Trump dreigt Rusland met sancties totdat er vrede is gesloten
Trumps dreigement met beperkingen en tarieven op de bankensector volgde op een bericht van Reuters van maandag dat het Witte Huis voorbereidingen treft om mogelijke sancties tegen Rusland te verlichten als onderdeel van het streven om de oorlog te beëindigen en de diplomatieke en economische banden met Moskou te verbeteren.
"Gezien het feit dat Rusland Oekraïne op dit moment op het slagveld volledig 'verplettert', overweeg ik serieus om grootschalige bankensancties, sancties en tarieven op te leggen aan Rusland totdat er een staakt-het-vuren en een definitieve vredesovereenkomst zijn bereikt", aldus Trump.
"Aan Rusland en Oekraïne, ga nu om de tafel zitten, voordat het te laat is. Dank jullie wel!!!"
Russische troepen hebben bijna duizenden Oekraïense troepen omsingeld die afgelopen zomer de Russische regio Koersk binnenvielen. Kiev hoopte deze inval te gebruiken als drukmiddel tegen Moskou bij vredesbesprekingen.
De situatie van Oekraïne in Koersk is de afgelopen drie dagen sterk verslechterd, blijkt uit open bronnen. Het Russische tegenoffensief heeft de Oekraïense strijdmacht bijna in tweeën gedeeld en de hoofdgroep gescheiden van zijn belangrijkste aanvoerlijnen.
"De situatie voor Oekraïne in Koersk is erg slecht," vertelde Pasi Paroinen, een militair analist bij de in Finland gevestigde Black Bird Group, aan Reuters. Er was geen officiële bevestiging van de Russische aanval vanuit Rusland of Oekraïne, die beide de neiging hebben om ontwikkelingen op het slagveld met vertraging te melden.
Russische troepen hebben vannacht ook schade toegebracht aan de energie- en gasinfrastructuur in Oekraïne. Dit was hun eerste grote raketaanval sinds de VS de inlichtingenuitwisseling met Oekraïne heeft stopgezet.
Tien mensen, onder wie een kind, raakten gewond, meldden Oekraïense functionarissen.
Oproep tot wapenstilstand
President Volodymyr Zelensky wilde de westerse steun voor Oekraïne versterken nadat de Amerikaanse diplomatieke koers richting Moskou was verschoven. Hij reageerde op de aanval door op te roepen tot een bestand in de lucht en op zee.
"De eerste stap naar het bereiken van echte vrede zou moeten zijn om de enige bron van deze oorlog, Rusland, te dwingen om dergelijke aanvallen te stoppen", aldus Zelensky via de berichtenapp Telegram.
Rusland, een van de grootste olieproducenten ter wereld, is al onderworpen aan uitgebreide sancties die door de Verenigde Staten en partners zijn opgelegd nadat Moskou in februari 2022 Oekraïne binnenviel.
De Amerikaanse sancties tegen Rusland omvatten maatregelen die erop gericht zijn de inkomsten uit olie en gas te beperken. Zo wordt er een maximum gesteld aan de Russische olie-export van $ 60 per vat.
Ondanks de spanningen met Trump, liet Zelensky donderdagavond weten dat hij volgende week maandag naar Saudi-Arabië zal afreizen voor een ontmoeting met de Saudische kroonprins Mohammed bin Salman, voordat er later in de week gesprekken plaatsvinden tussen Amerikaanse en Oekraïense functionarissen.
Trumps speciale gezant, Steve Witkoff, heeft al uitgebreide gesprekken gevoerd met Russische functionarissen. Hij zei dat hij in gesprek was met Oekraïne voor een vredesakkoord om de drie jaar durende oorlog te beëindigen en bevestigde dat er volgende week een ontmoeting gepland staat met de Oekraïners in Saudi-Arabië.
Kiev heeft aangedrongen op stevige veiligheidsgaranties, maar de VS heeft geweigerd toezeggingen te doen. Trump wijst op een mogelijke belangrijke overeenkomst over mineralen, die volgens hem voldoende zou zijn.
Rusland heeft ongeveer een vijfde van het Oekraïense grondgebied in handen en zijn troepen rukken gestaag op in de oostelijke regio Donetsk.
Gisteren
- Column: Borrelpraat no. 875
- Woning en bussen verwoest door brand
- Bromfietser komt om het leven bij aanrijding Krakaweg
- Arbeid: van ministerie naar directoraat; nog ruimte tot heroverweging
- Streng inreisverbod VS treft Afrika, Midden-Oosten en Azië
- VHP: Omkooppraktijken tasten fundament van democratie aan
- Chris Polanen presenteert zijn derde roman: De Handlezer
- De kwetsbaarheid van deze coalitievorming
- Latijns-Caribische ontwikkelingsbank verdubbelt financiering voor oceanen
- SLM-vlucht naar Georgetown en Miami vertrekt vanmiddag (update)
- Een natte zondag in juni
- NDP behoudt ijzeren greep op Para met grote voorsprong op alle niveaus
- Dominatie ABOP in Marowijne: ruime winst op alle niveaus
- Rumoerige zitting Wanica: NDP protesteert tegen RR-resultaten
Eergisteren
- Finabank sluit eerste Small Business Academy succesvol
- Suriname strijdt zich langs Puerto Rico richting groepsfase
- Reactie op: ‘tralala’ naar ‘dadaa’ verandering?
- Hooglandrijst: Van cultureel erfgoed tot gezond alternatief
- Drukte en toewijding bij offerfeest: Iedereen moest ten minste 2 kilo krijgen
- Golf van berovingen dwingt tot heroriëntatie op veiligheid
- SLM-vlucht geannuleerd: passagiers en Natio gestrand
- Stop de uitbuiting en oplichting van ons volk door de banken
- PY764: 36 jaar later blijft luchtvaartveiligheid Suriname zorgelijk
- De verkiezingen voorbij, hoe verder?
- Nog meer regen op deze zaterdag
- Een gestolen toekomst; een manifest voor politieke integriteit
- VHP houdt grip op Nickerie, NDP 2 en PL consolideert 3e plek (update)
- Korpschef kondigt harde aanpak aan na golf van overvallen
- Joyce Williams treedt af als SPA-voorzitter