Jairam: Kwaliteit padie enorm achteruit gegaan
Een korrel bestaat normaal uit 15% kaf en 85% rijst, maar bij ongezonde korrels is het kafpercentage hoger. Op basis van statistieken blijkt dat de opbrengst in het voorjaar altijd juist hoog is geweest vanwege gunstige daglengte gedurende de bloeiperiode. Uit veldonderzoek is volgens Jairam vastgelegd dat de lagere opbrengsten en kwaliteit ,in belangrijke mate veroorzaakt zijn door de slechte financiële situatie van de padieboeren (als gevolg van lage padieprijzen en wanbetaling door opkopers), watertekort, onvoldoende zaaizaad en verhoogde prijzen van input. Hierdoor is een optimale gewasverpleging en watermanagement, niet mogelijk geweest. Hoewel de gemiddelde kostprijs per baal padie hierdoor hoger is geworden, is de padieprijs op hetzelfde niveau van de afgelopen oogst van ongeveer 10 US dollar gebleven, terwijl op basis van de huidige exportprijzen, de producenten een veel hogere prijs zouden moeten ontvangen.
Jairam merkt op dat tien jaren geleden de padieprijs ook 10 US dollar bedroeg, maar de kostprijs was veel lager en wel de helft van de huidige. Deze situatie van de lage padieprijzen, de lage opbrengsten en de stijgende inputprijzen, kan het komend seizoen leiden tot verdere verzwakking van de financiële positie van de landbouwers met negatieve gevolgen voor de gewasverpleging en de productie. De dalende rijstproductie als gevolg van de lage inzaai, zal als gevolg van de lage opbrengst en verslechterde kwaliteit, verergeren.
Om deze neerwaartse trend om te buigen, is het noodzakelijk om zowel korte termijn als structurele maatregelen te treffen. Via de korte termijn maatregelen zoals renteverlaging, herschikking van schulden, opschorting van de belastingen op brandstof en controle op inputprijzen, moet de financiële positie van de landbouwer versterkt worden. Die structurele oplossing zal slechts via de organisatie ontwikkeling kunnen brengen. Een juist organisatiemodel zal leiden tot verbetering van de padieprijzen, verlaging van de inputprijzen, tijdige uitbetaling van padiegelden, betere waterhuishouding en infrastructuur, betere gewasverpleging, verhoging en verbetering van zaaizaadproductie, onderzoek en voorlichting.
De overheid zou hiertoe de trekkersrol moeten vervullen en heel gauw moeten opstarten met een intensieve informatiecampagne en de nodige wetgeving voorbereiden, stelt Jairam. Na de interne versterking van de sector, zou de externe versterking zoals het oprichten van een marketingorganisatie en aangaan van samenwerking met andere sectoren zoals de energiesector, mogelijk worden. De meeste landen hebben hun agrarische sector op de een of ander manier al georganiseerd. "Uiteindelijk zal die structurele oplossing via die organisatie leiden tot schaalvergroting en stijging van de productie en verlichting brengen voor de huidige economische situatie."
Vandaag
-
15:08
De grootste vijand van Suriname is de Surinamer zelf
-
13:14
Onderwijsbonden houden voet bij stuk: Zonder resultaat wordt beraad niet opgeheven
-
13:02
President Simons zoekt in Dominicaanse Republiek naar investeringen voor toerisme en landbouw
-
10:49
Koeweit onder vuur te midden van toenemende spanningen tussen VS en Iran
-
08:51
Uitstel Comptabiliteitswet legt dieper bestuurlijk probleem bloot
-
06:53
Colombia kiest tussen rechts en links in tweede ronde
-
04:55
Onstabiel weer houdt op 1e dag van juni aan
-
02:57
Kookgas opnieuw duurder: prijzen van meerdere cilinders stijgen
-
00:59
Column: De spirituele crisis achter het verval van Surinaams onderwijs
-
00:00
Atompai steunt onderwijsactie: Leerkrachten kunnen niet blijven wachten
Gisteren
- Column: Borrelpraat no. 926
- Twee verdachten aangehouden na achtervolging en mishandeling bromfietser met LVV-voertuig
- Regering belegt spoedoverleg onderwijscrisis; bonden uitgenodigd voor gesprek
- Derde helft WK 2026: Senegal als verrassende outsider met grote ambities
- 16-jarig meisje aangehouden nadat neef gewond raakte bij familieruzie
- Is afwijzing verzoek PG onhoffelijk?
- DNA-voorzitter kondigt evaluatie van nieuw Burgerlijk Wetboek aan
- MP'er komt om bij verkeersongeval op Kwattaweg
- Vertrek Zuid-Afrika naar WK 2026 vertraagd door visumdebacle met Mexico
- Onderwijsbonden bundelen krachten: landelijk beraad, leerkrachten blijven thuis morgen
- Verkiezingen Colombia: Linkse hervormingen vs rechtse veiligheidsmaatregelen
- Verdachte ontkent met klem betrokkenheid bij dood van vriend
- Wereld Anti-Tabakdag: Suriname scherpt strijd tegen nicotineverslaving onder jongeren aan
- Vochtige en onstabiele atmosfeer; regenbuien en onweer voorspeld
- Colombia beschuldigt Ecuador van ‘bewuste inmenging’ in presidentsverkiezingen
- Diaspora-investeringen in Suriname centraal tijdens bijeenkomst in Nederland
- Meerderheid DNA lijkt voor in staat van beschuldigingstelling ex-ministers te zijn; deadline nadert
Eergisteren
- Asfalt, Amateurs en Achterblijven – Waarom Suriname Professionele Bouwers Nodig Heeft
- Aardbeving van 6.0 bij Barbados ook in Suriname gevoeld
- Derde helft WK 2026: Hoe Frankrijk het grootste talentenaanbod in het voetbal creëerde
- Dc's dienen begrotingen voor 2027 in bij minister Huur
- Remmen voertuig dodelijke aanrijding Johannes Mungrastraat functioneerden wel
- Notities uit de behandelkamer; De specialist is onderweg
- Guyana ziet met enorme oliewinsten van Iran-oorlog de groeidruk toenemen
- Politie onderzoekt molotovaanval op gebouw Forensische Opsporing
- VSB waarschuwt voor kloof tussen anti-witwasbeleid en uitvoering
- De prijs van politieke benoemingen
- VSB: Comptabiliteitswet cruciaal voor transparantie en verantwoord financieel beheer
- Bewolkte dag afgewisseld met buien in vrijwel alle districten
- Lula: VS-maatregel ondermijnt Braziliaanse strijd tegen misdaad
- Parlement en regering vinden elkaar: Comptabiliteitswet krijgt tweejarige overgangsperiode
- Regering verdedigt lening van US$ 1,8 miljard: groot deel gebruikt voor oude schulden