Maak diversificatie van economie speerpunt verkiezingen
Michel Walden, het huidige dorpshoofd van Klaaskreek en opvolger van wijlen Kapitein King, heeft op 17 juli 2021 de gemaakte afspraken voor de ontwikkeling van West Klaaskreek tot dé agro-motor van Klaaskreek en omgeving herbevestigd. Stichting Landbouw Ontwikkeling Klaaskreek En Omgeving (LOKEO) is de trekker van deze ontwikkeling. In totaal gaat het om ruim 3.000 ha gemeenschapsbos dat moet worden ontwikkeld met een diversiteit aan economische bedrijvigheid en andere relevante functies die hierbij nodig zijn.
Denk aan verwerking- en productiefaciliteiten, huisvesting en sociale functies ten behoeve van leefbaarheid. Verantwoord omgaan met biodiversiteit, milieubewustzijn, duurzaamheid en klimaat zijn pijlers onder de economische en ruimtelijke ordening ontwikkeling en activiteiten. Ziet u het voor zich: West Klaaskreek een belangrijke agro-motor!
De Kapitein Kingweg is een van de 6 wegen van in totaal ruim 13 km weg die is gerealiseerd op een oppervlakte van circa 380 ha. Naast wegen zijn er (houten)bruggen en elektriciteit aangelegd. Kavelbezitters- ondernemers- hebben hierdoor toegang tot hun grond en kunnen economische activiteit ontplooien. Analyse van LOKEO data geeft een mooie inkijk in kavelgrootte en hoe die verdeeld is. Een kleine 25% van de 380 ha zijn kavels van rond de 1 ha en ruim 65% zijn kavels van 4 ha en meer. LOKEO koerst met deze verdeling af op de gewenste ontwikkeling om kleine boeren/ondernemers bij het West Klaaskreek project te betrekken en in de toekomst te gaan profiteren van de schaalvoordelen van industrie en processing door ondernemers met grotere ambities. Het neerzetten van (verwerkings)fabrieken of andere faciliteiten in de agro-keten vraagt om een zekere schaal om economisch rendabel te kunnen zijn.
En masse planten van gewassen en fruitsoorten moet nog op stoom komen maar pilots hebben al laten zien dat de grond vruchtbaar is voor o.a.: pomtayer, cacao, gember, cassave, zoete patat, kasjoe (cashew), ananas, mopé, limoen naast de NTFP’s (Non Timber Forest Products) die op grote schaal aanwezig zijn en snel in productie kunnen worden genomen om omzet te genereren. Enkele ondernemers zijn begonnen met aanleggen van mahonie-aanplant. In een artikel op Starnieuws bepleit CELOS eveneens de (grootschalige) productie van zoete patat.
Wat interessant is om na te gaan, is in hoeverre de ondernemers met kleine arealen gelieerd zijn aan de minerale sector en via dit project de stap (kunnen gaan) zetten naar agro. Want diversificatie van de economie is nodig om juist deze ondernemers die- merendeel- actief zijn in de goudsector, met alle gevolgen voor het milieu door hun manier van goudwinning, te enthousiasmeren voor een ander bestaan dat ook een goed en duurzaam inkomen kan genereren.
LOKEO zou mijns inziens met de aanstaande verkiezingen in het verschiet het West Klaaskreek project nog meer onder de aandacht moeten brengen en proberen meters te maken. Economische en ruimtelijke ordening ontwikkeling van een dergelijke omvang zijn zeer kapitaalintensief, maar vragen ook om commitment van overheden op verschillende terreinen. Denk maar aan aanhaken bij projecten van Ministeries als Ruimtelijke Ordening en Milieu (ROM), Regionale Ontwikkeling en Sport (ROS), Openbare Werken (OW).
Heel veel duurzame en klimaatfondsen van NGO’s en instituties lopen via de overheid. Na de verkiezingsuitslag van 25 mei zal duidelijk worden wie de nieuwe regering zal zijn en welke koers die zal varen ten aanzien van diversificatie van de economie. Een handje helpen in de komende maanden is effectief en kan vruchten afwerpen. Dit laat onverlet dat openstaan voor andere vormen van funding zoals angel investment, (private) equity, crowd funding en/of andere mengvormen een vanzelfsprekendheid is.
Hugo Esseboom
Vandaag
Gisteren
- VAE sluit aandelenmarkten door regionale spanningen
- Stichting Lobi 58 jaar: focus op preventie, jongeren en uitbreiding SRHR-zorg
- Opleiding Jeugdtandverzorging 50 jaar: fundament van tandheelkundige zorg
- SVJ en VRTS bundelen krachten: accreditatie voor journalisten én mediabedrijven
- Diplomatieke oproep China-Rusland: stop militaire acties in Iran
- Suriname roept op tot de-escalatie in Midden-Oosten
- Schandaal rond Alcoa Pensioenfonds Suriname bereikt nieuwe fase
- Conflict in Iran verstoort wereldwijde olievoorziening
- Phagwá Milan verbindt generaties met cautál als kloppend hart
- Spoken word, muziek en voordracht kleuren SABI Literatuurfestival 2026
- Wisselvallige maandag met warme middag en lokale buien
- Midden-Oosten in vuur en vlam na moord op Khamenei
- Column: Golfconflict treft Caribisch gebied en Latijns-Amerika
- GuySure-onderzoek afgerond: RvC wacht op ingrijpen regering
Eergisteren
- Column: Borrelpraat no. 913
- U-20 Natio wint met 4-0 van Grenada
- Systeemfout in Suriname?
- Regionale landen sturen humanitaire hulp naar Cuba en hervormen relatie met VS
- VMS slaat alarm over besteding SZF-middelen
- President terug van Caricom-top: bilaterale relaties versterkt
- Onderscheiding voor Bhiesnoe Gopal en Ranu Abhelakh
- Afonsoewa: Waarheid over mijn rechtszaak en de misleiding door ex-minister Ramadhin
- Lijk in staat van ontbinding aangetroffen in Klaaskreek; mogelijke verdachte overleden
- RvC EBS: Leo Brunswijk moet schriftelijk reageren na escalatie binnen directie
- Lichaam van Nederlandse toerist geborgen bij Atjoni
- Misiekaba:Investeren in preventie mentale problemen is nationale prioriteit
- Wereldwijde reacties op dood van Iran’s Khamenei: verdeeldheid en onrust
- Ramadhin: De dubbele moraal van Silvana Afonsoewa
- Zonnige 1e dag van maart
- Ayatollah Ali Khamenei: De leider die Irans verzet vormgaf
- Suriname en Brazilië gaan voor moderne landbouw en grotere voedselproductie
- Rijstboeren krijgen padieprijs aangeboden van SRD 500–550 per baal