PALU: Mennonieten project alsnog terugdraaien!
Het BeleidsForum 'Samen Leven', een initiatief van de PALU om de Surinaamse deskundigheid te betrekken bij het ontwikkelingsbeleid organiseerde onlangs een informatie/discussie avond over de komst van de Mennonieten naar Suriname. Ingenieur Rudi van Kanten en ingenieur Joy Themen waren de inleiders. Beiden zijn landbouwdeskundigen met een brede oriëntatie en ervaring op verschillende vakgebieden. De avond werd geleid door Margee Getrouw.
De beschikbare informatie (zie PDF) is dat minister Bibis op 6 oktober 2022 toestemming heeft gegeven aan 50 Mennonieten gezinnen om zich in Suriname te komen vestigen voor landbouwactiviteiten. Op 14 juni 2023 informeerde de president De Nationale Assemblee daarover. Intussen groeit ook internationaal de bezorgdheid over het beleid van de Surinaamse regering.
Uit beide inleidingen afgelopen woensdag bleek dat er ook in Suriname duidelijke regels zijn waaraan men zich moet houden bij t opzetten van grootschalige landbouwprojecten. Hoe kan de president volhouden dat de regering zich niet bemoeit met de activiteiten van de Mennonieten, terwijl er wel degelijk eisen gesteld moeten worden aan hun activiteiten. Hoe kan Bibis beweren dat de Mennonieten de overheid niet nodig hebben, terwijl zij alleen al vanwege de omvang van de landbouwbedrijven, wel verschillende vergunningen nodig zullen hebben.
Er is er sprake van 10.000 hectare voor de 50 gezinnen in het begin. Daarna zal dit worden uitgebreid naar 90.000 tot 223.000 hectare. De inleiders gaven aan dat voor dit soort groot landbouw er wel degelijk wat studies, o.a. voor effecten op t milieu, moeten worden gedaan. Het gebrek aan transparantie van de kant van de regering maakt dat de zaak alleen maar raadselachtiger wordt, zeker ook voor wat betreft de motieven van de regering om dat stuk van de vergunningen te omzeilen.
De Mennonieten leven in gesloten gemeenschappen, het liefst zo ver mogelijk van dorpen of steden, diep in het oerwoud. Daar vormen ze feitelijk een staat in een staat, met eigen waarden en normen, zonder bemoeienis van de overheid. Ook de uitbreiding van hun gebied door verdere ontbossing kan daardoor gemakkelijker plaatsvinden.
Het is bijzonder opvallend hoeveel moeite de president en Bibis doen om de komst van de Mennonieten te laten lijken op de gewoonste zaak van de wereld, wel belangrijk, maar beslist niet iets om je zorgen over te maken. Immers, de regering waakt erover dat alles volgens de regels zal gaan. De president wil ons verder gerust stellen. Hij is daarin zover gegaan dat hij ons Surinamers voorhoudt dat deze activiteit met 50 gezinnen een pilotproject is.
Wie houdt wie voor de gek, vraagt de PALU-voorzitter zich op het eind van de avond af. Strikt genomen betekent dit dat de mensen hier kunnen komen, alle investeringen doen en dat ze na 3 jaar te horen krijgen dat ze weer moeten opbreken. Nog afgezien van alle andere bezwaren, wie houdt wie voor de gek, herhaalt Hok. Het is volgens Hok duidelijk dat de regering ons ernstig probeert te misleiden. "Wij moeten alles doen om dit project alsnog te laten stopzetten!"
Documenten:
Vandaag
Gisteren
- Nationale herdenking 180 jaar vestiging Boeroes in Saramacca
- 597Netwerken presenteert vijf toetsingsvragen voor aanstaande ministers
- Reactie op: 'Niet de regering, maar DNA...'
- A20: Democratisch mandaat is opdracht tot verandering
- Strategisch advies voor de aankomende coalitie & de VHP
- Brute woningoverval: slachtoffer gekneveld achtergelaten
- VN-missie in Haïti faalt, Lula wil actie
- Kersten neemt 50% belang in Comport; versterkt positie in energiesector
- Sneeuwwitje en de vijf hofdwergen
- Aardig wat regen voorspeld op deze zaterdag
- Israël en Iran wisselen raketaanvallen uit, angst voor escalatie groeit
- Heraccreditatieproces gestart voor FHR MPA-programma
- Koers blijft stijgen: Landbouwers in nood, consumenten voelen druk
Eergisteren
- Kassier verdacht van verduistering €110.000 en US$30.000; blijft aangehouden
- Olieprijzen stijgen fors na Israëlische aanval op Iran
- Zwaarbewapende nepagenten beroven buitenlander van 2 kg goud
- Suriname tegen Panama, Guatemala en El Salvador in WK-kwalificatie
- Reactie op: Brunswijk moet aftreden...
- Gewapende overvallen achter elkaar in Paramaribo en Wanica
- Kabinet president richt pijlen op lek en media; zwijgt over inhoud missives
- Gewapende overval aan Lalawweg
- Rover mishandelt en berooft vrouw in woning
- Gekozenen aanvaarden bij CHS resultaat verkiezing
- Netanyahu’s aanval op Iran – strategisch keerpunt of politieke gok?
- Waarom Suriname zijn president niet meer in het geheim moet kiezen
- Tweede verdachte beroving in warung Fayadjanstraat ontkent betrokkenheid
- Aanhoudende regen en onweer
- Petronas versnelt olie-exploratie in Blok 52 na veelbelovende vondsten
- Generaal Salami gedood bij Israëlische luchtaanvallen op Iran
- Niet de regering, maar DNA treft blaam bij overname dienstvoertuigen
- Analyse verkiezingsuitslag mei 2025: Versnippering, verlies en politieke realiteit