Wet Openbaarheid van Bestuur kent lange voorgeschiedenis
De Wet Openbaarheid van Bestuur (WOB), ongeacht de huidige vorm of benaming, kent een lange voorgeschiedenis en is in elk geval geen uitvinding of initiatief van VHP-fractieleider Asis Gajadien. Het allereerste concept van deze wet is opgesteld door Soewarto Moestadja in zijn hoedanigheid van PL-minister van Binnenlandse Zaken in het eerste kabinet-Bouterse. Dit concept dateert uit 2014 en werd in 2016 voor het eerst bij het parlement ingediend.
Moestadja, nu lid van de NDP en voormalig parlementariër, geeft aan dat hij het toejuicht dat het parlement eindelijk toekomt aan een inhoudelijke behandeling van dit vraagstuk. In gesprek met Starnieuws stelt hij dat hij reeds in de regeerperiode 2010–2015, als minister onder leiding van toenmalig vicepresident Robert Ameerali, een eerste ontwerp heeft geproduceerd. Dat ontwerp is destijds tweemaal behandeld in de Raad van Ministers.
In 2015, toen Moestadja geen minister meer was, werd het wetsvoorstel in 2016 aangeboden aan het Parlement. hij was toen Parlementariër. Volgens hem is de wet toen, mede onder politieke druk van met name de toenmalige VHP-oppositie, niet in behandeling genomen. Ook in de periode tot aan de regeringswisseling in 2020 bleef behandeling uit.
De VHP, die na 2020 samen met andere partijen deel uitmaakte van de regering, heeft vervolgens een nieuw WOB-concept opgesteld. “Het is dus niet zo dat, zoals ik Gajadien hoor zeggen, hij een initiatiefwet heeft gemaakt en nu uitkijkt naar de behandeling daarvan. Er lagen op dat moment al twee wetsvoorstellen voor de WOB,” aldus Moestadja. Volgens hem is het nu aan het huidige parlement om te besluiten of de voorstellen worden gesynchroniseerd of dat een keuze wordt gemaakt voor één van beide.
Het VHP-concept is in de vorige regeerperiode evenmin in een openbare vergadering behandeld. Wel heeft de parlementaire commissie onder leiding van Asis Gajadien een poging ondernomen om het proces op gang te brengen. Daarbij is onder meer een interactieve sessie georganiseerd met maatschappelijke groeperingen, waarin het ontwerp werd becommentarieerd. Gajadien stelt dat de verdere voorbereiding is gestagneerd omdat oppositieleden, met name van de NDP, niet aanwezig waren bij commissievergaderingen.
Bij de inhoudelijke beoordeling van het wetsvoorstel hebben echter vrijwel alle geraadpleegde deskundigen en maatschappelijke organisaties – waaronder het Burgerinitiatief, de Surinaamse Vereniging van Journalisten (SVJ), bestuurskundige August Boldewijn en voormalig vicepresident Ameerali – forse kritiek geuit. De algemene conclusie was dat het concept tekortschiet en opnieuw moet worden ontworpen. Ook een cijfermatige beoordeling door het regionale Centre for Law and Democracy viel negatief uit, waarbij het voorstel onvoldoende scoorde op juridische en democratische criteria.
In januari 2025, vier maanden voor de verkiezingen van mei 2025, diende Gajadien een amendement in bij het parlement, onder de naam Wet Openbaarheid van Bestuursinformatie.
Moestadja herinnert er tot slot aan dat hij, in lijn met de moeizame geschiedenis van de WOB, ook als minister van Arbeid drie arbeidswetten bij het parlement heeft ingediend. Deze wetsvoorstellen zijn volgens hem evenmin voortvarend behandeld of op de agenda geplaatst voor openbare behandeling – ook niet tijdens NDP-regeringen.
Vandaag
-
12:46
Meteorologische Dienst waarschuwt voor zware regenval en onweersbuien
-
10:48
WHO: Ebola-uitbraak in Congo en Oeganda internationale noodsituatie
-
08:50
President wil landbouw- en waterprojecten bespreken met Braziliaanse ambtgenoot Lula
-
06:52
Colombia: Twee campagneleden vermoord temidden van toenemende verkiezingsgeweld
-
04:54
Weer blijft onstabiel: kans op zware buien en onweer
-
02:57
Volksgezondheid stelt samenleving gerust over gebruikte middelen bij muskietenbestrijding
-
00:58
Suriname moet zich voorbereiden op nieuwe fiscale uitdagingen
-
00:00
Richano Santokhi levert tijdens strafzitting ongezouten kritiek op OM
Gisteren
- BOG start bespuitingscampagne tegen chikungunya in Blauwgrond
- Simons wil structureel plan voor Paramaribo na aanhoudende wateroverlast
- Vuistvuurwapen aangetroffen bij ministerie van LVV
- Surinaamse studenten behalen 3e plek op internationale PetroBowl-competitie in Argentinië
- Schotenwisseling tijdens poging tot roofoverval aan Indira Gandhiweg
- Putin bezoekt China kort na Trump om strategische samenwerking te versterken
- Kwetsbare gezinnen kunnen zich aanmelden voor Schooltassenproject
- Suriname en Venezuela willen samenwerking uitbreiden op meerdere gebieden
- Aanklacht tegen Raul Castro markeert escalatie in VS-Cuba relatie
- Sapoen: Pg desavoueert De Nationale Assemblée
- Zware buien en onweer voorspeld in kustgebied en binnenland
- OWRO waarschuwt voor wateroverlast door springtij en aanhoudende regenval
- Richano Santokhi op strafzitting: Ik praktiseer mijn uiterste recht op vrije meningsuiting
- Somohardjo zal verschijnen voor DNA-commissie: Ik heb niets te verbergen
Eergisteren
- Wij hollen altijd achter de feiten aan
- Vier maanden oude baby verdronken in ondergelopen woning
- Overleg tussen presidenten Simons en Ali over economie en wateroverlast
- Doorbraak in slepende grondkwesties Mariënburg
- Staatsolie boekt sterke resultaten en draagt US$ 400 miljoen af
- BRICS-top eindigt zonder gezamenlijke verklaring door verdeeldheid over oorlog in Iran
- Ontslag voltallige CBvS-Raad: regering tart grenzen van de Bankwet
- Trump vertrekt uit Beijing zonder grote doorbraken, maar met warme woorden voor Xi
- Notities uit de behandelkamer: Goede zorg spreekt Nederlands en Sranan Tongo
- Patholoog-anatoom kan doodsoorzaak in Pikin Saron-zaak niet vaststellen
- Wisselvallige dag met opnieuw buien
- Trump-Xi top: Taiwan-waarschuwing en energieoverleg
- Regering zet extra machines en crisisaanpak in tegen wateroverlast
- Column: Vrije meningsuiting ook voor impopulaire meningen
- Pg wijst uitnodiging DNA-commissie af: extra toelichting alleen schriftelijk