Jairam: Kwaliteit padie enorm achteruit gegaan
Een korrel bestaat normaal uit 15% kaf en 85% rijst, maar bij ongezonde korrels is het kafpercentage hoger. Op basis van statistieken blijkt dat de opbrengst in het voorjaar altijd juist hoog is geweest vanwege gunstige daglengte gedurende de bloeiperiode. Uit veldonderzoek is volgens Jairam vastgelegd dat de lagere opbrengsten en kwaliteit ,in belangrijke mate veroorzaakt zijn door de slechte financiële situatie van de padieboeren (als gevolg van lage padieprijzen en wanbetaling door opkopers), watertekort, onvoldoende zaaizaad en verhoogde prijzen van input. Hierdoor is een optimale gewasverpleging en watermanagement, niet mogelijk geweest. Hoewel de gemiddelde kostprijs per baal padie hierdoor hoger is geworden, is de padieprijs op hetzelfde niveau van de afgelopen oogst van ongeveer 10 US dollar gebleven, terwijl op basis van de huidige exportprijzen, de producenten een veel hogere prijs zouden moeten ontvangen.
Jairam merkt op dat tien jaren geleden de padieprijs ook 10 US dollar bedroeg, maar de kostprijs was veel lager en wel de helft van de huidige. Deze situatie van de lage padieprijzen, de lage opbrengsten en de stijgende inputprijzen, kan het komend seizoen leiden tot verdere verzwakking van de financiële positie van de landbouwers met negatieve gevolgen voor de gewasverpleging en de productie. De dalende rijstproductie als gevolg van de lage inzaai, zal als gevolg van de lage opbrengst en verslechterde kwaliteit, verergeren.
Om deze neerwaartse trend om te buigen, is het noodzakelijk om zowel korte termijn als structurele maatregelen te treffen. Via de korte termijn maatregelen zoals renteverlaging, herschikking van schulden, opschorting van de belastingen op brandstof en controle op inputprijzen, moet de financiële positie van de landbouwer versterkt worden. Die structurele oplossing zal slechts via de organisatie ontwikkeling kunnen brengen. Een juist organisatiemodel zal leiden tot verbetering van de padieprijzen, verlaging van de inputprijzen, tijdige uitbetaling van padiegelden, betere waterhuishouding en infrastructuur, betere gewasverpleging, verhoging en verbetering van zaaizaadproductie, onderzoek en voorlichting.
De overheid zou hiertoe de trekkersrol moeten vervullen en heel gauw moeten opstarten met een intensieve informatiecampagne en de nodige wetgeving voorbereiden, stelt Jairam. Na de interne versterking van de sector, zou de externe versterking zoals het oprichten van een marketingorganisatie en aangaan van samenwerking met andere sectoren zoals de energiesector, mogelijk worden. De meeste landen hebben hun agrarische sector op de een of ander manier al georganiseerd. "Uiteindelijk zal die structurele oplossing via die organisatie leiden tot schaalvergroting en stijging van de productie en verlichting brengen voor de huidige economische situatie."
Vandaag
-
22:50
Sint Maarten wint van Suriname U-20
-
22:37
Korps Penitentiaire Ambtenaren versterkt met 197 nieuwe functionarissen
-
21:39
Ex-SPSB directeur Ginmardo Kromosoeto en Anwar Hassankhan voorlopig op vrije voeten
-
20:22
Taxichauffeur krijgt 26 maanden straf voor handel in cocaïne
-
18:20
Ex-werknemer vast na mishandeling en bedreiging
-
16:17
Het is tijd voor moed – en Poetini Atompai toont die
-
14:15
Buscontroleurs in actie: veiligheid niet gegarandeerd, 12 punten sinds vorig jaar bij minister
-
12:37
CELOS identificeert oorzaak cassaveziekte: schimmel bedreigt voedselteelt
-
10:48
Bemoedigend initiatief van de president om armoede structureel te bestrijden
-
08:51
Verdachte ripdeal Sunparklaan voorlopig vrij wegens ernstige ziekte
-
07:07
Wetsvoorstel moet belangenverstrengeling bij staatsbedrijven voorkomen
-
05:14
Zon, bewolking en verspreide buien
-
03:36
Militair krijgt 10 jaar voor misbruik en hiv-besmetting stiefdochter
-
01:44
Wijnerman: US$ 265 miljoen extra nodig voor financiële stabiliteit
-
00:59
Column: Journalistiek is niet het beschermen van maatschappelijk onrecht en macht
-
00:22
Newmont en vakbond bereiken akkoord over nieuwe tweejarige CAO
-
00:00
GuySure kost bijna US$ 300.000 per maand: activiteiten gaan normaal door
Gisteren
- Politie en KKF willen nauwer samenwerken rond UBO-register
- Open brief aan de technocraten van Suriname
- Motie over SZF en RZW unaniem aangenomen met 31 stemmen
- Cuba meldt dood van vier ballingen na aanval vanaf Florida-speedboot
- Skelet aangetroffen langs zijweg van Javaweg in Lelydorp
- De beloningsstructuur binnen de Rechterlijke Macht! (slot)
- Assembleevoorzitter: Hof bereid te kijken naar rationalisering geldelijke voorzieningen rechterlijke macht
- Heldere visie op rol en taken van business controller in veranderende organisaties
- Man komt om door omvallende boom
- Werk Melkcentrale hervat na overleg met minister Noersalim
- Bolivia herstelt anti-drugsalliantie met VS na bijna 18 jaar
- Drie Wakaypompen operationeel: water stroomt naar rijstpolders in Nickerie
- Warme dag met bewolking en verspreide buien
- Orlando ‘Kappalani’ Watts biedt zijn verontschuldigingen aan op zitting
- Column: Eye-opener
- Grassalco juridisch geen eigenaar, maar investeerde wel US$ 9 miljoen in GuySure
Eergisteren
- Institutionele Modernisering en Rechtssoevereiniteit: Raamwerk voor Hervorming Rechtsstaat
- U-20 Natio verslaat Frans Guyana met 2-0 en grijpt koppositie in poule A
- Twee broers veroordeeld voor aanranding en afpersing op speelterrein
- Overheid kondigt 312 sociale woningen aan in 2026
- Zuidoosten Brazilië: Minstens 30 doden en 39 vermisten na zware regenval
- Stilstaande truck vliegt in brand aan Sir Winston Churchillweg
- Houten woning volledig verwoest door brand aan Claudiawensweg
- Ontvoerde man levend en in veiligheid aangetroffen
- NDP: 25 februari blijft ideologisch fundament van de partij
- De beloningsstructuur binnen het Openbaar Bestuur (1)
- President Simons: Betrokkenen SZF en Melkcentrale niet te handhaven
- Personeel Melkcentrale legt werk neer: 'Directeur Atompai moet blijven'
- Trinidad hekelt Caricom stilte na Venezolaanse dreiging tegen Guyana en Trinidad
- Perikelen rond het Staatsziekenfonds
- Suriname benadrukt belang regionale integratie tijdens Caricom-ministerraad
- Warm en wisselend bewolkt; verspreide buien
- Abrahams bij herdenking 25 februari: President, treed hard op tegen wie de idealen beschamen
- Adhin laat Bouterse herleven tijdens herdenking van 25 februari
- Column: Een CV
- Al 1150 chikungunya besmettingen, tweede sterfgeval onderzocht