NDP-fractie eist themavergadering over machtspositie Staatsolie
“We moeten ons afvragen of we hiermee door willen gaan. Ik denk dat we een themavergadering nodig hebben over Staatsolie,” zei NDP-fractievoorzitter tevens commissievoorzitter Rabin Parmessar dinsdag tijdens de begrotingsbehandeling. Volgens hem en fractiegenoot Raymond Sapoen heeft Staatsolie een te grote machtspositie als het gaat om het beheer van de natuurlijke hulpbronnen die het beheert namens de Staat.
Parmessar plaatste vraagtekens bij de dividenduitkeringen van Staatsolie aan de Staat. Hij wijst erop dat het staatsbedrijf het management heeft over olie en gas, over goud via Surinames participatie in de goudproducties van IamGold en Newmont, en over elektriciteit met het beheer van de Afobaka-stuwdam. Zijn bezorgdheid ontstond nadat hij de dividenduitkering van Staatsolie aan de staat presenteerde. In 2023 bedroeg deze SRD 10,202 miljoen. In 2024 daalde de dividenduitkering naar SRD 9,887 miljoen en tot juni 2025 is het bedrag vastgesteld op SRD 4,725 miljoen.
De fractieleider wijst erop dat de internationale goud- en olieprijzen in 2024 hoger waren dan het jaar daarvoor. “Hoe verklaren we dan de daling van de dividenduitkering in 2024?” Sapoen, die zijn bezorgdheid deelt, herinnert eraan dat de schulden van de staatsbedrijven meewegen bij het vaststellen van de totale staatsbegroting. “Maar we zien dat niet goed terug in de begroting van het ministerie van Financiën en Planning. We hebben een aparte sessie nodig om deze kwestie te bespreken,” zegt Sapoen.
Parmessar vindt dat Staatsolie bijzondere aandacht moet krijgen van het parlement. Het kan hem niet bekoren dat zoveel zeggenschap is gegeven aan het management van het staatsbedrijf, zonder dat duidelijk is wat er gebeurt en hoe de dividenduitkering aan de staat, die de enige aandeelhouder is van Staatsolie, wordt samengesteld. “We hebben nog nooit een presentatie gehad over hoe de kostprijs van olie tot stand komt,” noemde Parmessar als voorbeeld.
Vandaag
-
08:50
VS en Venezuela op ramkoers: groeiende spanning in de regio
-
06:52
Marciano Hellings wordt woensdag gehoord door Ontslagcommissie
-
04:54
Zonnige start, later kans op een bui
-
02:57
Grote diplomatieke bewegingen rond Oekraïne
-
00:59
Column: Onvoorwaardelijke steun
-
00:00
Staat derft in 1 jaar ruim US$ 500 miljoen door dalende goudexporten
Gisteren
- Mijn ochtend op het Tian’anmenplein...
- Kwaliteit gegevens uit agrarische telling steeds beter
- Olieprijzen stabiel ondanks nieuwe Amerikaanse sancties
- Hoogbouwwoning in Nickerie in vlammen opgegaan
- Advies aan minister Noersalim van LVV
- Jurist Van Dijk-Silos kritisch over presidentieel besluit en functie Akiemboto
- China toont macht en visie tijdens grootste militaire parade ooit
- Hoogbouwwoning in de as gelegd aan de Gongrijpstraat
- President Ali op weg naar herverkiezing in Guyana; lage opkomst
- Hete woensdag voorspeld
- Goudprijs naar recordhoogte boven $3.500 per ounce
- China scheldt schuld kwijt en schenkt USD 14 miljoen voor ontwikkelingsprojecten
- Dc’s zonder bestuurlijke ervaring worden begeleid en getraind
Eergisteren
- Destabilisering van regio’s: een juridisch en politiek appèl
- 178 verkeersovertredingen vastgesteld tijdens controles Latour
- Voortvluchtige verdachte na acht maanden opgespoord en gearresteerd
- De mythe van slavernij als verklaring
- 15-jarig meisje overleden na vermoedelijk seksueel misbruik
- Politie ontdekt gegijzelde man bij controlepost Klaaskreek: verdachten ingesloten
- Commentaar op het Presidentieel Besluit no. PB 34/25
- Natio bereidt zich voor op laatste fase WK-kwalificatie
- Reactie op: Chief of Staff of Chief of Law?
- Misiekaba: internationale samenwerking cruciaal voor betere volksgezondheid
- Afghanistan worstelt met nasleep van dodelijke aardbeving; hulp beperkt
- Warm en zonnig weer vandaag
- Guyana druk bezig met tellen van de stemmen
- Column: Chief of Staff of Chief of Law?
- President bij installatie dc's: Dienen staat voorop