De Paradox van het Denken en de Macht (slot)
In de vorige delen heb ik de bijdragen van grote denkers aan de ontwikkeling van democratie belicht. Toch zien we vandaag dat democratie vaak wordt gebruikt om de belangen van een kleine groep te dienen. Populistische leiders manipuleren de massa in naam van de democratie, zaaien haat en splitsen samenlevingen. Dit vormt de paradox van de moderne democratie: hoewel de democratie oorspronkelijk bedoeld was om de mensen te vertegenwoordigen, wordt deze tegenwoordig vaak gebruikt om de macht van een kleine groep te versterken.
Er zijn verschillende factoren die bijdragen aan deze perverse dynamiek:
1. De rol van de media: Populisten gebruiken de media om de publieke opinie te beïnvloeden. Ze spelen in op emoties, haat en angst, en presenteren zichzelf als de "stem van het volk", terwijl ze in werkelijkheid de samenleving verder splijten.
2. Populisme als strategie: Populistische leiders spelen in op het idee van de "gewone burger" versus de elite. Hun retoriek belooft simpele oplossingen voor complexe problemen, maar draait vaak meer om het behouden van macht dan om werkelijke hervormingen.
3. Verlies van vertrouwen in instituties: In veel landen groeit het wantrouwen in gevestigde politieke instituties. Populisten maken hiervan gebruik door zich voor te stellen als strijders tegen corruptie, maar versterken vaak juist de concentratie van macht in hun eigen handen.
4. Economische ongelijkheid: De groeiende kloof tussen rijk en arm zorgt voor sociale onvrede. Populisten beloven nationale trots en welvaart te herstellen, maar bieden vaak alleen symbolische oplossingen, zonder de structurele problemen aan te pakken.
5. Verzwakking van politieke partijen: Politieke partijen worden steeds pragmatischer, wat betekent dat ze soms populistische standpunten overnemen om stemmen te winnen. Dit kan de democratie verzwakken.
6. Globalisering en cultuurcrisissen: De snelle veranderingen door globalisering zorgen voor een verlies van identiteit. Populisten spelen hierop in door een exclusieve, "zuivere" visie op de samenleving te promoten, wat leidt tot verdeeldheid en xenofobie.
Democratie biedt theoretisch een systeem waarin de macht bij het volk ligt, maar in de praktijk zien we dat deze macht vaak geconcentreerd is in de handen van een kleine groep. Democratische systemen zijn vatbaar voor manipulatie door diegenen met de middelen om invloed uit te oefenen, zoals rijke personen of grote bedrijven die campagnes financieren en de media controleren. Hierdoor wordt democratie niet altijd een bescherming voor de meerderheid.
Wat kan er worden gedaan?
1. Versterken van democratische instituties: Onafhankelijke rechtssystemen en transparante verkiezingsprocessen zijn essentieel om de macht van populistische leiders te beperken.
2. Onderwijs en kritisch denken: Door kritisch denken en beter onderwijs kunnen burgers de manipulatie door populisten en media doorzien en gefundeerde keuzes maken.
3. Verantwoordelijkheid van politici: Politici moeten verantwoording afleggen voor hun acties en beloften. Er moeten striktere verantwoordingssystemen komen om te voorkomen dat leiders zich laten leiden door emotie en angst.
4. Herstel van vertrouwen in politieke partijen: Politieke partijen moeten hun ideologieën herwaarderen, zodat de democratie weer een platform wordt voor echte ideologische keuzes.
5. Beperken van de invloed van geld in de politiek: Strengere campagnefinancieringsregels kunnen ervoor zorgen dat de politiek minder afhankelijk wordt van grote bedrijven en meer gericht blijft op het welzijn van gewone burgers.
Conclusie:
De democratie lijkt vandaag vaak een instrument van een kleine groep en populisten, in plaats van een systeem dat het welzijn van de massa dient. Dit komt door de verzwakking van instituties, de invloed van geld en media, en de opkomst van populisme. Om de democratie te laten functioneren, moeten we manieren vinden om deze misbruik van macht te doorbreken. Ware democratie begint bij de kritische geest van de burger. Stel vragen, zoek de waarheid, en stem alsof de toekomst ervan afhangt - want het is jouw toekomst, de toekomst van je kinderen, en die van hun kinderen na hen.
Ismaël Kalaykhan
Vandaag
-
06:53
DSB zet stevig in op digitaal bankieren met nieuwe online diensten
-
04:55
Weerbeeld blijft wisselvallig
-
02:57
Lula: Amerikaanse interventie in Venezuela kan catastrofaal zijn
-
00:59
Column: Kleine dingen, grote liefde
-
00:01
Monorath: Versterking politie en criminaliteitsbestrijding blijven prioriteit
Gisteren
- Column: Borrelpraat no. 903
- Dronken man bedreigt vrouw met bijl: aangehouden na mishandeling
- 15-jarige met, illegaal opgevoerde bromfiets bij verkeerscontrole aangehouden.
- Visser (54) vermoedelijk verdronken bij monding Coppenamerivier
- Beheerder aangehouden na gewelddadige beroving aan Fredericiweg
- Premier Trinidad en Tobago noemt Caricom onbetrouwbare partner
- Jeugdraad evalueert en gaat voor sterkere jeugdparticipatie in 2026
- Jongeman ontvoerd en mishandeld na conflict over autobetaling
- Historische continuïteit, internationale normen en institutioneel evenwicht
- Advocaat moordverdachte vraagt om contra-expertise
- Zon, bewolking en regen vandaag
- Amerikaanse troepen stoppen opnieuw olietanker voor de kust van Venezuela
- Kerstviering voor senioren in tuin van het presidentieel paleis
- Tien jaar cel geëist tegen stiefvader voor seksueel misbruik en hiv-besmetting
Eergisteren
- Agronomisch debat: landbouw vast in vicieuze cirkel
- Simons: Reparatie in het onderwijs gaat door in 2026
- Pinas: Ondanks beperkingen blijft KPS inzet tonen en vernieuwen
- DSB sluit 2024 af met sterke cijfers, dividend en nieuwe betaalmogelijkheden
- Visser valt overboord tijdens uitzetten visnet en verdwijnt in rivier
- De toekomst is van ons, Surinamers
- Bangladesh in nationale rouw na dood prominente studentenactivist
- Voorzitter Politiebond bekritiseert structurele problemen korps
- Trump sluit oorlog met Venezuela niet uit
- Zon en buien vooral in de middag
- Wetenschappelijk personeel AdeKUS hervat onderwijs en toetsing
- OM wijst college van pg af: ‘Niet nodig en niet passend voor Suriname’
- Veel kritiek in DNA op initiatiefwet Duurzaam Natuurbeheer: terug naar tekentafel