemblee. Dit is in de Delfstoffenovereenkomst ook vastgelegd. Er zal bij de behandeling een onderzoek plaatsvinden waarbij alle belanghebbenden in de sector gehoord zullen worden.
Het MoU is zorgvuldig opgesteld, merkte de president op. Hierin heeft de regering zich tot niets verplicht dan dat de conceptovereenkomst voor bespreking en goedkeuring wordt aangeboden aan De Nationale Assemblee. Het verzoek is om dit traject zo spoedig mogelijk af te ronden, bij voorkeur in 90 dagen. De documenten zijn intussen doorgestuurd naar De Nationale Assemblee. De uiteindelijke overeenkomst moet in het nationaal belang zijn, waarbij het gaat om een duurzame en geïntegreerde bauxietindustrie. Het investeringsvoorstel moet in belang zijn van Suriname en alle inzichten worden meegenomen.
NPS fractieleider Gregory Rusland benadrukte dat de enige optie om te verdienen uit de bauxietsector is een geïntegreerde aanpak. De conceptovereenkomst gaat over het ontginnen van bauxiet in eerste instantie. Er moet eerst een studie komen over de haalbaarheid van een raffinaderij en eventuele aluminiumsmelter. Rusland waarschuwde om geen enkele bedrijf de ruimte te geven om bauxiet te ontginnen. Dit zal ertoe leiden dat hoogwaardige bauxiet als eerste wordt gemijnd voor maximale winst. Daarna is het niet interessant om een raffinaderij op te zetten. Onder geen enkele omstandigheid moet alleen bauxiet worden ontgonnen en geëxporteerd.
Vandaag
-
12:43
OKB roept op tot fatsoenlijke campagnevoering
-
10:48
Verdachte milieustrafzaak vrij; OM gaat door met onderzoek
-
08:54
Getuige strafzaak politieagenten Pikin Saron weer niet verschenen
-
07:49
OBBS legt schoolvervoer per direct stil: Financiële problemen onhoudbaar
-
06:51
RVI, rechtvaardige intentie vereist rechtsstatelijke verankering
-
04:56
Ook vandaag wat verkoeling in de middag
-
03:05
Security Alliance vraagt ontslagvergunning aan voor 70 werknemers
-
01:37
Santokhi: Achterstand nazaten Afrikanen door verdeel- en heersbeleid
-
00:59
Column: Discutabele discussie
-
00:00
ABOP voor eenheid: We zijn allemaal Surinamers
Gisteren
- Hoe ziet het nieuwe erfrecht eruit?
- Staatsolie draagt opnieuw ruim US$ 300 miljoen af aan staatskas
- Laura Gil eerste vrouwelijke OAS-adjunct-secretaris-generaal
- Oppositie eist vergadering dringende issues: Regering ontwijkt verantwoording
- Drukproces stembiljetten ressortraden op schema na correcties
- Merz gekozen tot bondskanselier in tweede ronde na historische mislukking
- Clementia Eugene promoveert op innovatieve benadering kindermishandeling
- Naamskeuze in het nieuw Burgerlijk Wetboek
- Duitsland: Friedrich Merz strandt bij eerste kanseliersstemming
- Werkzaamheden begonnen aan Gangaram Pandayweg in 3 fasen
- Zelfde weerpatroon blijft even aanhouden
- Amafo: Leger verdient meer waardering en versterking
- Column: Waarom zijn politici niet meer op hun woord te geloven
- Bond NV Havenbeheer eist bij rechter terugdraaiing benoeming Mangre
Eergisteren
- CHS: Transparante verkiezingen vergen strikte voorbereiding
- Felle brand verwoest woning aan Mijnhooplaan
- Onzekerheid stuwt goudprijs omhoog
- Misiekaba vraagt aandacht minister OW voor enorme waterplas
- Olieprijzen dalen na productieverhoging OPEC+
- Oppositie eist stopzetting ‘uitverkoop’ overheidsbezit vlak vóór verkiezingen
- Twee verdachten gearresteerd voor steekverwonding 16-jarige
- Mangre geaccommodeerd als onderdirecteur bij NV Havenbeheer
- VES economisch verkiezingsdebat nu in twee delen
- De kracht van stemmen bij voorkeur
- Ook vandaag bewolkt met kans op een regenbui
- Ontvoering in Peru eist 13 levens in goudmijn
- Macro-economische stabiliteit is het fundament voor groei en armoedebestrijding
- Simons: Corruptie in Suriname nog nooit zo erg als nu