Cuba opnieuw grotendeels zonder stroom na landelijke netwerkstoring
Bij zonsopgang meldde de netbeheerder van het eiland, UNE, dat er slechts een klein beetje elektriciteit werd opgewekt: ongeveer 225 MW, ofwel minder dan 10% van de totale vraag. Genoeg om een aantal essentiële diensten te leveren, zoals ziekenhuizen, watervoorziening en voedselproductiecentra.
Ambtenaren zeiden dat ze waren begonnen met het opstarten van de tientallen jaren oude elektriciteitscentrales van het land, maar gaven geen tijdschema voor het herstel van de dienstverlening.
Vrijdagavond omstreeks 20:15 uur viel het elektriciteitsnet van Cuba uit nadat een verouderd onderdeel van een transmissielijn bij een onderstation in Havana kortsluiting maakte. Hierdoor ontstond een kettingreactie die de elektriciteitsopwekking op het hele eiland volledig lamlegde, aldus UNE-functionarissen.
De stroomstoring is het gevolg van een reeks stroomuitval in het hele land eind vorig jaar. Hierdoor raakte het kwetsbare elektriciteitssysteem van Cuba in een bijna totale chaos, veroorzaakt door brandstoftekorten, natuurrampen en een economische crisis.
De meeste Cubanen buiten de hoofdstad Havana kampen al maanden met stroomuitval. De afgelopen weken liep dit op tot wel 20 uur per dag.
Havana had zaterdagochtend nog steeds grotendeels geen elektriciteit. Er was weinig verkeer op kruispunten zonder werkende stoplichten en mobiel internet was zwak of niet-bestaand in sommige gebieden.
Abel Bonne praatte zaterdagochtend vroeg met vrienden op de Malecon-boulevard in Havana. Ze genoten van de frisse zeebries na een benauwde nacht zonder stroom.
"Op dit moment weet niemand wanneer de stroom weer terugkomt," zei hij. "Dit is de eerste keer dat dit dit jaar is gebeurd, maar vorig jaar gebeurde het drie keer."
Ernstige tekorten aan voedsel, medicijnen en water maken het leven voor veel Cubanen steeds ondraaglijker. De afgelopen jaren zijn mensen in recordaantallen van het eiland gevlucht.
Cuba wijt de economische problemen aan het Amerikaanse handelsembargo uit de Koude Oorlog. Deze wet- en regelgeving bemoeilijkt financiële transacties en de aanschaf van basisproducten zoals brandstof en reserveonderdelen.
Een netbeheerder zei zaterdagochtend dat Cuba vanwege de beperkingen niet in staat was om verouderde transmissie- en opwekkingscomponenten te vernieuwen.
De Amerikaanse president Donald Trump heeft onlangs de sancties tegen de communistische regering van het eiland aangescherpt en beloofd een "streng" beleid te voeren tegen de oude vijand van de VS.
Fietstaxichauffeur Yunior Reyes, inwoner van Havana, was zaterdagmorgen weer aan het werk, ondanks de stroomuitval. Hij vreesde dat zijn voedselreserves door de hitte van de dag zouden bederven.
"We zitten allemaal in dezelfde situatie," zei hij. "Het is veel werk."
Vandaag
-
20:51
Jennifer Simons, eerste vrouwelijke president van Suriname
-
18:56
Opvallende afwezigheden overschaduwen BRICS-top in Rio de Janeiro
-
17:17
HVB: Vrouwelijk leiderschap opent nieuwe weg
-
16:02
Fractieleiders spreken hoge verwachtingen uit bij felicitatie
-
15:00
President neemt afscheid: 'Leiders dienen, het volk regeert'
-
14:48
Schietincident beëindigt feest aan de Ephraimzegenweg
-
12:47
DNA kiest Simons tot president en Rusland tot vp
-
11:56
Korte Assembleevergadering verwacht; 34 stemmen nodig
-
10:44
Suriname: Wachten op het busje,… het komt maar niet!
-
08:48
Delegatie Israël naar Qatar ondanks geschil over staakt-het-vuren
-
06:51
Champions League of hulpbronnenvloek?
-
04:53
Onweer dient zich al vroeg aan op deze zondag
-
02:55
BRICS bereikt akkoord over gezamenlijke verklaring voor top in Rio
-
00:57
CV Rusland: Man van beleid, integriteit en bruggenbouwer
-
00:01
Simons schrijft geschiedenis als eerste vrouwelijke Surinaamse president
Gisteren
- Politiebericht over 67-jarige vrouw omgekomen bij brand
- Caricom boekt vooruitgang met regionale voedselzekerheid
- Structurele steun voor leerstoornissen in onderwijs
- Dalai Lama: 'Ik wil nog 40 jaar leven'
- Vrouwen Magenta tonen kracht via vakopleiding
- De eerste vrouwelijke president van Suriname
- Petronas start morgen boorcampagne in Blok 52
- Bejaardentehuis getroffen door brand: Vrouw komt om het leven
- Newmont: Reductie personeel te Merian deel van kostenbeheersing
- Personeel FVO eist cao-onderhandelingen: Leiding wijst op dienstweigering
- Ook op deze zaterdag dienen zich onweersbuien aan
- Oude handelsstad van 3.500 jaar oud ontdekt in Peru
- 169 bloeddonoren gehuldigd in Congreshal
- Simons eerste vrouwelijke president; symboliek, verwachtingen en werkelijkheid
Eergisteren
- EZ traint jonge ondernemers in duurzame landbouw
- Caricom viert 52 jaar samenwerking en veerkracht
- VS en Suriname herbevestigen gedeelde waarden van vrijheid en democratie
- Dode bij aanrijding Welgedacht B-weg
- Rusland zet op grote schaal chemische wapens in Oekraïne in
- Twee brandkasten buitgemaakt bij overval op woning
- Menselijke resten aangetroffen op goudnederzetting in Brokopondo
- OM eist 7 jaar cel voor voorbereiden landing drugsvliegtuig in Pusugrunu
- Het belang van het project Van 't Hogerhuysstraat
- Militair beschuldigd van overtreden Wet Verdovende Middelen
- Veel zon, maar ook onweersbuien in de middag
- Diplomatieke spanning tussen VS en Colombia escaleert
- Deken Fraenk vraagt autoriteiten om invulling Constitutioneel Hof
- Politiek pad nu geplaveid; de economische weg ligt vol valkuilen