Mathoera: VS verhoogt defensiebudget Suriname
Voor dit jaar zijn 53 projecten in de samenwerking tussen Suriname en de VS geïdentificeerd. Hieronder vallen onder meer gezamenlijke exercities, trainingen en beurzen voor Surinaamse militairen, humanitaire projecten zoals de medische zorg voor districtsbewoners en schoolrenovaties. De meeste projecten lopen via het state partnershipprogram met South Dakota en het Amerikaanse Zuidelijk Commando ‘Southern Command’ (USSouthcom).
In het werkoverleg kwamen onder meer aan de orde de regionale en nationale stabiliteit, rust en veiligheid, Surinames standpunt in de kwestie Guyana-Venezuela, ingeval van een conflict wat de mogelijke impact voor Suriname kan zijn en hoe het zich daarop heeft voorbereid. Verder de paraatheid van de Surinaamse legerorganisatie en de prioriteiten voor het defensieministerie.
Bij de gedachtewisseling over de effecten van klimaatverandering en hoe het leger is voorbereid, werd de noodzaak voor die logistieke middelen benadrukt. “Wij willen eenheden die getraind en equipped zijn om bij een ramp meteen hulp te kunnen bieden. En die hulp kan zijn van ramplocatie snel bereiken, mensen evacueren, tenten opzetten, medische hulp, tot andere ondersteuning bieden.”
Cybersecurity is een belangrijk onderwerp, dat ook aan de orde is gekomen. “Het is wereldwijd een heet hangijzer, omdat systemen gehackt worden en daardoor de dienstverlening ernstig verstoord raakt.” Vorig jaar heeft het ministerie een groep van 16 personen getraind in de basis en wil hun nu gespecialiseerder en gerichter opleiden. “Volgende maand lanceren wij onze cybersecurity unit. De VS is bereid ons daarin te ondersteunen.”
Over het in augustus 2023 overeengekomen Coöperative Situational Information Integration System (CSII), zegt Mathoera dat de vervolgstappen ook zijn besproken. Momenteel werken Surinaamse en Amerikaanse defensiedeskundigen de uitvoering van het CSII uit. Erikson stelde in het vooruitzicht de ondertekening van een soortgelijk informatie-uitwisselingsprogramma, de Aerial Intercept Assistance Agreement (AIAA). Beide partijen voeren nu onderhandelingen hierover. Volgens Mathoera is het de bedoeling dat een multidisciplinair team wordt opgeleid dat met de radarsystemen kan omgaan. Dit team moet instaat zijn om illegale bewegingen te land, op zee en in de lucht te kunnen identificeren en autoriteiten te alarmeren die informatie gelijk delen met partnerlanden, zodat er gecoördineerd actie volgt in de strijd tegen de illegale handel.
Vandaag
Gisteren
- Ruim 100 decoraties met oog op 50 jaar Srefidensi
- Momar Pinas pleit voor duurzame vernieuwing openbaar vervoer
- Ancelotti krijgt voorwaardelijke celstraf voor belastingfraude in Spanje
- Cel voor verdachte die zich voordeed als politie-toppers Reumel, Palmtak en Isaacs
- Suriname eert Taskforce voor bijdrage aan malariavrije status
- Paus Leo: 'Onze wereld staat in brand'
- Man aangehouden met grote partij illegale sigaretten
- Gezin gekneveld bij brute overval
- Kan Suriname kiezen tussen China en de VS?
- Raadsman Lobo: Er vindt willekeur plaats van OM in de vervolging
- Bewolkt vandaag met kans op middagbuien
- China wijst kritiek VS over invloed in Suriname van de hand
- Voorbereidingen inauguratie Simons en Rusland in volle gang
- Getuige in strafzaak politieagenten Pikin Saron weer niet verschenen
- Geen ambtelijke status en dubbele salarissen meer voor DNA-leden
Eergisteren
- Open brief aan het nieuwe parlement
- Dodental in Texas stijgt na verwoestende overstromingen
- Somohardjo niet bang voor strafrechtelijk onderzoek CLAD-rapport door pg
- Hess trekt zich terug uit Blok 59 in Surinaams zeegebied
- De waarheid, de werkelijkheid en de leugen
- Betalingsregeling en schuldenkwijtschelding voor radio- en tv-sector
- Personeel CBvS voert prikactie: Eist duidelijkheid over cao-onderhandelingen
- Eenheid van kabinetsbeleid grootste uitdaging regering-Simons
- Santokhi wordt Assembleelid na presidentschap
- Wisselvallig weer vandaag: vochtig en warm
- Trumps deadline voor invoertarieven: Wat betekent dit voor de wereldhandel?
- Column: De pers is geen vijand, maar waakhond van de democratie
- Padieboeren eisen terstond uitbetaling achterstallige subsidiegelden