Spaar- en Stabilisatiefonds wordt in 2018 operationeel
In De Nationale Assemblee hebben alle fracties benadrukt hoe belangrijk dit fonds is. Assembleevoorzitter Jennifer Geerlings-Simons merkte op dat veertig jaar lang niet is gespaard. Nu gaat dat wel gebeuren, ongeacht welke regering aan de macht is. Commissievoorzitter Amzad Abdoel (NDP) benadrukte diverse malen dat hij heel trots is dat voor het nageslacht dit fonds wordt achtergelaten. De natuurlijke hulpbronnen zullen eens opraken, maar door te sparen zal de toekomstige generatie er ook van kunnen genieten.
Commissielid Asiskumar Gajadien (VHP) zei liever laat dan nooit. Hij haalde aan dat de Centrale Bank van Suriname ooit US$ 1,2 miljard aan monetaire reserve had. Dit is allemaal opgemaakt. Commissieleden Jennifer Vreedzaam (NDP), Gregory Rusland (NPS), Raymond Sapoen, William Waidoe (PL) en Wendell Asadang (NDP), zijn allen blij dat het fonds er nu zal komen. Er zijn strenge regels over het sparen, beleggen, beheer, transparantie en opname van geld. Carl Breeveld (DOE) merkte op dat met deze wet een stap in de goede richting wordt gedaan naar behoorlijk bestuur, wat hoort in een volwassen democratie. Minister Soewarto Moestadja sprak van een historisch moment. Abdoel voerde aan dat met dit fonds de economie een nieuwe dimensie heeft gekregen.
Minister Hoefdraad heeft diverse voorstellen gedaan door de commissie die de wet voorbereid heeft voor de openbare behandeling, overgenomen. De ontwerpwet is in 2012 aangeboden aan het college. In 2013 is de wet in behandeling genomen. Na diverse kanttekeningen werd het ontwerp teruggenomen door de regering en aangepast. In de wet is ook opgenomen dat er middelen vrijgemaakt zullen worden bij een nationale ramp. Verder is er een cofinanciering voor andere sectoren van de economie. Het fonds wordt voor de eerste drie jaren beheerd door de Centrale Bank. Er wordt een bestuur benoemd. De voorbereidingen zullen volgens Hoefdraad een jaar duren. Het fonds wordt in 2018 operationeel. De eerste vijf jaren zal er geen geld gebruikt worden. De minister gaf ook een prognose van de inkomsten en presenteerde enkele scenario's.
U kunt de gecorrigeerde presentatie van minister Hoefdraad hier downloaden.
Documenten:
Vandaag
-
06:53
Nieuwe vliegroute versterkt band met Dominicaanse Republiek
-
04:55
Warm en licht wisselvallig weer
-
02:57
Israël en Libanon beginnen tiendaagse staakt-het-vuren
-
00:59
Column: Een parlement in gijzeling van persoonlijke en partij politieke belangen
-
00:01
Brandstofcrisis legt grotere druk; overheid blijft afwachtend
Gisteren
- Belastingdienst digitaliseert aangifte: gratis hulp via SAS-HUBA
- Georgette Garcia-Elias begint diplomatieke missie in Venezuela
- Suriname en Dominicaanse Republiek versterken banden
- Politiebericht over doodsoorzaak peuters; onderzoek nog gaande
- Inheemse organisatie waarschuwt voor rechtsongelijkheid
- Onderwijsniveau binnenland nog steeds bedroevend
- Lula hekelt bedreigingen Trump, roept op tot respectvol leiderschap
- Essed heeft tekst gereed voor eerherstel en excuses aan 8-decemberslachtoffers
- Politieverhoor en omstreden deskundigenrapport in SPSB-rechtszaak zwaar bekritiseerd
- Wisselvallig weer met kans op stevige buien
- Bendes onder druk in Haïti, maar dreiging houdt aan
- Column: VAR, voedingsbodem voor manipulatie?
- Nerkust draagt leiding FOLS over aan Barron: Het is tijd voor de jonge generatie
Eergisteren
- Goed en fout: ons moreel kompas onder het vergrootglas
- Doorbraak in gronddossier Mariënburg: uitvoering eindelijk in zicht
- Paus Leo roept Kameroen op tot strijd tegen corruptie en vrede in conflictgebieden
- RK-bisdom vraagt btw-vrijstelling voor restauratie historisch Paramaribo
- Rusland belooft verdere olievoorzieningen aan Cuba na eerste levering
- Overheid en traditionele leiders in gesprek over bosbeheer en klimaatgelden
- Man aangehouden voor poging tot verkrachting en diefstal in Moengo
- Vakbond EBS vraagt ingrijpen president in conflict met directie
- Verdachte gewond bij aanhouding door RBTM; twee arrestaties in levensberovingszaak
- GranMorgu-project bereikt nieuwe fase met aankomst eerste offshore apparatuur
- Afwisseling van zon, bewolking en buien verwacht
- Peru: Fujimori leidt eerste ronde presidentsverkiezingen terwijl hertelling voortduurt
- Traditionele leiders Marowijne- en Lawagebied vragen betrokkenheid bij grensakkoord
- Bondsvoorzitter BBS Biswan ontslagen na manipulatie examencijfers rekruten
- Voortvluchtige verdachte aangehouden in zaak begraven lichaam
- Bodemprocedure 8 decembermoorden gestart; vijf families dienen geen vordering in