Staatshuishouding nu stabiel: zegeningen of zekerheden?
Prijzen in de winkels: een teken van stabiliteit
Recentelijk publiceerde het Algemeen Bureau voor de Statistiek (ABS) dat de inflatie in de afgelopen maand slechts 0,1% bedroeg. Dit is een opmerkelijke prestatie in vergelijking met de afgelopen jaren, waarin de inflatiecijfers verontrustend hoog waren. In 2020 bereikte de inflatie bijvoorbeeld een piek van 60%, wat een zware last legde op de schouders van de gemiddelde burger. De huidige jaarinflatie van 13% toont echter aan dat de situatie aanzienlijk is verbeterd. Voor de bevolking betekent dit dat de prijzen in de winkels stabiel blijven, en in sommige gevallen zelfs dalen. Als deze trend zich voortzet, kan de inflatie tegen het einde van het jaar onder de 10% uitkomen, wat een belangrijke mijlpaal zou zijn.
Het onderzoek van het ABS is gebaseerd op 316 producten en diensten, die worden gevolgd in de Consumentenprijsindex. Deze index wordt samengesteld door prijsstijgingen bij 630 meetpunten in verschillende districten te meten, waardoor een evenwichtig en representatief beeld van de inflatie wordt verkregen. Dit gedetailleerde onderzoek onderstreept de zorgvuldigheid waarmee de prijsontwikkelingen in het land worden gevolgd.
Economische groei en vooruitzichten
De economie herstelt zich van de diepe crisis die in 2020 begon, gekenmerkt door een lege staatskas en een enorme schuldenberg. Het economische rapport van de Economische Commissie voor Latijns-Amerika en het Caribisch gebied (ECLAC) voorspelt voor dit jaar een groei van 2,4% van het bruto binnenlands product (BBP). Dit is een teken dat Suriname op weg is naar economische gezondheid. Voor 2025 wordt een verdere groei van 2,1% verwacht, wat vertrouwen wekt in de toekomst van de economie.
Rol van het ministerie van Financiën en de Centrale Bank
De stabiliteit van de SRD in 2024 is grotendeels te danken aan het beleid van het ministerie van Financiën en de Centrale Bank van Suriname (CBvS). Het ministerie heeft zich ingezet om de overheidsfinanciën gezond te houden door strikte controle op de staatsschuld, de overheidsuitgaven en de inkomsten. Dit alles heeft bijgedragen aan het vertrouwen in de SRD en daarmee aan de economische stabiliteit. De CBvS heeft een cruciale rol gespeeld door middel van monetaire instrumenten, zoals het reguleren van de geldhoeveelheid en rente, om de inflatie onder controle te houden en de wisselkoers stabiel te houden.
Uitdagingen en toekomstperspectieven
Hoewel de economische vooruitzichten positief zijn, blijven er uitdagingen bestaan. De regering heeft pijnlijke maar noodzakelijke maatregelen genomen, zoals het afschaffen van subsidies en het invoeren van fiscale discipline, onder andere de BTW. Deze maatregelen zijn essentieel voor het behoud van een stabiele SRD en een gezonde economie. Echter, indien de vakbonden te hoge looneisen stellen, bestaat het risico dat de overheidsuitgaven uit de hand lopen, wat de financiële stabiliteit van het land in gevaar zou kunnen brengen. Ook waarschuwt monetaire econoom Karel Eckhorst dat de met moeite opgebouwde stabiliteit niet verkwanseld mag worden. De zegeningen en zekerheden die met zoveel moeite zijn bereikt, zouden dan verloren kunnen gaan.
David Dewdath
Vandaag
-
20:49
Man zwaargewond na steekpartij door ex-vriendin in Lelydorp
-
20:40
Pokigron vraagt hulp voor urgente zaken
-
19:27
Onderwijs op de rand van ondergang
-
17:33
Santokhi benadrukt belang van RVI voor jonge Surinamers
-
15:45
DNA bereikt dieptepunt: Geen quorum voor vergaderingen
-
14:32
Kardinaal Robert Prevost gekozen tot nieuwe paus
-
14:25
Schoolvervoer per direct hervat
-
13:44
Nieuwe paus gekozen; witte rook uit schoorsteen van Sixtijnse Kapel
-
13:14
Loononderhandelingen vastgelopen: Ravaksur Plus zal traject acties inzetten
-
12:33
Wan Okasi eist geheime stemming voor mensen met beperking
-
10:31
Militairen ingezet bij vouwen stembiljetten
-
08:29
Voetganger overlijdt na aanrijding op Martin Luther Kingweg
-
06:48
Kiezers in Paramaribo en Wanica goud waard in 2025
-
04:52
Bewolkt in de ochtend met onweer in de middag
-
02:54
Zwarte rook, geen paus gekozen bij eerste stemming in conclaaf
-
01:57
Studenten leggen onderwijsproblemen voor aan president
-
00:59
Column: Positieve mindset
-
00:00
Koop of verkoop oproepingskaart is strafbaar
Gisteren
- De Paradox van het Denken en de Macht (4)
- Strikte regels voor stemmen bij volmacht
- 3 G: ‘Groei-Geld-Geef; Failliete politiek in ontwikkelingsdenken
- Carney bot tegen Trump: 'Canada is niet te koop'
- Man neergeschoten bij gewapende woningoverval
- Kantoor Carvision aan Nieuw Weergevondenweg afgebrand
- OKB roept op tot fatsoenlijke campagnevoering
- Verdachte milieustrafzaak vrij; OM gaat door met onderzoek
- Getuige strafzaak politieagenten Pikin Saron weer niet verschenen
- OBBS legt schoolvervoer per direct stil: Financiële problemen onhoudbaar
- RVI, rechtvaardige intentie vereist rechtsstatelijke verankering
- Ook vandaag wat verkoeling in de middag
- Security Alliance vraagt ontslagvergunning aan voor 70 werknemers
- Santokhi: Achterstand nazaten Afrikanen door verdeel- en heersbeleid
- Column: Discutabele discussie
- ABOP voor eenheid: We zijn allemaal Surinamers
Eergisteren
- Hoe ziet het nieuwe erfrecht eruit?
- Staatsolie draagt opnieuw ruim US$ 300 miljoen af aan staatskas
- Laura Gil eerste vrouwelijke OAS-adjunct-secretaris-generaal
- Oppositie eist vergadering dringende issues: Regering ontwijkt verantwoording
- Drukproces stembiljetten ressortraden op schema na correcties
- Merz gekozen tot bondskanselier in tweede ronde na historische mislukking
- Clementia Eugene promoveert op innovatieve benadering kindermishandeling
- Naamskeuze in het nieuw Burgerlijk Wetboek
- Duitsland: Friedrich Merz strandt bij eerste kanseliersstemming
- Werkzaamheden begonnen aan Gangaram Pandayweg in 3 fasen
- Zelfde weerpatroon blijft even aanhouden
- Amafo: Leger verdient meer waardering en versterking
- Column: Waarom zijn politici niet meer op hun woord te geloven
- Bond NV Havenbeheer eist bij rechter terugdraaiing benoeming Mangre