Vakbeweging vraagt structurele aanpak vastlopende sociaal-economische dossiers
In een brief van 4 februari aan president Jennifer Simons schetst Ravaksur Plus een breed palet aan sociaal-economische en arbeidsgerelateerde problemen die volgens haar onvoldoende voortgang laten zien. De vakbeweging wil met de voorgestelde commissie duidelijke afspraken maken over agenda, scope en uitvoerbare oplossingsrichtingen.
Een belangrijk knelpunt is volgens Ravaksur Plus het ontbreken van een volwaardig ministerie van Arbeid. Hierdoor is het arbeidsbeleid versnipperd geraakt en schiet zowel toezicht als handhaving tekort. De vakbeweging pleit voor herintroductie van het ministerie, met duidelijke bevoegdheden, versterkte sociale dialoog en betere bescherming van werknemersrechten.
Daarnaast wijst Ravaksur Plus op de structurele koopkrachtproblemen als gevolg van aanhoudende inflatie en een volatiele wisselkoers. Volgens de vakbeweging is sprake van cumulatief koopkrachtverlies, terwijl de armoedegrens, het minimumloon en fiscale maatregelen onvoldoende zijn aangepast aan de realiteit. Ook vraagt zij aandacht voor werknemersvertegenwoordiging in commissies, raden van toezicht en raden van commissarissen bij ministeries en parastatale instellingen.
De belastingdruk op werkenden vormt volgens de vakbeweging een extra belemmering voor herstel. In de brief wordt gepleit voor aanpassing van de belastingvrije grens, verruiming van belastingschijven en gerichte fiscale verlichting om nettolonen te verbeteren.
Specifieke aandacht vraagt Ravaksur Plus voor de problematiek van landsdienaren. Daarbij gaat het onder meer om de uitvoering van de loonafspraak uit 2020 (CLO), het terugdraaien van ingetrokken ambtelijke rangen en periodieken, de ongelijkheid in zorgvoorzieningen voor ambtenaren en de afhandeling van achterstallige bevorderingen, gratificaties en vaste aanstellingen. Ook dossiers bij Regionale Ontwikkeling, Sociale Zaken en de herwaardering van TCT-punten worden genoemd als structureel vastgelopen.
De onderwijssector vormt volgens de vakbeweging een afzonderlijk zorgpunt. Onderwijsgevenden zouden met de huidige inkomens nauwelijks kunnen rondkomen, wat leidt tot uitstroom en braindrain. Ravaksur Plus vraagt om maatregelen voor inkomensherstel, afhandeling van achterstallige betalingen en structurele verbeteringen van de arbeidsomstandigheden.
Ook voor werkers in de particuliere sector ziet de vakbeweging knelpunten, waaronder beperkte loonruimte, hoge fiscale druk en onvoldoende bescherming tegen inflatie. Het minimumloon zou bovendien niet meer in verhouding staan tot de kosten van levensonderhoud.
Tot slot vraagt Ravaksur Plus om voortgang bij de afhandeling van eerder gesloten overeenkomsten met de vorige regering en openstaande wensenpakketten van aangesloten bonden, met duidelijke termijnen en uitvoeringsafspraken.
De brief is ondertekend door coördinator Armand Zunder, namens Ravaksur en de onderwijsbonden:
– Federatie van Organisaties van Leerkrachten in Suriname (FOLS) en haar lidorganisaties:
• SOB
• KOB
• COB
• BLTO
• IOB
– Bond van Leraren (BvL)
– Alliantie voor Leerkrachten in Suriname (ALS)
Vandaag
-
10:48
Jonge landbouwers in Nickerie kiezen steeds meer voor andere landbouwgewassen, naast rijst
-
08:50
Adhin: commissievergaderingen DNA in principe openbaar, tenzij geheimhouding nodig is
-
06:52
Analyse: 1 jaar 'Simons-Suriname': slecht huwelijksseizoen
-
04:57
Wisselvallig weer met kans op buien
-
03:06
China stuurt astronaut op jaarlange ruimtemissie, wil maanlanding in 2030
-
01:33
Bewoners Houttuin tekenen fel protest aan tegen geplande opslag radioactief materiaal
-
00:59
Column: Systeemverandering begint met onze eigen keuze
-
00:15
Broki wint na strafschoppen thriller van Robinhood en is SML-kampioen
-
00:00
Één jaar later groeit de vraag waar de systeemverandering blijft
Gisteren
- Column: Borrelpraat no. 925
- Straatverlichting langs weg naar Matta officieel in gebruik genomen
- Corruptie is geen incident, maar een systeem dat wij hebben leren verdragen
- Overeenkomst tussen Cevihas en Sail moet continuïteit bedrijven versterken
- Hadj 2026: Pelgrims ondanks oorlog en hitte naar Mekka
- Autobestuurder rijdt in op politieagent; verdachte voortvluchtig
- Oeganda bevestigt drie nieuwe ebolagevallen; verhoogd risico voor tien andere Afrikaanse landen
- Het volk blijft in de wurggreep van populisme en patronage
- Zelfdoding onder jongeren in Amerika stijgt sterk en blijft derde doodsoorzaak
- Natte zondag verwacht met stevige buien
- VS voert militaire oefening uit boven Caracas
- Kinderen beschermen vraagt meer dan regels alleen
- Hoefdraad verdedigt handelen rond SPSB en gebruik staatsmiddelen
Eergisteren
- Misiekaba: medicatievoorziening moet weer stabiel en betaalbaar worden
- Bouva pleit voor sterkere regionale samenwerking en economische weerbaarheid
- VES Inzicht waarschuwt voor gevolgen van politieke benoemingen zonder juiste deskundigheid
- BOG intensiveert bestrijding van chikungunya in delen van Blauwgrond
- Samenwerking en innovatie versterken duurzame landbouw
- Suriname: Wateroverlast – crisisbeheer of structureel beleid?
- Minstens 90 doden bij gasexplosie in Chinese kolenmijn
- Bouwprijzen stijgen gemiddeld met 7,2 procent op jaarbasis
- Finabank ziet sterke groei in kredietverlening en winst over 2025
- Wisselvallig weer met buien in de middag
- Bolivia: 'Humanitaire corridors' om blokkades te passeren te midden van protesten
- Hoefdraad haalt hard uit naar OM en spreekt van politieke vervolging
- Somohardjo verduidelijkt: eerder gevraagd CLAD-onderzoek bleef uit
- Nurmohamed stelt tijdens hoorzitting dat procedures correct zijn gevolgd