Belangstelling twinning Suriname-Nederland groeit
“Het doel van de Twinningfaciliteit is het versterken van de sociale banden tussen Nederland en Suriname door middel van kennisuitwisseling en samenwerking van maatschappelijke organisaties”, legt Usha Schalkwijk-Doerga, de projectcoördinator in Suriname uit. Dat de Twinningfaciliteit is verlengd, ligt volgens haar in de positieve evaluaties van Twinning 1 en 2. Tussen de start van deze samenwerking in 2008 en 2018 zijn 784 projectaanvragen ingediend. Daarvan zijn 176 goedgekeurd voor een bedrag van € 21 miljoen. Hiervan zijn 21 in oktober van het vorige jaar gestart. De Twinningfaciliteit richt zich op vier sectoren: Onderwijs en opleiding, Zorg en Welzijn, Taal en Cultuur en Milieu en Ecologie. Bij de evaluatie is ook gekeken naar de duurzaamheid van de projecten. Bij Twinning 1 is 47% van de projecten duurzaam en bij Twinning 2 is die gestegen naar 69%. “Dat betekent dat 69% van de projecten op zichzelf doorgaat”, zegt Schalkwijk-Doerga tevreden. Om ervoor te zorgen dat de projecten daadwerkelijk worden uitgevoerd, is er een nauwe samenwerking tussen de Uitvoeringsorganisatie Twinningfaciliteit Suriname- Nederland en de overige betrokken organisaties.
De zeven onderwijsprojecten
- De opstart van de MBO hotelschool/opleiding voor zelfstandige medewerkers binnen de hotel/accommodatie sector. De uitvoering hiervan ligt in handen van de Stichting Suriname Hospitality and Tourism Training Centre (Suriname) en de Stichting ROC van Amsterdam (Suriname).
- 'Spelen met Democratie', op een speelse manier kinderen en jongeren bekend te maken met de principes van de rechtsstaat, democratie en mensenrechten en de relatie met goed bestuur. Dit om een democratische cultuur bij de doelgroep te bevorderen. Stichting Projekta werkt hier samen met de Nederlandse partner ProDemos.
- 'Blended Learning in mulo natuurkundelessen in Suriname', een samenwerking tussen het Instituut Opleiding Leraren(IOL) en Universiteit Utrecht alsook het Freudenthal instituut (Nederland). Door leskisten zullen op 10 pilotscholen experimentgericht en actief natuurkundelessen verzorgd worden.
- 'Kan niet bestaat niet'. Met dit project wil de Stichting Claudia Hartman Institute (Suriname) samen met het Feuerstein Centrum Nederland, een adequate voorziening opbouwen waarmee kinderen met een beperking van welk aard dan ook basisonderwijs kunnen volgen om uit te stromen naar het vervolgonderwijs.
- 'School voor jong talent Suriname', het opzetten van een school voor jong talent en daardoor bijdragen aan de talentonwikkeling van kinderen en jongeren in Suriname. De partners in deze zijn de Stichting Kathedrale Koorschool Suriname, het Koninklijk Conservatorium Den Haag en de School voor Jong Talent.
- Docentprofessionaliteit Research, het onderzoek bekwaamheid van het wetenschappelijk personeel van de Anton de Kom Universiteit (AdeKUS) te verhogen. De samenwerking hier vindt plaats tussen AdeKUS en de Universiteit Leiden.
- Vervolgproject school en expertise centrum Speciaal Onderwijs Commewijne. Het doel van dit project is het ontwikkelen van een aanzet tot een doorgaande lijn voor leerlingen met ernstige leerproblemen en leerachterstanden. In de Suriname is Stichting RHIZA Suriname belast met de uitvoering en wordt ondersteund door Stichting Anders Leren uit Nederland.
De waarnemende zaakgelastigde Jaap Frederiks spreekt zich namens de Nederlandse regering lovend uit over de samenwerking tussen de Surinaamse en Nederlandse organisaties. “Wat ik heel geweldig vind, is dat dit soort projecten alleen kan dankzij de toewijding van heel veel mensen. Voor ons is het een vorm van samenwerking zoals wij dat willen; dat samenlevingen met elkaar verantwoordelijkheid nemen voor problemen die in elkaars land zit. Dat is precies wat jij als overheid zou moeten stimuleren, dat mensen naar elkaar op zoek gaan en samen oplossingen vinden. Als overheid zeg je dan dat als je dat doet met goede voorstellen dan zijn wij bereid om daar geld voor beschikbaar te stellen”, benadrukt Frederiks.
Yvanka Ozir-Awailame
Vandaag
-
19:01
Inhoud enveloppe bij huwelijksjubileum verhoogd
-
17:04
Gowricharn ontvangt internationale erkenning voor diasporaonderzoek
-
15:23
Suriname vanuit de kappersstoel belicht
-
13:27
ABOP spreekt waardering uit voor moslimgemeenschap
-
11:42
Man verwond bij woninginbraak Sir Winston Churchillweg
-
11:19
Regen, gebed en bezinning markeren begin van Offerfeest
-
10:50
NDP: Ied ul-Adha markeert begin van hoop en herstel
-
08:52
Verkeersveiligheid krijgt stem in afstudeeronderzoek
-
06:54
De democratie ondermijnd; van 'tralala' naar 'dadaa' verandering?
-
04:58
Zelfde weerpatroon van de week blijft aanhouden
-
03:03
Hassankhan erkent fouten bij verkiezingen, maar fraude uitgesloten
-
01:31
VHP en NDP nek-aan-nek regionale zetels in Saramacca
-
00:37
Herdenking immigratie in teken van eerbetoon en toekomstvisie
-
00:00
Santokhi: Regeren is blijven werken, ook tijdens wachten op uitslag
Gisteren
- Licht beschadigde US-dollars blijven gewoon geldig
- Lions Club Para zet basisscholen in het zonnetje op Wereld Milieudag
- NDP eert Hindostaanse gemeenschap als pijler van nationale vooruitgang
- NDP domineert verkiezingen in Brokopondo
- NPS roept op tot harmonie: Onze culturele rijkdom is onze kracht
- Criminelen slaan toe in woning en vluchten via bosschage
- Opheffen ministerie van Arbeid is een valse start
- Twee gewelddadige overvallen kort na elkaar op klaarlichte dag
- OM eist tot 35 jaar cel in brute moordzaak op ondernemer A.A.
- CUS: Een moment van eenheid en culturele waardering
- Efficiëntie wint het van financieel belang bij online CBB-dienstverlening
- Technisch probleem legt openbare zitting Coronie stil
- Uitdagingen en Toekomst van Gepensioneerden in Suriname
- Onweersbuien blijven aanhouden
- 5 Juni: Dag van Waardigheid en Verbondenheid
- Column: Een appel te schillen
- Contract Staatsolie-topman Jagesar met drie jaar verlengd
Eergisteren
- Suriname in de schijnwerpers: tragikomedie van deze week (16)
- Pikin Slee ontwikkelt duurzaam model voor Maripa-olieproductie
- VHP behaalt meeste stemmen in Commewijne
- Nieuwe generatie pelotonscommandanten versterkt leger
- Ouderkamers in ziekenhuizen: nabijheid als medicijn
- Jeugdige bromfietser komt om bij frontale aanrijding
- Een fragiele coalitie met grote verantwoordelijkheid
- Mekka: Miljoenen pelgrims beginnen hadj in brandende zon
- Arbeidsinspectie krijgt meer slagkracht
- Het oude politiek syndroom: Olie en Gas
- Uitslag ressortraden vandaag bekend in 2 districten (update)
- Nog meer onweersbuien voorspeld
- Val kabinet-Schoof zet Nederland op weg naar nieuwe verkiezingen
- Column: Regeringsformatie, de NPS en onze mensenrechten
- Karin Refos: "Pertinente leugen dat ik sloop heb voortgezet"